18.08.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Real_life_photo).
Pomarančové šupky nie sú len kuchynským odpadom, ale aj cennou surovinou, ktorá sa dá použiť na výrobu prírodného hnojiva. Obľúbia si ju rastliny v kvetináčoch aj záhradné rastliny. Zbavíte sa zvyškov a zároveň získate výživnú látku, vďaka ktorej budú vaše kvety vyzerať čo najlepšie. Hnojivo z pomarančovej kôry môžete pripraviť dvoma spôsobmi.
Výhody domáceho hnojiva
Prvé, čo vás napadne, je jednoduchosť výroby a úspornosť. Domáca výživa nič nestojí, keď použijete produkty, ktoré by aj tak skončili v koši. Jeho používanie nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie, ani nepoškodí užitočný hmyz. Je však nepriateľom škodcov, takže nielenže posilníte svoje kvety, ale odradíte aj votrelcov, ktorí by mohli vašu úrodu priviesť do záhuby.
Ako pôsobí hnojivo z pomarančovej kôry na rastliny?
Citrusové šupky pravdepodobne prestanete považovať za zbytočný odpad. V tejto časti plodov sa hromadia cenné zložky, najmä dusík, fosfor, draslík a horčík, ktoré podporujú vývoj koreňov a listov. Takýto kokteil podporuje aj kvitnutie okrasných rastlín. Éterické oleje odpudzujú škodcov, vrátane mimoriadne nenásytných vošiek. Hnojivo z pomarančovej kôry tiež pomôže regulovať pH pôdy, čo ocenia druhy, ktoré vyžadujú kyslý substrát.
Týmto rastlinám najviac prospeje domáce hnojivo. Zoznam je dlhý
Milovníci kvetov s nadšením testujú prírodné hnojivá, ktoré si môžete pripraviť doma z produktov, ktoré máte poruke. Univerzálna výživa z pomarančových šupiek uspokojí aj náročné druhy vrátane orchideí, ktoré majú povesť rozmarných rastlín.
Ktoré ďalšie kvety na neho dobre reagujú? Nezdráhajte sa použiť na:
- begónie,
- muškáty,
- surfínie,
- fuksie,
- cyklámen,
- kapucínky,
- vresy,
- hortenzie,
- azalky.
Ako si vyrobiť domáce tekuté hnojivo na kvety?
Používanie tekutých živín je veľmi pohodlné – stačí, ak ošetrenie prispôsobíte svojmu harmonogramu zalievania okrasných kvetov. V tejto forme využijete aj pomarančové šupky ako postrek proti škodcom. Ako na to?
- Šupky je dobré vykúpať v sóde bikarbóne, aby ste sa zbavili zvyškov pesticídov.
- Nakrájajte ich na malé kúsky, vložte do litrovej nádoby a zalejte studenou vodou. Odložte na 24 hodín.
- Potom ich preceďte a odstráňte zvyšky ovocia.
- Citrusovú tekutinu nalejte na rastliny alebo nalejte do fľaše s rozprašovačom, ak chcete bojovať proti voškám.
Prášok nasypte do kvetináča. Rastliny vám budú vďačné
Druhým spôsobom využitia pomarančovej kôry je príprava výživného prášku. Na tento účel vysušte šupky v rúre vyhriatej na 130 °C. Tento proces trvá 1,5 až 2 hodiny. Ďalším krokom je ich rozomletie v mažiari alebo mixéri. Vznikne prášok, ktorý zmiešate s vrchnou vrstvou zeminy v kvetináči alebo na záhrade. V tejto forme bude hnojivo postupne uvoľňovať živiny do pôdy počas dlhšieho obdobia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dedo vždy schovával pomarančové šupky. Sú ako „tabletky na zdravie“, ale pre záhradu
Rozrežte pomaranč na polovicu a vezmite si pohár. Tento trik mi navrhla moja mama. Je to skvelé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.