14.8 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chudo2307).
Nie je nič chutnejšie ako čerstvá, chrumkavá nakladaná uhorka priamo z pohára. Sú však prípady, keď zelenina nielenže nevyzerá dobre, ale ani nechutí tak, ako by sme očakávali. Prečo uhorky vyšli mäkké a horké?
Mnohé ženy v domácnosti zvládli proces nakladania takmer dokonale. Vďaka dlhoročnej praxi a pokusom a omylom sa naučili, čomu treba venovať osobitnú pozornosť. Moja babička mi prezradila svoje tajomstvá a odvtedy boli uhorky vždy pevné, chrumkavé a chutné.
Prečo boli uhorky mäkké a horké? Skontrolujte možné príčiny
Hoci nakladanie uhoriek nie je náročná práca, musíte byť opatrní pri výbere zeleniny a ďalších ingrediencií. Ukazuje sa, že na pokazenie vašich zásob môže mať vplyv naozaj veľa faktorov a zdanlivo banálne veci majú podstatný vplyv. Preto ak si chcete pochutnať na chutných uhorkách, vyvarujte sa nasledujúcich chýb.
- Uhorky nízkej kvality. Ak na nakladanie použijete prerastenú, prezretú, poškodenú alebo pokazenú zeleninu, po otvorení nádoby budete určite sklamaní. Vyberajte si len uhorky, ktoré sú čerstvé, pevné a rovné.
- Zle pripravený slaný nálev. Ak na nálev použijete vodu priamo z vodovodu, nemáte šancu, že vaše uhorky budú dobré. Skôr ako ju použijete na nálev, prevarte a ochlaďte správne množstvo. Ďalším dôležitým faktorom je výber soli. Vždy používajte kamennú soľ (bez obsahu jódu) v množstve jednej vrchovatej polievkovej lyžice na každý liter vody.
- Nevhodná teplota nakladania. Aby kvasenie prebiehalo hladko, zabezpečte, aby sa teplota zeleniny pohybovala v rozmedzí 18 až 22 stupňov. Ak je príliš vysoká, nakladanie prebieha príliš rýchlo a uhorky veľmi zmäknú. Príliš nízka teplota zastaví proces, čo nepriaznivo ovplyvní chuť aj vzhľad uhoriek.
- Nečisté viečka a poháre. Nakladanie by sa malo vykonávať len v sterilných nádobách. To platí aj pre viečka. Akékoľvek znečistenie vedie k znehodnoteniu uhoriek a tvorbe plesní.
- Ak uhorky nie sú správne zabalené a pritlačené, vyplávajú na povrch. To podporuje vznik plesní a kazenie. Nezabudnite do pohárov okrem zeleniny vložiť aj prísady obsahujúce prírodné konzervačné látky, ako sú cesnak, čerešňové alebo dubové listy, chren a kôpor. Tým sa zachová pevnosť a chrumkavosť uhoriek.
Aký je najlepší spôsob konzervovania pohárov? Jednoduchá metóda s použitím rúry
Zaváranie pohárov je mimoriadne dôležité, preto tento krok nemožno vynechať. Tradične sa nádoby dezinfikujú vo vriacej vode, ale to je veľa práce. Najlepším spôsobom je použitie rúry. Teplotu ohrevu nastavte na 120-140 stupňov pri nastavení nahor a nadol. Potom umiestnite vopred umyté poháre na plech na pečenie dnom nahor. Po 20 minútach vypnite rúru a otvorte dvierka. Po vychladnutí sú poháre pripravené na použitie.
TIP! Ak chcete zavárať malý počet pohárov, urobte to v mikrovlnnej rúre. Naplňte nádoby do polovice vodou, položte ich na tanier spotrebiča a zapnite program s najvyšším výkonom ohrevu na 3 – 4 minúty. Po uplynutí tejto doby vodu opatrne vylejte a poháre položte hore dnom na čistú utierku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V dôsledku toho sa nakladané uhorky stávajú plesnivými a mäkkými. Všetky poháre pôjdu do koša
Nakladané uhorky – najjednoduchší recept. Pred nakladaním urobte jednu vec a nebudú mäkké a duté
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.