19.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sozina Kseniia).
Aj tá najodolnejšia rastlina v kvetináči potrebuje oporu. Zamiokulkas dokáže odpustiť mnohé chyby a prerušenie dodávky vody. Dokonca ani naša zabúdavosť pre neho nepredstavuje veľkú výzvu. Časom však môže odmietnuť rásť a nových listov bude málo. To je najlepšie znamenie, že musíte konať. Čím máte zalievať zamiokulkas, aby rástol ako z vody? Regeneračný odvar si môžete pripraviť z vody a jedného produktu z vašej špajze.
Čím zalievať zamiokulkas?
Túto rastlinu milujú všetci tí, ktorí nemajú čas na náročnú starostlivosť, ale napriek tomu si chcú doma užívať zelené akcenty. Zamiokulkas má len malé nároky a nepotrebuje neustálu pozornosť ani častú zálievku.
Viac mu škodí prebytok vody ako jej dočasný nedostatok. Keď však nastane čas na zalievanie, urobte tak s rozvahou. Voda na zalievanie zamiokulku by mala mať izbovú teplotu. Ideálna teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí 15 – 20 °C. Studená tekutina môže spôsobiť teplotný šok, na ktorý rastlina zareaguje stratou vitality. Vodu z vodovodu možno použiť, ale len ak je filtrovaná. Nalejte ju do nádoby na zalievanie niekoľko hodín pred plánovaným ošetrením. Počas tohto času sa z nej uvoľní chlór a ďalšie látky, ktoré nie sú pre rastlinu veľmi prospešné.
Prečo zamiokulkas nerastie?
Teoreticky vyzerá rastlina v poriadku, nie je na nej vidieť žiadne sfarbenie. Zároveň si už nepamätáte, kedy sa naposledy objavili nové listy. Existuje mnoho náznakov, že rast bol spomalený. Prečo zamiokulkas nerastie?
Najčastejšie príčiny:
- Rastline škodí nadmerné množstvo vody. Príliš veľa vlhkosti ovplyvňuje zamiokulkas, aby nevytváral nové výhonky. Ani po dlhšom intervale zalievania by sa voda nemala liať vo veľkom množstve. Presušené korene zle reagujú na náhly prísun tekutiny a začnú hniť. V takýchto podmienkach nemôže dosiahnuť bujný rast.
- Dôležitý je kvetináč pre zamiokulky. Nádobu si často vyberáme na základe vlastného estetického vkusu. Ten však nesmie byť hlavným určujúcim faktorom. Zamiokulky najlepšie rastú v pomerne tesných a nie príliš vysokých kvetináčoch. Tým sa zabezpečí, že všetku energiu vynaložia na rozvoj zelených výhonkov, a nie na rast koreňového systému.
- Nadmerné hnojenie sa neodporúča. Prirodzené stanovište rastliny nie je veľmi láskavé. Vďaka tomuto pôvodu si rastlina vyvinula vysokú odolnosť voči nepriaznivým podmienkam, takže nepotrebuje časté a výdatné minerálne hnojenie. Nadmerné hnojenie alebo nedostatočné riedenie je kontraproduktívne.
Domáca zmes pre záškodnícke zamiokulky
Veľkou výhodou doma vyrobených hnojív pre črepníkové kvety je, že sú účinné a zároveň nehrozí riziko spálenia alebo poškodenia okrasných druhov. Umožnia vám šetrnú starostlivosť o vašu železnú rastlinu. Ako zalievať zamiokulkas, aby mu narástli nové listy? Môžete si pripraviť jednoduchú výživu zo želatíny.
Rozpustite jednu čajovú lyžičku želatíny v pohári horúcej vody a dôkladne premiešajte. Po vychladnutí ju zrieďte tromi pohármi vody izbovej teploty a rastlinu zalejte. Domáce hnojivo pre zamiokulky aplikujte raz mesačne. Rýchlo si všimnete vznik nových, prosperujúcich listov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Opadáva vám zamiokulkas a nevytvára nové listy? Zmeňte jednu vec a bude opäť hviezdou obývačky
Stačí jedna lyžička a zamiokulky sa vám poďakujú. Polejte ho a sledujte, ako rastú nové listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.