07.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rudmer Zwerver).
Hraboš patrí medzi tie živočíchy, ktoré dokážu záhradkárom efektívne znepríjemniť život. Vyzerá roztomilo, pripomína myš alebo škrečka a pri hľadaní potravy si hĺbi v zemi dlhé chodbičky, ktoré môžu narušiť koreňový systém rastlín. Čo by sme teda mali robiť, ak ho zbadáme v našej záhrade? Tu je niekoľko osvedčených metód.
Krtko, myš alebo nebodaj hraboš? Ako spoznať hlodavca v záhrade
Na Slovensku nájdete najmä hraboša poľného. Jeho sfarbenie pripomína myš – jeho srsť je zvyčajne hnedosivá, brucho a boky môžu byť sivé alebo belavé. Hraboše dosahujú dĺžku 15 cm – vrátane dĺžky chvosta.
Hraboš je malý tvor, ktorý žije najčastejšie v lesoch, na lúkach a na pustatinách. Avšak zoči-voči hladu, ktorý ho sužuje, môže žiť v našich záhradách a na pozemkoch a spôsobiť značné škody.
Hraboš obyčajný sa vyskytuje na celom Slovensku (90,5 % územia) a zvyčajne obýva listnaté a zmiešané lesy. Vyskytuje sa aj v údoliach riek, poľných húštinách, záhradách, parkoch a záhradách. Dobre skáče a šplhá po konároch. Vo vrchnej vrstve zeme si hĺbi podzemné chodby.
Aké škody môže spôsobiť hraboš?
Hraboše si podobne ako krtkovia hĺbia podzemné chodby, no nachádzajú sa celkom plytko, maximálne do hĺbky 15 cm. Znakom, ktorý ho odlišuje od krtka, je fakt, že hraboš si nestavia kôpky.
Živí sa koreňmi, listami, semenami, cibuľkami a podzemkami rastlín. Požiera aj hmyz a larvy a v zime pri nedostatku potravy obhrýza kôru listnatých stromov a kríkov, napr. ruží. Vybudovaním siete chodieb dokáže narušiť koreňovú štruktúru rastlín, čo rastlinám sťažuje prijímanie vody zo zeme. To má za následok vädnutie a odumieranie rastlín.
Škody spôsobené hrabošmi:
- chodby a závrty s priemerom cca 5 cm, vyvŕtané cca 10-15 cm pod zemou,
- okusovanie koreňových systémov a cibúľ rastlín,
- kŕmenie semenami ovocia a zeleniny,
- narušenie koreňového systému pod zemou,
- obhrýzanie kôry drevín v škôlkach,
- okusovanie zelených častí rastlín.
POZRITE TIEŽ AJ: V záhonoch sa už premnožili slimáky bez ulity. Ako sa ich zbaviť skôr, ako zničia sadenice?
Efektívne metódy na boj s hrabošom
Hraboše môžu odradiť pachy, ktoré im sú nepríjemné. Stačí zasadiť rastliny, ktoré vydávajú zápach, ktorý hlodavcom vadí. Sú to cesnak, baza čierna – najmä sušená, zapichnutá do pôdy, prýštec, ríbezle a mäta. Na krtkov a hrabošov môžete použiť hotové riešenie, ktoré obsahuje prírodné éterické oleje.
Na odplašenie škodcov môžete blízko nory hraboša umiestniť hlučný predmet, ktorého sa bude hlodavec báť. Môžu to byť hliníkové plechovky, ktoré o seba búchajú vo vetre a robia veľa hluku. Môžete si kúpiť aj živé pasce, teda pasce, ktoré nabádajú hrabošov k vstupu.
K preventívnym opatreniam, ktoré pomôžu obmedziť výskyt hrabošov v záhrade, patrí aj zabezpečenie rastlín a ich správna výsadba. Dobrým riešením je aj použiť špeciálnu sieťku proti krtkom, ktorú je možné zakúpiť v záhradkárskych predajniach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vletel k vám domov sršeň? Zachovajte pokoj a urobte jeden krok
Vidíte vo svojej záhrade takéto chrobáky? Konajte rýchlo, než vám zničia rastliny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.