09.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Africa Studio).
Mrkvu nájdete takmer v každej zeleninovej záhrade. Je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá – okrem iného obsahuje betakarotén, ktorý zlepšuje zrak. Niekedy si však môžete všimnúť, že mrkva zhora zelenie, hoci je ešte v zemi. Tento jav môže mať rôzne príčiny. Môžu sa takéto korene jesť? Čo sa dá urobiť, aby mrkva nezazelenala? Hodiť sa vám bude patent od skúsených záhradkárov.
Prečo mrkva zhora zelená?
Mrkva má v kuchyni naozaj široké využitie. Je ideálna na prípravu slaných aj sladkých jedál. Okrem toho je to skutočná superpotravina – bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré prispievajú k zdraviu a pohode. Mnohí ľudia sa rozhodnú pestovať mrkvu vo svojej záhrade, pretože je jednoduchá a nenáročná. Niekedy však môže dôjsť k tomu, že korene v hornej časti zozelenejú. Je to dôvod na obavy?
Prečo je mrkva zhora zelená? Ukázalo sa, že ide o prirodzený jav, ktorý je výsledkom dlhodobého pôsobenia svetla. Môže za to chlorofyl, zelené farbivo, ktoré je nevyhnutné pre proces fotosyntézy (vďaka nemu majú listy, tráva a mnohé iné rastliny zelenú farbu). Na aktiváciu chlorofylu potrebujete slnečné svetlo. Keď je však horná časť mrkvy vystavená slnku, získava zelenú farbu.
Najčastejším dôvodom, prečo je mrkva zhora zelená, je, že semená boli zasiate príliš plytko. Príčinou býva aj prílišné zalievanie, ktoré spôsobí, že voda spláchne vrchnú vrstvu pôdy a odhalí korene. Okrem toho môže mrkva zozelenať aj v dôsledku mechanického poškodenia (napr. pri vertikutácii záhonov). Veľa závisí aj od zvolenej odrody – niektoré majú tendenciu zelenať hornú časť.
Čo robiť, aby mrkva nezazelenala?
Aby bola mrkva rovnomerne sfarbená, oplatí sa vsadiť na odrody, ktoré sú menej náchylné na zmenu farby, ale je toho viac. Donedávna sa mi zelenina zelenala zhora. Odkedy som však začal používať starý záhradnícky patent, na tento problém som zabudol. Na ochranu hornú časť koreňa pred slnečným žiarením, rozprestrite slamený mulč alebo mrkvu prihnojte kompostom. Vďaka tomu rastie zdravo, dobre sa rodí a nezelenie. Okrem toho musíte dbať na kyprenie pôdy. V opačnom prípade môžete poškodiť korene, v dôsledku čoho začnú zelenieť.
Je zelená časť mrkvy jedlá?
Mnoho ľudí sa bojí jesť zelenú časť koreňa. Je to správne? Už sme si vysvetlili, že zelenú farbu mrkve dodáva chlorofyl. Nepredstavuje pre nás žiadne nebezpečenstvo, takže zelenú časť zeleniny môžeme jesť bez obáv. Treba však poznamenať, že chlorofyl dodáva mrkve mierne horkú chuť – čím viac ho je, tým horšie zelenina chutí. Preto je lepšie vyberať si na konzumáciu rovnomerne sfarbenú mrkvu, a nie tú, ktorá je na vrchu zelená.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dokedy sa môže siať mrkva? Moja svokra mi dala konkrétny dátum
Nie každý vie, že sú jedlé. Cenný zdroj vitamínov končí v koši
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.