17.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio).
Máme za sebou polovicu augusta, mesiac, v ktorom sa už oplatí myslieť na zásoby byliniek pred blížiacou sa jeseňou. Tento mesiac sa oplatí vybrať najmä tri: prasličku roľnú, ľubovník bodkovaný a šalviu. Sú to rastliny, ktoré sa rozhodne oplatí mať vo svojej domácej lekárničke. Vďaka ich všestranným vlastnostiam a prírodnému pôvodu sú nepostrádateľné pri každodennej starostlivosti o zdravie a krásu.
Tieto tri bylinky sa oplatí zbierať v auguste: praslička roľná
August je ideálnym obdobím na vytvorenie zásob prasličky roľnej na nadchádzajúce chladné mesiace. Táto nenápadná rastlina, ktorej surovinou sú jej nadzemné časti, má mimoriadne všestranné využitie. Zbieraná v prirodzenom stave je praslička roľná neoceniteľnou podporou zdravia.
Medzi zložky prasličky roľnej patria:
- flavonoidy,
- minerálne látky (soli draslíka, hliníka, horčíka a kremíka),
- vitamíny A a C,
- vitamíny skupiny B,
- organické kyseliny.
Praslička roľná pôsobí ako mierne diuretikum, ale to nie je všetko! Zrýchľuje metabolizmus, posilňuje cievy, zlepšuje stav vlasov, pokožky a nechtov. Obklady z nálevu tejto rastliny urýchľujú hojenie poranení kože a popálenín. Je tiež výbornou voľbou pri nedostatku kremíka a obličkových kameňoch. Je však dôležité vyhnúť sa prasličke pri opuchoch srdcového alebo obličkového pôvodu. Okrem toho, keď u seba pozorujete príznaky ako napr:
- zhoršená koncentrácia,
- únava,
- podráždenosť alebo zmeny nálad,
nepite čaj z prasličky. Na druhej strane, ak plánujete túto rastlinu užívať dlhodobo, doplňte dodatočne vitamín B1.
Ako používať prasličku roľnú?
Môže sa používať vnútorne aj zvonka. Výplachy a potieranie vyrobené z tejto rastliny majú široké využitie pri starostlivosti.
Stačí rastlinu zaliať horúcou vodou a niekoľko minút namáčať. Prasličku roľnú môžete tiež variť až 30 minút na miernom ohni, aby ste z nej získali ešte viac zdraviu prospešných vlastností.
Tieto tri bylinky sa oplatí zbierať v auguste: ľubovník bodkovaný
V auguste sa oplatí siahnuť aj po ľubovníku bodkovanom, ktorý je bežnou rastlinou v Ázii a Európe a u nás ho možno nájsť na lúkach.
Táto rastlina, ktorej surovinou sú vrcholové časti výhonkov, má všestranný účinok na organizmus. Má protikŕčové, protizápalové, antiseptické a dokonca antidepresívne účinky!
Ako pôsobí ľubovník bodkovaný?
Vodné výťažky z ľubovníka sa používajú pri ochoreniach pečene, žlčníka a kŕčových stavoch tráviaceho traktu. Alkoholové a olejové extrakty sú účinné pri liečbe miernej až stredne ťažkej depresie. Nezabudnite však, že hypericín v ľubovníku zvyšuje citlivosť pokožky na slnko, preto sa v lete vyhnite používaniu tejto byliny. Môže ovplyvniť aj účinnosť iných liekov, najmä hormonálnej antikoncepcie a perorálnych antikoagulancií.
Ľubovník bodkovaný. Dokonalý liek
Za svoje jedinečné vlastnosti vďačí ľubovník takzvaným účinným látkam. Tu sú najdôležitejšie z nich:
- Flavonoidy: rastlinné pigmenty, ktoré sú zodpovedné za intenzívnu farbu ľubovníka (sústredené najmä v listoch a kvetoch). Tieto látky majú okrem iného protizápalové, diastolické a diuretické účinky.
