07.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/crystaldream).
Snívate o krásnom živom plote, ktorý vás oddelí od zvedavých susedov a umožní vám zažiť súkromie? Ak sa vám nechce sadiť obyčajné tuje, ktoré často spôsobujú alergie, máme pre vás ďalší, oveľa zaujímavejší návrh. Táto rastlina má krásne ozdobné listy a výhonky, rýchlo rastie a je odolná voči škodcom a chorobám.
Tuje má vo svojej záhrade takmer každý. Sú krásne, ale trochu klišé a veľa ľudí je na ne alergických. Ak ich z nejakého dôvodu nemôžete (alebo nechcete) pestovať vo svojej záhrade, môžete si vybrať inú rastlinu pre váš živý plot.
Živý plot z bieleho drieňa je zdravší a menej náchylný na choroby a škodcov, má krásne ozdobné výhonky a listy.
Vďaka svojmu rozloženému tvaru vyzerá na pozemku veľmi atraktívne. Aby vyzeral skvele po celé roky, stačí si zapamätať niekoľko pravidiel pre pestovanie tejto rastliny.
Biely drieň je ideálny ako živý plot. Vyberte si ju namiesto klišéovitých tují
Všetci susedia sadia tuje, no chcete vyniknúť? Vyberte si živý plot z bieleho drieňa (latinsky Cornus alba). Táto rastlina je zdravšia (menej pravdepodobné, že spôsobí alergie) a choroby a škodcovia sa jej zvyčajne vyhýbajú. Navyše skvele vyzerá.
Môžete ju pestovať, aj keď nie ste pokročilý záhradkár, pretože má málo nárokov. Biely drieň má rozložitý tvar, intenzívne zelené listy (často s bielym okrajom) zakončené hrotom, ktoré sa na jeseň sfarbujú do červeno-oranžova.
Dosahuje výšku 2-3 metre. Zvyčajne narastie okolo 50-60 cm za rok, takže vám určite umožní zachovať si súkromie. Ochráni vás pred zvedavými pohľadmi susedských klebiet. Mladé výhonky drieňu sú intenzívne červené a kvety sú malé, krémovo sfarbené kvety (objavujú sa v máji a júni).
Ako pestovať drieň biely? Tieto pravidlá si musíte pamätať
Biely drieň má však malé nároky na pestovanie. Vysadiť ho môžete na jeseň (do jamy hlbokej asi 40 cm). Nezabudnite mu však zabezpečiť slnečné alebo polotienisté stanovište, pretože v takýchto podmienkach sa najkrajšie vyfarbuje na jeseň.
Čo sa týka pôdy, ideálna pôda na pestovanie drieňu bieleho by mala byť úrodná a priepustná, ale poslúži aj iná pôda. Najdôležitejšie je, aby bola pôda len mierne vlhká a nepremočená, pretože v takejto oblasti začnú rastline hniť korene.
Starostlivosť o biely drieň. Nezabudnite na tri ošetrenia
Pri starostlivosti o biely drieň sú rozhodujúce tri ošetrenia. V prvom rade je dôležité kríky pravidelne zalievať, najmä v prvých rokoch po výsadbe a v lete, keď sú obdobia sucha. Staršie rastliny lepšie znášajú nedostatok vody.
Po druhé, hnojenie viaczložkovými prípravkami. Teraz v lete to nie je až také dôležité, ale pamätajte na to na jar, aby ste podporili vývoj rastliny a ochránili ju pred infekciami a škodcami.
Po tretie – rez bieleho drieňa. Urobte to vždy skoro na jar, pred začiatkom vegetácie a živý plot bude hustý a vysoký. V lete môžete kríky opäť orezať, aby ste im dodali požadovaný tvar.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hustý živý plot bez medzier a dier? Držte sa jednoduchého pravidla. Každý by ho mal poznať
Kedy strihať živý plot? Ak termín nestihnete, môžete volať záhradnú pohotovosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.