11.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Josef Hanus).
Záhrada je nielen miestom na oddych, ale aj ideálnym priestorom na pestovanie zdravého a chutného ovocia. Niektoré z nich vynikajú svojou výživovou hodnotou a často sa umiestňujú na popredných miestach zoznamov najhodnotnejších produktov, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálneho lístka. Nazbierané priamo z kríka ešte lepšie chutia a podporujú telesnú kondíciu. Objavte najzdravšie ovocie na svete, ktoré si môžete úspešne vypestovať na vlastnom pozemku.
Existujú plody, o ktorých prospešných vlastnostiach často počúvame, ale nie vždy si uvedomujeme, že ich môžeme pestovať v slovenských záhradách. Pritom podnebie v našej krajine je pre ne veľmi priaznivé. Krásne rastú a sú pokladom vitamínov a minerálov. Pozrite si tento zoznam najzdravších druhov ovocia na svete, ktoré môžete úspešne pestovať vo vlastnej záhrade.
Čučoriedka chocholíkatá – čoraz viac pôvodná
Hoci pochádza zo Severnej Ameriky, v slovenských záhradách sa už pevne udomácnila. Čučoriedky sú pre mnohých záhradkárov chuťou leta. Okrem kulinárskych vlastností sú známe aj ako prírodná podpora zraku a imunity. Čučoriedky sú zdrojom antioxidantov, vitamínov a stopových prvkov:
- pomáhajú kontrolovať správnu hladinu cholesterolu,
- posilniť krvné cievy,
- majú protizápalový účinok,
- zohrávajú dôležitú úlohu v prevencii rakoviny.
Najväčšou výzvou pri vlastnom pestovaní čučoriedok je poskytnúť rastlinám kyslý substrát. Pôda by preto mala byť pred výsadbou riadne pripravená. Najlepšie vykopaním širokej, ale nie príliš hlbokej jamy, ktorá bude do polovice vyplnená kombináciou záhradnej pôdy, kyslej rašeliny a kompostovanej borovicovej kôry. Okrem toho čučoriedka vyžaduje tienisté, ale svetlé miesto a častú zálievku.
Zistite viac o vlastnostiach zemolezu kamčatského
Zatiaľ nie je taký populárny ako čučoriedka, ale záhradníci sa na neho pozerajú s rastúcim záujmom. Tmavé plody zemolezu majú podlhovastý tvar a sú pomerne mäkké – pri zbere musíte dávať pozor, aby ste ich neroztlačili, a tiež ľahko padajú z vetvičiek. Kríky sú o niečo nižšie a menej sa rozširujú, takže je to dobrá správa pre majiteľov záhrad, ktoré nie sú veľmi impozantne veľké. Kamčatská čučoriedka má tiež menšie nároky ako čučoriedka. Dobre znáša teplé stanovištia aj polotieň. Je odolná voči mrazu.
Čo môžete očakávať od chutného, kyslého ovocia? Antokyány v bobuliach majú antidiabetické účinky. Vysoká výživová hodnota plodov sa premieta do stimulácie mozgových funkcií a znižovania krvného tlaku. Podporujú metabolizmus a pôsobia proti infekciám močových ciest.
Superpotravina zo záhrady – bobule goji
Odborníci na výživu už dlho upozorňujú, že zdravým spôsobom stravovania je zaradenie superpotravín alebo nespracovaných potravín prírodného pôvodu do jedálnička. Vznikajú zoznamy, ktoré upozorňujú na obsah rôznych zložiek s priaznivými účinkami na ľudský organizmus. Veľmi vysoko na týchto zoznamoch sa nachádzajú bobule goji, t. j. plody kríka s pomerne exotickým názvom goji berry. Nie každý vie, že sa dobre hodí na pestovanie v slovenskom podnebí.
Nevyžaduje úrodnú pôdu a plodí aj na chudobnej pôde. Nie je príliš citlivá na mráz ani na sucho. Má rada teplé a slnečné stanovištia, hoci sa jej bude dariť aj v polotieni. Bobule goji môžete očakávať 1-2 roky po výsadbe.
Červené a podlhovasté plody sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C – považujú sa za jeden z najcennejších zdrojov kyseliny askorbovej. Obsahujú tiež vitamíny skupiny B, vitamín E, vlákninu, množstvo antioxidantov, vápnik, fosfor, selén, železo, zinok a meď. Vďaka bohatému zloženiu majú plody goji neoceniteľné vlastnosti, pretože:
- spomaľujú starnutie,
- zlepšujú funkciu pečene,
- zlepšujú funkcie obličiek a pľúc,
- majú pozitívny vplyv na zrak.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Patria k najzdravším druhom ovocia. Regulujú krvný tlak a posilňujú srdce
Sú malé, červené a plné vitamínov. Tieto plody sú tajomstvom dlhovekosti a zdravia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.