12.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/New Africa).
Napriek tomu, že triedenie odpadu existuje v našej kultúre už mnoho rokov, stále s ním má dosť ľudí problémy. Často nevieme, ako separovať určitý odpad a či by sa mal odpad pred vyhodením umyť. Nedostatočné vedomosti Slovákov spôsobujú, že často robíme chyby, ktorým by sme sa mohli ľahko vyhnúť.
Hoci stále viac počúvame o obrovskom vplyve triedenia odpadu na životné prostredie, mnohí ľudia stále hádžu všetko do kontajnera s označením „zmiešaný“. Dôvody sú rôzne. Niektorí sa domnievajú, že jednotlivec nemôže zachrániť svet a jeho konanie nemá žiadny vplyv na znečistenie. Iní jednoducho nevedia, ako správne separovať odpad. Chcete sa dozvedieť, ako to robiť správne? Potrebné informácie nájdete nižšie.
Mal by sa odpad umývať? Odpoveď môže mnohých z nás prekvapiť
Často sa pýtame, či by sme mali pohár od džemu alebo jogurtu pred vyhodením umyť. Mnohí ľudia, ktorí nechcú vynakladať ďalší čas a peniaze (náklady na použitie vody) na ich čistenie, volia najjednoduchšiu cestu a tieto nádoby vyhadzujú do zmesového odpadu. Ako sa ukazuje, úplne zbytočne, pretože obal pred vyhodením do odpadu nie je potrebné opláchnuť.
Platí to pre všetky nádoby: sklenené, plastové aj kovové, a nezáleží na tom, aký výrobok sa v nich nachádzal. Keď sa dostanú na zberné miesto daného materiálu, pred recykláciou sa spoločne umyjú. Toto je najlepšie riešenie, ktoré pomáha šetriť vodou. Je tu však jedna požiadavka. Každý kontajner musí byť vyprázdnený od svojho obsahu, takže ak sa v ňom nachádzajú zvyšky potravín alebo kozmetiky, zbavte sa ich skôr, ako kontajner vložíte do príslušného odpadkového koša.
Ako vyzerá triedenie odpadu na Slovensku? Pamätajte si a nerobte ďalšie chyby
V našej krajine je triedenie povinné, preto by mal každý z nás dodržiavať príslušné pokyny. Presnejšie povedané, zákon ukladá povinnosť zabezpečiť triedený zber komunálneho odpadu všetkým obciam a mestám. To znamená, že každá obec a mesto musí zabezpečiť dostatočný počet kontajnerov na triedený zber a informovať obyvateľov o tom, ako správne triediť odpad. Ak by sme sa všetci starali o svoj odpad, znížilo by to negatívny vplyv na životné prostredie a pomohlo by to opätovne využiť niektoré zdroje. Ako to však robiť správne?
- Čierny kôš. Do tohto koša by mal ísť všetok odpad, ktorý sa nedá recyklovať. Do tejto kategórie patria použité hygienické výrobky (hygienické vložky, tampóny, pampersy), okenné sklo, keramika, porcelán, cigaretové ohorky alebo znečistené plastové výrobky, napríklad jednorazové rukavice.
- Modrý kontajner. Všetok odpadový papier s výnimkou kníh s tvrdou väzbou, tapiet, vreckoviek, voskovaného alebo natieraného papiera.
- Zelený odpadkový kôš. Tento kôš je určený na sklenené obaly, ako sú poháre, fľaše alebo obaly od liekov a kozmetiky.
- Žltý kontajner je určený na kovy a plasty. Sem by mali patriť PET fľaše, obaly od potravín, hliník, plechovky, uzávery, viečka, plastové tašky atď.
- Hnedý odpadkový kôš. Táto nádoba je zvyčajne menšia ako ostatné, pretože takéhoto odpadu nie je veľa. Je určený na zvyšky rastlinných potravín a zvädnuté kvety alebo malé vetvičky. Sem by mal ísť všetok kompostovateľný odpad.
- Koše na elektroodpad. Tie sú zvyčajne k dispozícii v rámci triedeného zberu odpadu alebo v niektorých obchodoch s bielou technikou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Viete, kam môžete vyhodiť fľaše od oleja? Nie je to také zrejmé
Fľaše na olej. Kam s nimi? Veľa ľudí si na recykláciu vyberá nesprávny odpadkový kôš
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.