06.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kokhanchikov).
Pretože sa vo svojom tele necítia dobre, veľa ľudí v Nemecku rezignuje na dovolenky na pláži. Takmer každá tretia žena a o niečo viac ako každý štvrtý muž sa takejto situácii vyhýba, ako ukázal reprezentatívny prieskum zdravotnej poisťovne Pronova BKK.
Do online prieskumu uskutočneného v apríli sa zapojilo približne 1600 žien a mužov vo veku 18 a viac rokov. Ukazuje, že najmä ženy sa snažia skrývať časti svojho tela, ktoré sa im nepáčia. 75 percent opýtaných žien uviedlo, že sa ich snažia čo najlepšie zakryť. U mužov je to 47 percent.
Skrášľovacie procedúry najmä pred dovolenkou
Mladí ľudia sú k sebe obzvlášť kritickí. Podľa údajov 71 percent ľudí vo veku 18 až 29 rokov špeciálne pred dovolenkami podnikne kroky na zmenu svojho vzhľadu.
Viac ako polovica (53 percent) ľudí do 30 rokov je otvorená aj kozmetickým ošetreniam. Prieskum zistil, že 18 percent z nich podstúpilo pred dovolenkou menšie kúry, ako napríklad botoxové injekcie. 15 percent ľudí v tejto vekovej skupine sa pred dovolenkou rozhodlo podstúpiť aj veľkú plastickú operáciu, ako je liposukcia či facelift.
Dokonalá fotka na sociálnej sieti
Podľa Patrizie Thamm, špecialistky na podporu zdravia v Pronova BKK, kritické sebavedomie súvisí aj s vplyvom sociálnych médií.
„Gen Z zažíva značný tlak, aby naplnila ideály prezentované v týchto médiách.“
Podľa prieskumu polovica ľudí mladších ako 30 rokov upravuje svoje fotografie vždy predtým, ako ich ukážu priateľom alebo zverejnia na internete. To skresľuje vnímanie seba samého, kritizuje odborník na zdravie. „Nie je dostatok vzdelania a prijatia pre rôznorodé vystupovanie.“
Mladí ľudia sú kritickí nielen k sebe
Podľa výsledkov sa 43 percent ľudí do 30 rokov tiež domnieva, že tučnejších ľudí by sme nemali vidieť v bikinách, plavkách či plavkách.
„Tento názor zdieľa aj 32 percent celkovej populácie. Ľudia, ktorí sa cítia zle zo svojho tela, môžu byť čoraz nespokojnejší so sebou a so svojím vzhľadom a vnútorne akceptujú diskrimináciu“
– varuje odborníčka na zdravie Patrizia Thamm.
Dodáva: „Emocionálna pohoda zahanbenej osoby sa zhoršuje a môže viesť k nízkej sebaúcte, depresívnym náladám, úzkosti a dokonca k samovražedným sklonom.“ Každý by sa mal viac sústrediť na seba namiesto toho, aby znižoval ostatných len na svoj vzhľad.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Predtým, ako sa vydáte na cestu, si to dvakrát premyslite. Takýto kufor môže priniesť problémy
Vložte namiesto karty v hotelovej izbe. Ušetríte čas a vyhnete sa bežným problémom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.