12.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/fizkes).
Ukazuje sa, že veľa ľudí zažíva vo vzťahu či manželstve situáciu, v ktorej partner osloví svoju polovičku ako dieťa alebo domáce zvieratko. Prečo je to tak a je tento spôsob komunikácie vhodný?
Ako sa dočítame v Daily Mail, tento spôsob komunikácie medzi partnermi sa najčastejšie týka ľudí, ktorí chcú zdôrazniť svoju trpezlivosť a pochopenie. Potom používajú prehnanú mimiku, artikuláciu, jednoduchý jazyk a vyšší tón, aby bola správa zrozumiteľná. Tento typ komunikácie sa zvyčajne používa s bábätkami a psami na získanie ich pozornosti.
Hoci sa to zdá trochu nevhodné, ukazuje sa, že zdroj tohto spôsobu reči nespočíva v neúcte. Je to len o túžbe zlepšiť komunikáciu. Dokázali to maďarskí vedci, ktorí vykonali štúdiu na 46 pároch s deťmi vo veku 6 až 18 mesiacov a psami. Okrem iného kontrolovali aj úroveň pohybu tváre v komunikácii s dieťaťom, so psom a s manželmi.
Prečo sa s vami partner rozpráva ako s dieťaťom?
Výsledky štúdie boli publikované v „Applied Animal Behavior Science“. Ukázalo sa, že pri oslovovaní dieťaťa alebo psa, napríklad pri čítaní detskej riekanky, rodičia robili výraznejšie pohyby tvárových svalov. Väčšina ľudí to robí nevedome, aby zvýšili šancu, že dieťa správu pochopí. Podobnú prax používali aj manželia pri vzájomnom oslovovaní.
Podľa vedcov sa dôvody tohto správania rôznia, no páry môžu pomocou týchto techník udržať partnerovu pozornosť alebo posilniť emocionálne väzby medzi partnermi. Pri komunikácii s cudzími ľuďmi sa zmenšil rozsah použitej mimiky a prehnané pohyby úst. Jedna z vedkýň, Édua Koós-Hutás z Univerzity Loránda Eötvösa v Maďarsku, potvrdzuje, že pri tomto komunikačnom fenoméne je dôležitá túžba po komunikácii a emocionálnej blízkosti. To tiež naznačuje, že je potrebný ďalší výskum na identifikáciu ďalších potenciálnych príčin tohto javu.
„Táto podobnosť môže vyplývať z emocionálnej blízkosti a spojenia a pomáha vytvárať úprimnú a sústredenú atmosféru počas rozhovoru“
– povedala vedkyňa.
Komunikácia vo vzťahu. Na slovách záleží
Svoju úlohu zohrávajú široko otvorené oči, zdvihnuté obočie a veľmi výrazné pohyby úst. To môže priniesť na myseľ učenie sa hovoriť. Ukazuje sa, že záleží aj na výbere slov. Partneri si ich vyberajú rovnako ako pri čítaní deťom – sú melodickejšie a malebnejšie a tón hlasu je vyšší ako pri rozhovore s cudzími ľuďmi.
Pozornosť sa venovala aj menej intenzívnej mimike pred známymi, priateľmi či náhodnými účastníkmi rozhovoru. Preto sa zdá, že tento spôsob komunikácie je vyhradený pre vzťah opatrovateľ-podradený alebo romantické vzťahy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Všímate si to vo svojom vzťahu? Tu je 5 signálov, že sa blíži rozchod
8 vecí, ktorých sa treba vzdať, aby ste sa cítili šťastní
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.