19.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MarcOliver_Artworks).
Starostlivosť o rastliny a ochrana proti škodcom si vyžaduje veľa obetí. A hoci sa niektoré situácie môžu zdať ako bezvýchodiskové, vždy existuje spôsob, ako zabrániť najhoršiemu. Tu je spoľahlivá metóda na kontrolu smútiviek a pandráv. Škodcovia raz a navždy opustia váš záhon.
Radosť z pestovania rastlín nám často môžu vziať škodcovia, ktorí si nedokážu odoprieť potešenie z ničenia našej úrody. Samozrejme, väčšina z nich to robí nevedomky, ale to nič nemení na skutočnosti, že kvety, zelenina a ovocie v dôsledku ich činnosti hynú. Medzi najvážnejších nepriateľov záhrady patria panrdravy a smútivky. Ako proti nim bojovať bez použitia chemických prostriedkov?
Nematódy na smútivky a pandravy. Bezpečná metóda pre rastliny
Pri boji s ničivými škodcami sa veľmi často v zúfalstve rozhodneme siahnuť po chemických látkach. Tieto prípravky sú nepochybne účinné, ale treba mať na pamäti, že niektoré z nich môžu, bohužiaľ, podráždiť už aj tak poškodený koreňový systém rastliny. Ak sa v boji proti smútivkám alebo pandravám príliš unáhlite, môže to skončiť oveľa vážnejšími stratami, ako sme videli doteraz. Aby sme sa vyhli potenciálnemu zničeniu úrody, oplatí sa používať nematódy. Mikroskopické bezstavovce sú spoľahlivými spojencami v boji proti hmyzu. Organizmy nematód sa predávajú vo forme prášku alebo koncentrátu. Dodržiavaním odporúčaní výrobcu si môžete byť istí, že sa raz a navždy zbavíte problému s hmyzom žijúcim v pôde. Ak ste však fanúšikom domácich prostriedkov, tu je návod, čo môžete urobiť, aby ste ochránili svoje rastliny pred napadnutím smútivkami a pandravami.
Domáce prostriedky proti smútivkám a pandravám. Skôr ako použijete chemikálie, vyskúšajte to
Smútivky aj pandravy sú hmyz, ktorý žije v pôde. Na ochranu rastlín pred ničivým pôsobením týchto organizmov je dôležité zabezpečiť, aby pôda nebola nadmerne zavlažovaná. Prílišné zvlhčenie pôdy môžu škodcovia považovať za pozvánku. Predovšetkým smútivky sa nebránia návšteve, dychtivo vletujú cez otvorené okná v bytoch a vyžierajú sa v kvetináčoch. Na ochranu rastlín pred nimi sa odporúča raz za čas ich postriekať škoricou. Dve polievkové lyžice korenia rozmiešajte v 0,5 l horúcej vody a nechajte vychladnúť. Vychladnutý nápoj preceďte a nalejte ho do fľaše s rozprašovačom, ktorou postriekajte zeminu v kvetináči. Vôňa škoricovej kôry by mala účinne odohnať prípadných návštevníkov.
O niečo komplikovanejšia situácia je v prípade pandráv, ktoré zvyčajne obývajú záhradnú pôdu. Aby ste ich odradili od návštevy záhonu, môžete skúsiť vysiať cibuľu, ktorej vôňa škodcov dráždi. Niektorí ľudia tiež odporúčajú používať pohánkové hnojivo, ktoré je tiež výborným zdrojom organických látok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Po smútivkách nebude v kvetináči ani stopy. Napadnutie škodcami sa dá zvládnuť za dva týždne
Možno nepríjemne zapácha, ale zničí vošky, roztoče a múčnatku. Dajte do suda a zalejte vodou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.