20.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yuliia Markova).
Zamiokulkas je priamo stvorený pre ľudí, ktorí opakovane zabúdajú zalievať svoje rastliny v kvetináčoch. Miluje sucho a má malé nároky, preto je u pestovateľov veľmi obľúbený. Niekedy mu však žltnú listy. Takéto príznaky je lepšie neignorovať.
Ak chcete zaplniť svoj byt efektnými rastlinami, ale zabúdate na zalievanie a pravidelnú údržbu, nemusíte sa obávať. Existuje jeden druh, ktorý bude ideálny pre začínajúcich pestovateľov a zabúdajúcich ľudí. Hovoríme o zamiokulku, krásnej rastline s hrubými, dlhými stonkami a tmavozelenými, lesklými listami. Je to jeden z tých druhov, ktoré nemajú príliš veľké nároky a niekoľko dní sucha zlepší jej rast. To však neznamená, že na rastlinu môžete úplne zabudnúť a nerobiť si s ňou starosti. Niekedy jej listy zožltnú a v takom prípade musíte rýchlo konať.
Ako často zalievať zamiokulkas? Táto rastlina má rada sucho
Skôr ako prejdeme k žltým listom, je dôležité si najprv pripomenúť základné požiadavky tejto rastliny. Zamiokulkas sa najlepšie cíti na zatienených miestach s rozptýleným svetlom. Odporúča sa umiestniť ho trochu ďalej od okna, pretože priame svetlo ho môže spáliť alebo viesť k zmene farby. Je to teplomilný druh, preto sa uistite, že teplota v miestnosti, kde je rastlina umiestnená, je približne 20 – 30 stupňov Celzia. Na druhej strane, v zime môže byť o niečo nižšia, najlepšie okolo 17 stupňov Celzia. Ďalším dôležitým aspektom je voda a vlhkosť. Zamiokulkas má rád sucho, preto ho stačí v lete zalievať raz týždenne a v zime raz za dva týždne. Najlepšie je používať na to destilovanú vodu a dávať pozor, aby sa pri tom nenamočili listy.
Ako vyzerá premočený zamiokulkas? Reagujte, keď uvidíte žlté listy
Hoci zamiokulkas je rastlina, ktorá je odolná voči chorobám alebo útokom škodcov a nemá vysoké nároky, existuje jedna vec, ktorá ju ovplyvňuje mimoriadne negatívne. Hovorím o nadmernom zalievaní. Ak je rastlina premokrená, listy sa začnú sfarbovať a žltnúť. To by vás malo znepokojovať, pretože ak nezasiahnete včas, dôjde k hnilobe koreňov. Rastlinu potom bude ťažké zachrániť, preto je dôležité reagovať okamžite. V tejto situácii opatrne vyberte zamiokulkas z kvetináča a dôkladne skontrolujte korene. Ak sú zdravé, budú tvrdé a svetlé. Hnedé a mäkké úlomky sú príznakom hniloby a musia sa odstrániť dezinfikovanými nožnicami. Je tiež dobré nechať rastlinu chvíľu ležať na uteráku a vlhký substrát nahradiť suchým. Pred každou zálievkou je dobré skontrolovať, či ju pôda naozaj potrebuje. Na tento účel zapichnite prst hlboko do pôdy. Ak je sucho, môžete zamiokulkas bez obáv zalievať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zmiešajte s vodou a zalejte zamiokulkas. Nebudete stíhať počítať nové listy
Zamiokulkas ešte nikdy nevytvoril toľko nových výhonkov. Túto zmes mu dávam raz za mesiac
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.