18.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Tasha-photo).
Sú pravidelným návštevníkom domácich záhrad, ktoré s príchodom leta obsypú červenými chutnými plodmi, čo veľmi poteší majiteľov pozemkov. Po skončení sezóny sa im však oplatí venovať trochu viac pozornosti. Jednoduché ošetrenie totiž spôsobí, že budúci rok nebudete schopní držať krok s úrodou. Čo robiť s malinami po skončení plodenia? Vydajte sa do záhrady už v týchto dňoch.
Hoci sezóna chutných malín môže v závislosti od odrody trvať až do neskorej jesene, záhradník by nemal spustiť oči z kríkov. A to nielen preto, aby včas odstránil prípadné choroby alebo sa rozlúčil so škodcami, ktorí rastlinu napádajú. Koniec koncov, keď maliny prestanú plodiť, potrebujú špecifické ošetrenie. Je lepšie na to nezabúdať.
Čo môžete urobiť, aby maliny mali veľké plody? Budúci rok sa poďakujete
Aby ste sa mohli každý rok tešiť z bohatej úrody malín, je potrebné venovať im trochu viac pozornosti. Hoci totiž malina zvyčajne nepatrí medzi náročné rastliny, jednoduché návyky zabezpečia, že budúci rok nielenže prinesie podstatne viac plodov, ale poteší vás aj svojou veľkosťou a chuťou – budú totiž nádherne veľké a sladké.
Dobrá starostlivosť po zbere je predpokladom bohatej úrody v nasledujúcom roku, na čom sa zhodujú aj skúsení vedci. Dôležité je totiž udržiavať zdravie rastliny, aby sa lepšie vyrovnala s náročnými zimnými podmienkami, a má tiež pozitívny vplyv na nasadenie kvetných pukov. Kde by ste teda mali začať?
Keď maliny prestanú plodiť, vezmite záhradnícke nožnice a vyrazte do záhrady. Strihanie je totiž základným postupom údržby tejto rastliny – pomáha preriediť ker a tým ho stimulovať k rastu nových výhonkov a silnejšiemu plodeniu. Postačí, ak odrežete suché, zamotané a deformované konáre pri zemi – v žiadnom prípade sa však nezbavujte jednoročných výhonkov, teda tých, ktoré sú mohutné a zdravé.
Ako sa staráte o maliny na jeseň? V budúcom roku nebudete stíhať zbierať úrodu
Dôležitým postupom, na ktorý by mal pamätať každý záhradkár, je hnojenie malín na jeseň. Ak ich totiž vyživíte, zvýši sa ich odolnosť voči chorobám a budúci rok vás poteší chuť plodov. Aké hnojivo by ste teda mali použiť?
Jesenné hnojenie malín by sa malo vykonávať pomocou minerálnych hnojív, ktoré sú bohaté na draslík a fosfor. Na to možno použiť hotové zmesi jesenných hnojív, ktoré majú správny pomer zložiek pre prezimujúce maliny. Tieto hnojivá nájdete v záhradkárskych predajniach. Každé štyri roky sa malinám môže dodať aj hnojivo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zvyšky pozbierajte a rozložte pod maliny. Stačí tenká vrstva. Budete mať ovocie v strapcoch
Najlepšie prírodné hnojivá pre maliny. Počas sezóny budú kríky prinášať ovocie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.