- Horké látky: napomáhajú tráveniu tým, že stimulujú vylučovanie slín a žalúdočných štiav, ako aj stimulujú žlčník.
- Triesloviny: majú protizápalové a sťahujúce účinky.
- Olej: neoceniteľný pri tráviacich ťažkostiach: podobne ako horké látky stimuluje vylučovanie slín, žalúdočných štiav a žlče, má diastolický a diuretický účinok.
- Cholín: znižuje riziko vzniku žlčových kameňov, chráni pečeň, zmierňuje príznaky tráviacich ťažkostí a zlepšuje aj pamäť.
- Polyfenolové kyseliny, okrem iného vrátane kyseliny kávovej, ktorá podporuje tvorbu žlče, má antiaterosklerotické a protizápalové účinky.
- Trochu problematickou zložkou ľubovníka bodkovaného, ktorá má však nenahraditeľné liečivé vlastnosti, je hyperitín.
Spomínaný hyperitín je tmavočervené farbivo, ktoré obsahujú kvety ľubovníka. Táto zlúčenina zvyšuje citlivosť pokožky (u ľudí aj zvierat) na slnko, čo sa môže skončiť podráždením alebo dokonca popálením. Vedci tiež zaznamenali, že hypericín interaguje so zložkami niektorých liekov, čím oslabuje ich účinok, patrí sem aj antikoncepčná pilulka. Preto je dôležité, aby ste si pred užitím lieku pozorne prečítali príbalový leták alebo sa poradili so svojím lekárom.
Napriek uvedeným výhradám nemožno preceňovať zdravotné účinky hyperitínu: používa sa na liečbu miernych depresívnych stavov a porúch spánku, ako aj ťažko sa hojacich rán.
Tieto tri bylinky sa oplatí zbierať v auguste: šalvia lekárska
V druhej polovici leta sa oplatí zbierať aj šalviu lekársku. Surovinou sú listy zbierané pred kvitnutím, ktoré majú mimoriadne pozitívny účinok na organizmus.
Prínosy šalvie
Výťažky zo šalvie majú antiperspiračný, protizápalový účinok a potláčajú rast mikroorganizmov. Znižujú priepustnosť kapilár a brzdia krvácanie z drobných poranení v tráviacom trakte. Šalvia tiež stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav, zlepšuje črevnú peristaltiku a znižuje hladinu cukru v krvi. Pri vonkajšej aplikácii na mastnú a zmiešanú pleť znižuje výskyt pórov a pomáha v boji proti akné.
Kontraindikácie používania šalvie
Šalviu by nemali užívať ľudia užívajúci antikoagulanciá, pretože účinné látky šalvie zasahujú do ich účinkov. Šalvia sa neodporúča ani pacientom s akútnou gastritídou alebo epilepsiou (tujón obsiahnutý v éterickom oleji môže spôsobiť pretrvávanie záchvatov). Je dôležité pamätať na to, že šalviový éterický olej sa nesmie užívať perorálne, pretože má škodlivý účinok na nervový systém.
Dojčiace ženy by sa mali zdržať používania rastliny, pretože šalvia znižuje laktáciu. Liečebným dávkam byliny by sa mali vyhýbať tehotné ženy, pretože existuje podozrenie, že šalvia môže spôsobiť potrat. Vo všeobecnosti by sa liečba šalviou nemala používať príliš dlho, pretože inak môže dôjsť k nevoľnosti a pocitu otupenosti.
Účinky šalvie sa neobmedzujú len na jej baktericídne a fungicídne vlastnosti. Zoznam jej zdravotných prínosov je oveľa dlhší – nie nadarmo sa šalvia považuje za bylinu s najširším spektrom liečebného využitia.
Upozornenie: Používanie šalvie nenahrádza liečbu odporúčanú lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto bylinky do záhrady si nevyžadujú veľa práce. Sú chutné, ľahko sa pestujú a odpudzujú komáre
Je to liek na mnohé ochorenia, ale nie pre každého. Patríte do tejto skupiny? Rozhodne sa mu vyhnite
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.