05.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HWall).
Súčasné záhrady v rustikálnom, naturalistickom alebo anglickom štýle zaujmú vhodne zvolenými druhmi rastlín. Skúsení záhradníci upozorňujú, že by nemali zabudnúť vysadiť ešte jeden jedinečný druh. Helénium jesenné, trvalka, ktorá sa postará o farebnú spleť v záhrade aj v neskorej jeseni.
Ako vyzerá helénium jesenné?
Hrdé vzpriamené stonky, tmavozelené kopijovité listy a svieže kvety. To sú charakteristické znaky helénia jesenného (Helenium autumnale), rastliny, ktorá v záhrade dorastá do výšky od 60 do až 150 cm. Prirodzene rastie v Severnej Amerike, konkrétne na vlhkých lúkach alebo brehoch riek. Patrí do čeľade hviezdicovitých (Asteraceae) a je ideálna do záhonov a ako pozadie pre mnohé rastlinné kompozície. Pri bujnom raste ho možno umiestniť do váz a použiť ako interiérovú dekoráciu v dome alebo byte.
Výhodou helénia jesenného je nepochybne jeho veľmi dlhý čas kvitnutia. Kvitne počas celého leta a počas celej jesene. Prvé druhy možno vidieť už v auguste a posledné okvetné lístky opadávajú koncom októbra. Medzi záhradníkmi je to obľúbený druh a aj na konci jesene je záhrada plná farieb. Kvety je ťažké prehliadnuť. Žlté, oranžové a tiež červené sú pútavé. Na prvý pohľad môže vyzerať ako menšia verzia slnečnice.
Pestovanie helénia jesenného
Rastlina nie je najťažšia na pestovanie. Stačí niekoľko základných požiadaviek a odmení sa vám zdravým vzhľadom a bujným kvitnutím. Slnečná časť záhrady je najlepším miestom na pestovanie helénia jesenného. Rastlina ocení aj úrodný, stále vlhký, ale priepustný substrát. Zle znáša sucho a aj krátka prestávka v zavlažovaní môže mať za následok oveľa slabšie kvitnutie, ako aj vysychanie spodných listov. Aby ste tomu predišli, nezabúdajte na pravidelnú zálievku. Je to dôležité najmä počas horúceho leta.
Kvety helénia jesenného dodávajú záhradám domácky nádych. Ak chcete predĺžiť ich kvitnutie, mali by ste sa starať o celkový stav rastlín. Helénium jesenné nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť, ale stonky by sa mali po odkvitnutí skrátiť. V máji by nezaškodilo ani skrátenie stoniek vysokých odrôd. Skúsení záhradníci zdôrazňujú, že tento zásah síce môže oddialiť kvitnutie, ale prispeje k vytvoreniu kompaktnejšieho habitu a lepšiemu rozvetveniu.
Hnojenie rastlín a odolnosť voči škodcom
V zozname rastlín, ktoré nepodliehajú príliš ľahko škodlivým vonkajším vplyvom, chorobám alebo útokom škodcov, nemôže chýbať helénium jesenné. Jediným protivníkom, ktorý dokáže na dozrievajúcich rastlinách zanechať skutočnú spúšť v priebehu niekoľkých okamihov, je slimák. Podobne ako mäkkýšovi, aj heléniu sa najlepšie darí vo vlhkom prostredí. Ak chcete záhony plné kvitnúcich rastlín ochrániť pred tým, aby sa stali jeho zákuskom, rozsypte okolo nich popol, čadičovú múčku alebo jemne rozdrvené vaječné škrupiny.
Dlhé mesiace plné kvitnutia pestrofarebných rastlín sú skutočnou odmenou za záhradníkovu námahu a úsilie. Zaujímavosťou je, že kvitnutie helénia predĺžite aj jednoduchým spôsobom. Trik spočíva predovšetkým v správnom hnojení. Rastline sa darí v pôde s neutrálnym alebo mierne kyslým pH. Ak jej chcete zabezpečiť optimálne podmienky, môžete použiť kompostový čaj, t. j. kompost zriedený vo vode. Najlepšie funguje ako tekuté hnojivo, ktoré nielen rýchlo zlepší štruktúru pôdy, ale ju aj nasýti dôležitými mikroživinami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto rastliny sa v lete nestrihajú. Stačí jedno nesprávne rozhodnutie a prestanú kvitnúť
Kondicionér, ktorý posilňuje kvety. Oleander bude kvitnúť až do neskorej jesene
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.