15.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Proxima13).
Levanduľa nepotrebuje veľkú údržbu. Aby však zdravo rástla a bola ozdobou vašej záhrady, musíte jej stonky pravidelne zastrihávať. Kedy zastrihávať levanduľu? Práve prišiel jeden z troch termínov, takže kým nie je neskoro, vezmite záhradnícke nožnice a pustite sa do práce.
Levanduľa je výnimočne ozdobný kvet. Nielen kvôli jej vzhľadu sa však oplatí mať ju vo svojej záhrade. Pobyt v jej blízkosti a vôňa tejto vždyzelenej rastliny vám navodí skvelú náladu a pomôže vám rýchlejšie zaspať. Aby zdravo rástla, jednou z vecí, ktoré potrebuje, je pravidelné zastrihávanie. Tento postup by sa mal vykonávať až trikrát ročne. Ako to urobiť správne?
Kedy strihať levanduľu? Začnite si brúsiť záhradnícke nožnice
Strihanie stoniek je dôležitým postupom na udržanie zdravej levandule. Zabraňuje prerastaniu rastliny a zdrevnateniu stoniek pri báze. Každé prerezávanie ju núti vytvárať nové výhonky, vďaka čomu je kvitnutie bohatšie a bujnejšie. Odstraňovanie odkvitnutých a poškodených častí pomáha znižovať riziko hubových chorôb a niektorých škodcov. Kedy by sa mala levanduľa strihať?
- Levanduľa potrebuje po zime poriadny rez. To by sa malo vykonať v marci/apríli, aby sa odstránili všetky odumreté a poškodené časti rastliny. Odrežte 1/3 až 2/3 výšky.
- Druhé prerezávanie v júli a auguste by malo byť šetrnejšie. Odporúča sa zamerať na prepadávajúce sa kvety a stonky bez listov, čím sa predĺži obdobie kvitnutia rastliny až o mesiac.
- V polovici septembra vykonajte posledný rez v tejto sezóne. Odporúča sa vybrať teplý, veterný deň, aby sa rany na rastline rýchlo zacelili a znížilo sa riziko vzniku plesní. Odstráňte mladé, zelené výhonky, ktoré budú dobré pre stav levandule počas zimy.
Tip! Prvý rez levandule by sa mal vykonať krátko po výsadbe. Mladé výhonky sa môžu skrátiť až o polovicu, aby sa zdravo vyvíjali. Tým sa podporí aj koreňový systém, ktorý bude mať lepšie podmienky na zakorenenie rastliny v zemi.
Ako posilniť levanduľu? Domáci kondicionér na podporu jej rastu
Po prerezaní levandule je dobré použiť posilňujúce hnojivo. Dodáte tak levanduli potrebné živiny a pomôžete jej vypestovať nové výhonky. Najlepšiu výživu získate použitím kávovej usadeniny. Sú bohaté na dusík, ktorý rastlina potrebuje na intenzívny rast. Stačí nazbierať niekoľko polievkových lyžíc zvyšného nápoja. Namočte ich do vody a po jednom dni levanduľu zalejte. Nezabudnite použiť kondicionér až po prerezaní, pretože pri dlhodobom používaní môže príliš okysliť pôdu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete, aby vaša levanduľa na balkóne kvitla dlhšie? Vyskúšajte tieto metódy
Mulčovanie levandule kamienkami. Čo sa pri takomto ošetrení používa?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.