12.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pamela Au).
Nie všetky orchidey sú intenzívne voňavé, ale táto odroda vydáva silnú a príjemnú vôňu, ktorá sa rýchlo šíri po celej miestnosti. Ak ste fanúšikom krásnych exotických rastlín, musíte ju mať na parapete. Nie je náročná na pestovanie a jej nápadné kvety zaujmú už z diaľky. Pozrite sa, čo potrebuje orchidea katleja.
Katleja je odroda orchidey, ktorá nadchýna európskych nadšencov orchideí už od začiatku 19. storočia. Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky (odkiaľ ju priniesol anglický prírodovedec William Swainson).
Jej najväčšou prednosťou sú veľké nápadné kvety s rovnako krásnou a intenzívnou vôňou. Neobyčajná exotická krása a relatívne nízke nároky tejto rastliny spôsobujú, že je čoraz obľúbenejšia na okenných parapetoch v slovenských domácnostiach. Pozrite sa, ako pestovať orchideu katleju.
Ako vyzerá orchidea katleja? Je to kráľovná medzi orchideami
Orchidea katleja sa niekedy žartovne nazýva kráľovnou medzi orchideami. Jej pestré kvety môžu dosahovať priemer 12 až 25 cm a farebná škála tejto odrody je taká široká, že je ťažké vymenovať všetky ich odtiene a kombinácie.
Kvitne raz ročne – na jeseň alebo na jar, počas 4-8 týždňov, a jej vôňa je kombináciou sladkosti, kvetov a jemného korenistého tónu (špecifická vôňa závisí od odrody). Listy tejto rastliny sú tiež pôsobivé – hrubé a tmavozelené.
Ako pestovať orchideu katleju doma? Toto sú podmienky, ktoré jej musíte poskytnúť
Orchidea katleja nie je mimoriadne náročná rastlina. Dobre sa cíti v kvetináči aj v závesnom dekoratívnom košíku. Dôležité je však teplé a svetlé miesto. V ideálnom prípade by ste ju mali mať v miestnosti s neustálym prístupom prirodzeného svetla (to má priaznivý vplyv na jej kvitnutie).
V záhradníctve si môžete kúpiť hotový substrát pre orchideu. Mal by byť ľahký a nie príliš vlhký. Najlepšie sa hodí kôrový substrát alebo zmes borovicovej kôry, kúskov machu, rašelinového machu alebo keramzitu.
Ako sa starať o orchideu katleju? Zalievanie je nevyhnutné
Najdôležitejšou starostlivosťou o orchideu katleju je zalievanie. Nezalievajte ju však nepretržite, stačí, ak jej jednorazovo dodáte dostatok vody a ona si z kvetináča vezme presne toľko vody, koľko potrebuje. Vylejte zaostávajúcu tekutinu, aby rastlina nezhnila.
Ďalšia zálievka orchidey by sa mala uskutočniť až po úplnom vyschnutí substrátu. Pamätajte na jednoduché pravidlo – čím nižšia je teplota v miestnosti, tým menej často sa katleja zalieva.
Hnojenie orchidey katleji. Nemusíte, ale oplatí sa to urobiť
Ďalšou činnosťou, na ktorú sa oplatí pamätať, je hnojenie, hoci nie je nevyhnutné. Niektorí ľudia sa ho vzdávajú a ich rastliny aj tak krásne kvitnú celé roky. Ak však chcete svoje rastliny podporiť, dodávajte im živiny rovnomerne – najlepšie sú hotové hnojivá pre orchidey zo záhradkárskych obchodov.
Frekvencia hnojenia orchideí je individuálna a závisí od substrátu, v ktorom ich pestujete. V prípade hustej kôry sa to oplatí robiť 1 – 2 krát mesačne. Dávajte však pozor na reakciu kvetov, aby ste im neublížili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už ju nikdy nevylejete. Dajte ju orchidei a rýchlo rozkvitne
Kvitnúce orchidey? Postarajte sa o tieto 4 veci a budú opäť kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.