10.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pilipphoto).
Artičok je zelenina pochádzajúca z oblasti Stredozemného mora. Taliani, ktorí sú najväčšími vývozcami tejto rastliny, si ju obzvlášť obľúbili. Nie každý však vie, že artičoky sú nielen chutným doplnkom jedál, ale aj skutočnou vitamínovou bombou. Akými vlastnosťami je artičok známy? Kedy sa oplatí po ňom siahnuť?
Artičok – čo je to za zeleninu?
Artičok (cynara scolymus) je rastlina z čeľade hviezdicovitých. Pôvodne pochádza z oblasti Stredozemného mora, ale v súčasnosti sa pestuje prakticky v celej Európe. Jedlou časťou artičoku sú kvetné hlávky – v prípade mladých rastlín a kvetné lôžko – v prípade starších artičokov.
Pred konzumáciou by sa mala rastlina dôkladne uvariť, opiecť alebo ugrilovať. V obchodoch nájdete aj už pripravené konzervy v plechovkách alebo pohároch. Rastlina sa používa aj v liečiteľstve. V tomto prípade sa zvyčajne používa výluh z artičokových listov. Vďaka svojmu vzácnemu zloženiu našiel artičok využitie aj v kozmetike. Trh ponúka okrem iného toniká, krémy, masky alebo pleťové vody s artičokom.
Artičok – vlastnosti
Artičoky sú vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov. Obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E, ako aj draslík, zinok, fosfor, vápnik, horčík a železo. Niet však pochýb o tom, že jednou z najdôležitejších zložiek artičokov je inulín. Ide o prírodné probiotikum, ktoré reguluje tráviaci trakt a dodáva pocit sýtosti, takže môže účinne pomôcť pri chudnutí.
Ďalšou cennou zložkou, ktorá sa nachádza v artičokoch, sú polyfenoly. Ide najmä o kyselinu chlorogenovú, kyselinu kumárovú, kyselinu ferulovú, cynaríny, apigeníny a antokyány. Ide o silné antioxidanty, ktoré sa vyznačujú protirakovinovými účinkami. Okrem toho cynarín vykazuje aj choleretické a cholagogické účinky.
Artičok – použitie
Vďaka svojmu vzácnemu zloženiu sa artičoky odporúčajú pacientom s problémami a stavmi, ako sú:
- cukrovka,
- ochorenia pečene (vrátane cirhózy a toxickej hepatitídy),
- ateroskleróza,
- vysoká hladina cholesterolu,
- žalúdočné ochorenia,
- ochorenia žlčových ciest a žlčníka,
- vysoké hladiny cukru v krvi,
- nevoľnosť,
- nadúvanie a zápchu,
- depresie a zhoršená nálada.
Extrakt z artičoku – ako používať?
Ako sme už spomenuli, artičoky sú po tepelnej úprave pripravené na konzumáciu. Sú vynikajúcim doplnkom jedál, najmä talianskej kuchyne. Niet divu, veď Taliani sú najväčšími vývozcami tejto zeleniny. Pre svoju charakteristickú, mierne horkú chuť však artičoky nie sú po chuti každému.
V tomto prípade je ideálny doplnok – artičokový extrakt. Je dostupný vo forme tabliet aj šťavy. Tento typ výrobku možno zakúpiť v každej lekárni alebo obchode s bylinkami. Balenie kapsúl stojí od 7 eur, zatiaľ čo šťava stojí od 10 eur.
Artičok sa považuje za bezpečnú zeleninu. Prípravky z artičoku sú kontraindikované, ak ste alergickí na astrovité rastliny a máte obštrukciu žlčových ciest. Neexistujú žiadne kontraindikácie užívania prípravku počas tehotenstva, ale poraďte sa predtým so svojím lekárom.
Väčšina ľudí netrpí vedľajšími účinkamiextraktu z artičoku, ale v osobitných prípadoch sa môže vyskytnúť hnačka, strata chuti do jedla a plynatosť, najmä pri dlhodobom užívaní doplnku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Fenikel prinesie úľavu črevám a žalúdku. Táto infúzia je ako balzam
Sú malé, červené a plné vitamínov. Tieto plody sú tajomstvom dlhovekosti a zdravia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.