06.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Chris_69).
Keď pes počas spánku začne hýbať labkami, hovoríme, že sa mu sníva, že beží. Koľko pravdy je v tomto? Naozaj psy snívajú o behu, prechádzkach a plných miskách s jedlom? Vedci sa pozreli na sny našich domácich miláčikov a tu sú závery z ich výskumu.
Tajomstvo psieho spánku
Že pes sníva, to je isté. Naznačujú to ich pohyby počas spánku, zášklby končatín, viečok a zvuky, ktoré vydávajú. Človek nie je jediný tvor, ktorý prežíva sny.
Rovnako ako ľudia, psy a iné zvieratá prechádzajú niekoľkými spánkovými cyklami. Existujú obdobia bdelosti, po ktorých nasleduje spánok s rýchlym pohybom očí (REM) a spánok bez rýchleho pohybu očí.
REM spánok je obdobie, kedy sa dejú najpamätnejšie a najživšie sny. Predpokladá sa, že je to súčasť spôsobu, akým telo spracováva situácie, ktoré zažilo. Vedci dokážu pomocou špecializovaných zariadení sledovať spánkové cykly ľudí a iných zvierat a súvisiacu mozgovú aktivitu.
Vďaka takémuto výskumu vedci z Massachusettského technologického inštitútu dospeli k záveru, že zvieratá majú zložité sny, a keď spia, dokážu si zapamätať a reprodukovať dlhé sledy udalostí.
Ale o čom presne psy snívajú, keď už teraz vieme, že je to možné?
„Snový cyklus u psov sa zdá byť podobný vzoru snov u ľudí.“
Vedec Matthew Wilson zistil, že dôvod, prečo sú REM a non-REM spánkové cykly u psov také bežné, má zrejme niečo spoločné s ich úlohou pri učení a pamäti. Spánok napomáha tvorbe pamäti a prerušený spánok môže sťažiť zapamätanie a spracovanie informácií.
Zdá sa, že non-REM spánkový cyklus naznačujú typ kategorizácie denných aktivít. Na druhej strane, REM spánok môže byť pre mozog príležitosťou na skúmanie v prostredí bez následkov.
Pri výskume mozgu spiacich psov Stanley Coren, emeritný profesor psychológie na University of British Columbia a autor knihy „Snívajú psy? Takmer všetko, čo váš pes chce, aby ste vedeli“, zistil, že psy snívajú o… psích veciach.
„Niektorým psom sa bude snívať o vtákoch a dobermany budú vyháňať zlodejov v svojich snoch. Cyklus snov u psov sa zdá byť veľmi podobný cyklu snov u ľudí“
– povedal vedec v rozhovore pre Live Science.
Sny psov budú preto odrážať ich každodenné skúsenosti. Ak sa v nich objavíme aj my, áno – nášmu psovi sa môžeme snívať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Psy rozumejú tomu, čo im hovoríme. Je to vedecky dokázané. „Psí mozog sa správa ako ľudský“
Päť znakov, že vaša mačka je vysoko inteligentná. Test spravíte za pár okamihov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.