11.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz).
Otvoríte balík múky a uvidíte, že sa vo vnútri niečo hýbe. Sú to červy, pre ktoré je múka pochúťkou. Takýchto škodcov môžete vidieť aj v surovej ryži, krúpach a dokonca aj v raňajkových cereáliách. Prečo sa červy tak túžia dostať do múky? A ako sa zbaviť týchto cereálnych produktov, ktoré radi jedia z kuchyne?
Odkiaľ sa v múke berú červy a prečo sa tam dostávajú?
Červy sa môžu uhniezdiť v múke už počas jej výroby a skladovania. Škodcovia do nej kladú vajíčka, ktoré majú šancu prežiť, keď skončia na poličke v obchode alebo v kuchynskej skrinke. Takéto miesta sú zvyčajne teplé a suché, čo dáva novej generácii červov vynikajúce podmienky na vývoj.
Z deravého obalu múky môžu ľahko uniknúť malé červy. Vajcia potom znášajú do kuchynských skriniek, ako aj do tam uložených krúp, kakaa, ovsených vločiek a dokonca aj do krmiva pre psov. Výsledkom je napadnutie kuchyne červami.
Prečo sa červy dostávajú do múky?
Múka je cennou potravou pre červy. Je vysokokalorická a výživná a obsahuje škrob, ktorý je dôležitý pre hmyz – jeho konzumáciou sa hmyz dokáže rýchlejšie rozmnožovať a vyvíjať. Navyše v balení múky, v kuchynskej skrinke alebo na poličke v obchode nie sú žiadni prirodzení nepriatelia červov. Hmyz hniezdiaci v mletých zrnách je v bezpečí a má dostatok potravy.
Aké červy sa dostávajú do múky?
Červy v múke (najmä ich vajcia) sú malé, takže niekedy je nemožné ich okamžite spozorovať. Hmyz sa objavuje v mletej pšenici, špalde, raži a iných obilninách. V každej fáze výroby akéhokoľvek druhu múky – pri mletí, balení a skladovaní – sa v nej môžu usídliť rôzne druhy škodcov.
Skladokaz múčny (lat. Acarus siro)
Skladokaz múčny je druh roztoča. Dospelí jedinci majú dĺžku približne 0,5 mm. Ich charakteristickým znakom sú čeľuste s ostrými zubami, ktorými dokážu dôkladne hrýzť potravu. Kŕmia sa v mlynoch a odtiaľ sa dostávajú do skladov a balíčkov s mletým obilím.
Samica počas svojho 100-dňového života porodí 200 vajíčok, preto sa kolónia týchto škodcov rýchlo rozširuje. Skladokaz múčny kontaminuje múku svojimi toxickými výlučkami.
Vijačka domová (lat. Pyralis farinalis)
Ak si v múke všimnete týchto červov, pravdepodobne to znamená, že ste ju neskladovali správne. Vyvíjajú sa iba vo vlhkých obilných výrobkoch vrátane otrúb a ovsených vločiek. Tento hmyz je približne 12 mm dlhý, ale jeho svetlohnedé, sivé krídla majú rozpätie približne 25 mm. Okrem obilnín sa rád živí sušenými bylinkami a koreninami.
Múčiar obyčajný (lat. Tenebrio molitor)
Je to chrobák s pancierom. Jeho larvy sú schopné prežiť v ťažkých podmienkach prostredia, čo prispieva k rozšíreniu ich populácie. Majú tiež silné zuby, takže môžu ľahko prehrýzť tvrdý obal. Takto sa dostanú z vrecúšok na múku a môžu kolonizovať ďalšie kúty kuchyne.
Vijačka múčna (lat. Ephestia kuehniella)
Je to motýľ s dvoma svetlosivými pármi krídel s rozpätím asi 2,5 cm. Jeho larvy sa efektívne pohybujú na vodorovných a zvislých plochách a ľahko sa dostanú do obalov. Títo škodcovia rozdrvia jedlo na drobné vlákna – takéto tenké vlákna môžu byť viditeľné voľným okom na vnútornom povrchu obalu múky.
Zrniar čierny (lat. Sitophilus granarius)
Dosahuje dĺžku až 5 mm. Má silné nohy, štíhle telo a predĺžený ňufák so silnými ústnymi ústrojenstvami. Zrniar čierny sa môže dožiť až dvoch rokov a samička tohto hmyzu nakladie počas tejto doby až 300 vajíčok.
Škodia červy v múke?
Ak spozorujete v múke červíky, okamžite sa jej zbavte a skontrolujte, či sa neusadili v iných sypkých produktoch z vašej kuchynskej skrinky. Takéto červy sú nebezpečné pre zdravie:
- konzumácia múky kontaminovanej exkrementmi škodcov môže spôsobiť tráviace a dýchacie problémy;
- hmyz tiež prenáša huby a patogény, ktoré sú nebezpečné pre ľudí;
- múka s výlučkami červov (výkaly a vnútornosti) žltne a plesnivie, a preto je nevhodná na konzumáciu.
Červy v múke. Ako sa ich zbaviť z kuchyne?
Vážnym problémom sú červy v múke. Rýchlo sa množia a produkty nimi kontaminované sú pre telo škodlivé. Preto, ak v balení múky spozorujete dospelých jedincov alebo larvy:
- vyhoďte ju čo najskôr do odpadu a okamžite ho vyneste z domu,
- zbavte sa ostatných voľných produktov uložených v kuchynských skrinkách v netesných obaloch – je vysoká pravdepodobnosť, že ich napadli tiež škodcovia;
- skrinky a kuchynskú dosku dôkladne povysávajte a umyte – najlepšie vodou a octom, pretože červy kŕmiace sa v múke nemajú radi jej vôňu,
- do skriniek vložte niekoľko klinčekov, škoricové tyčinky, pomarančové alebo citrónové kôry, rozdrvené bobkové listy alebo paprikové guľôčky. Ich aróma by mala odradiť červy, aby sa usadili v kuchyni,
- nasypte nové sypké produkty – múku, krúpy, kakao, ryžu – do tesných nádob alebo pohárov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vidíte jediného nosánika? Pravdepodobne sa vo vašej záhrade už pohybuje celá kolónia
Zistili, čo sa psom v noci sníva. Vedci nepochybujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.