16.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/yuris).
Zeler je v slovenskej kuchyni cenenou zeleninou pre svoju charakteristickú chuť a vôňu. V obchodoch ho môžete kúpiť po celý rok, ale najlepšie chutí priamo z vlastnej záhrady. Hoci je to náladová zelenina, oplatí sa ju pestovať na záhonoch. Čo môžete urobiť, aby zeler vyrástol do koreňa a nepolámal sa?
Pestovanie zeleru môže byť skutočnou výzvou. Preto sa oplatí dobre sa pripraviť, aby ste mu zabezpečili čo najlepšie podmienky na pestovanie. Niekedy sa po ceste môžete stretnúť s rôznymi problémami, ako je praskanie koreňov alebo hnednutie listov. Vtedy je potrebné prijať opatrenia na podporu stavu a zdravia chradnúcej zeleniny.
Čo môžete urobiť, aby zeler vyrástol do koreňa? Postarajte sa o niekoľko dôležitých aspektov jeho pestovania
Zeler najlepšie rastie na slnečných alebo polotienistých stanovištiach. Uprednostňuje úrodnú, dobre odvodnenú pôdu obohatenú o živiny z kompostu alebo vykysnutého konského hnoja. Dôležité je zavlažovanie zeleniny. Pôda by mala byť neustále vlhká, preto nezabudnite záhony každý deň výdatne zalievať. Ak je pôda príliš suchá, zabudnite na veľký koreň. V takejto situácii zeler nasmeruje všetky svoje zložky a vitalitu do rastu listov.
Ďalším dôležitým faktorom je správne rozmiestnenie zeleniny na záhone. Ak je vysadený príliš husto, rastliny si budú navzájom konkurovať o živiny a vodu. Táto situácia tiež negatívne ovplyvňuje vývoj koreňov, preto sa oplatí presadiť príliš husto vysadené rastliny. Zeler často napádajú vošky a hubové choroby. Odporúča sa vykonať profylaxiu a vyrobiť si domáci ochranný postrek. Počas vývoja koreňov by sa malo obmedziť používanie hnojív obsahujúcich príliš veľa dusíka v prospech hnojív obsahujúcich fosfor, horčík a draslík.
Aké je najlepšie hnojivo pre zeler? Pomôže vám zabudnúť na problémy so zeleninou
Poruchy rastu zeleru sú zvyčajne spôsobené nedostatkom svetla, vody alebo príliš malým množstvom zložiek potrebných na rast koreňa. Ak začne praskať a listy chradnú a hnednú, nezabudnite použiť domáci kondicionér s kvasnicami.
- Do 10l vedra rozdrobte kocku droždia (môžete použiť 10 g suchého) a prisypte pol šálky cukru. Pridajte trochu teplej vody, aby sa začal proces kvasenia.
- Odstavte na tri hodiny a potom pridajte 3 polievkové lyžice medu a 2 šálky dreveného popola.
- Nakoniec doplňte vedro vodou a premiešajte, aby sa ingrediencie spojili. Zálievku odložte na 24 hodín a použite ju na zalievanie rastlín. Hnojivo môžete použiť raz za 3 týždne.
TIP! Drevený popol môžete získať z ohniska alebo grilu. Nezabudnite však, že by nemal obsahovať žiadne chemické podpaľovače.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Koreň zeleru praská a listy hnednú? Pravidelne zalievajte zeler týmto odvarom, vyhnete sa problémom
Už roky sadím zeler len týmto spôsobom. Susedia mi závidia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.