09.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/barmalini).
Levanduľa zdobí čoraz viac balkónov vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu a nádhernej vôni. Dajú sa z nej vytvoriť naozaj zaujímavé balkónové aranžmány. Čo však môžete urobiť, aby bujne kvitla čo najdlhšie? Správna starostlivosť o túto rastlinu je veľmi dôležitá. Spoznajte tajomstvá jej pestovania.
Nemáte ešte levanduľu na balkóne? Odporúčame vám vysadiť túto rastlinu, pretože pri správnych podmienkach bude dlho lahodiť oku. Prečítajte si, na čo sa zamerať pri výbere sadeníc a ako sa o ne následne starať.
Levanduľa – ideálna rastlina na balkón
Prirodzeným prostredím levandule je Stredomorie a chladnejšie oblasti strednej a severnej Európy. Najobľúbenejšie sú odrody sivej a zelenej farby s modrými alebo fialovými kvetmi.
Táto rastlina krásne ozdobí priestor, ale poteší aj svojou intenzívnou vôňou, ktorá odpudzuje komáre a kliešte a priťahuje motýle a opeľujúci hmyz. Levanduľa je ideálnou rastlinou na balkón, pretože sa jej dobre darí na slnečnom a veternom mieste. Možno ju ľahko umiestniť do balkónových debničiek alebo jednotlivo do kvetináčov, pretože je malá.
Takéto sadenice levandule budú kvitnúť najdlhšie
Pri výbere levandule na balkón musíte dbať na niekoľko faktorov, ktoré naznačujú, že druh je zdravý. Len taká bude dlho kvitnúť. Čo by ste teda mali zohľadniť pri výbere tejto rastliny?
Vyberte si sadenice so zafarbenými kvetnými púčikmi a niekoľkými nerozvinutými. Pozrite sa aj na ich listy a stonky. Nesmú sa na nich vyskytovať žiadni škodcovia ani príznaky chorôb. Rastlina by tiež mala mať vlhkú pôdu a suché listy.
Ako pestovať levanduľu na balkóne? Spôsoby, ako dosiahnuť, aby dlho kvitla
Najviac kvetov vytvorí levanduľa na slnečnom balkóne. Dobre sa jej bude dariť aj v tieni, ale jej kvitnutie nebude také bohaté.
Rastliny v kvetináči nesaďte príliš blízko pri sebe – pre dobrý rast potrebujú voľné prúdenie vzduchu. Vyberte ľahkú, stredne úrodnú pôdu s mierne zásaditým až neutrálnym pH.
Zalievajte levanduľu tak, aby bola pôda mierne vlhká. Odporúčame vyberať kvetináče s drenážou, ktorá zabezpečí odtok prebytočnej vody a ochráni rastlinu pred hubovými chorobami spôsobenými nadmerným zavlažovaním.
Kvety budú na balkóne kvitnúť dlho, ak začnete rastlinu každých štrnásť dní prihnojovať hnojivom pre kvitnúce rastliny. V prípade potreby môžete levanduľu vo februári alebo v marci zastrihnúť. Vtedy ju zostrihnite maximálne 15 cm od zeme.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mulčovanie levandule kamienkami. Čo sa pri takomto ošetrení používa?
V lete vykonajte toto ošetrenie. Levanduľa sa skloní pred kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.