09.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Galina Sharapova).
Begónie zdobia naše balkóny a terasy pestrými kvetmi celé mesiace. Hoci ich pestovanie nie je náročné, nevedomky môžete urobiť chybu, ktorá spôsobí, že rastliny zvädnú. Prečo begónie chradnú a slabo kvitnú? Ako ich opäť prebudiť k životu a stimulovať k nasadeniu pukov? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku.
Prečo begónie chradnú a slabo kvitnú?
Begónie sú jedinečné kvety, ktoré radi pestujeme v záhrade aj v kvetináčoch na balkóne alebo terase. Na výber je mnoho pozoruhodných odrôd, napríklad krásna a odolná trvale kvitnúca begónia alebo hľuznatá begónia, ktorá ukazuje svoje veľké kvety aj v polotieni. Nech si však vyberiete ktorýkoľvek druh, je možné, že rastliny zvädnú a opadajú im púčiky. Najčastejším dôvodom ich znehodnotenia sú chyby v starostlivosti.
- Nedostatok svetla – begóniám sa v závislosti od odrody darí na slnku alebo v miernom tieni, ale úplný tieň im nerobí dobre. Ak nemajú prístup k svetlu, začnú sa vyťahovať a prestanú kvitnúť.
- Nesprávne zavlažovanie – begóniám škodí premokrenie aj dlhodobé sucho. Mali by sa polievať, keď pôda mierne vyschne (zvyčajne každé 2 – 4 dni počas vegetačného obdobia). Dávajte pozor, aby ste kvety nepolievali nadmerne a nenamáčali ich listy, pretože to podporuje rozvoj hubových ochorení.
- Chyby v hnojení alebo nedostatočné hnojenie – begónie potrebujú počas intenzívneho kvitnutia systematický prísun živín. Nedostatočné hnojenie je chybou, rovnako ako použitie nesprávnych (na dusík bohatých) živín. Begónie by sa mali hnojiť prípravkami určenými pre kvitnúce rastliny, ktoré sú obzvlášť bohaté na fosfor a draslík (podľa pokynov výrobcu). Môžete sa rozhodnúť aj pre doma vyrobené hnojivá.
- Choroby a škodcovia – begónie občas chradnú a prestávajú kvitnúť, pretože ich napadli škodcovia alebo patogény spôsobujúce choroby. Tieto rastliny môžu byť napadnuté múčnatkou alebo sivou plesňou, zvyčajne v dôsledku nadmerného zavlažovania. Oslabujú ich aj vošky, múčnatky a nosániky.
Ako podporiť kvitnutie begónií?
Begónie môžu vädnúť a zle kvitnúť z mnohých dôvodov, z ktorých väčšina je spôsobená chybami v starostlivosti. Ak chcete, aby sa rastliny zotavili a začali vytvárať nové listy a púčiky, musíte sa zamyslieť nad tým, čo ste doteraz robili zle. Ak ste begónie prelievali, mali by ste ich prestať zalievať, kým substrát v kvetináči mierne nevyschne. Premočené rastliny môžete tiež presadiť do čerstvého substrátu (napr. zmesi univerzálnej zeminy a rašeliny) a na miestach, kde vidíte príznaky hubového ochorenia, korene prerezať. Nezabudnite, že nová nádoba by mala mať na dne drenážny otvor.
Nezabudnite premiestniť kvetináč na miesto, kde bude mať rastlina prístup k rozptýlenému svetlu. Ďalšou vecou, ktorú by ste mali urobiť na podporu kvitnutia begónií, je ich hnojenie. Ak nemáte po ruke minerálne hnojivo pre kvitnúce rastliny, môžete si pripraviť vlastnú výživu z produktov, ktoré nájdete v kuchyni. Ako ju vyrobiť krok za krokom?
- Do 1 litra mäkkej vody (filtrovanej alebo prevarenej a ochladenej) pridajte 10 g čerstvých pekárskych kvasníc.
- Potom pridajte 1 čajovú lyžičku cukru, dôkladne premiešajte a nechajte odstáť asi 30 minút.
- Po tomto čase sa roztok skombinuje s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy.
Takto pripravené hnojivo používajte na zalievanie begónie každé 1-2 týždne, aby ste obnovil jej zdravie a podporil kvitnutie. Aby ste ju ešte viac podporili, zbavte ju suchých kvetov, aby vytvorila viac nových púčikov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Begónia hľuznatá – kráľovná tienistých balkónov a parapetov. Pestovanie a zaujímavé odrody
Begónie na balkón? Budú perfektne fungovať pod jednou podmienkou!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.