21.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vladislav Chusov).
Cacio e pepe je klasika talianskej kuchyne, ktorá zaujme svojou jednoduchosťou. Je ťažké uveriť, že toto jedlo pochádza z chudoby. Ako ho pripraviť? Objavte triviálne jednoduchý recept.
Cacio e pepe je v Ríme veľmi obľúbené medzi turistami, ale jeho príprava je taká jednoduchá, že sa každý môže nechať zlákať, aby si ho pripravil doma. Stačia len tri ingrediencie.
Špagety cacio e pepe
Špagety cacio e pepe sú jedným z najčastejších jedál, ktoré si turisti v Ríme objednávajú. Spolu s carbonara a amatriciana sa cacio e pepe považuje za jednu z troch klasík rímskej kuchyne. Čo presne znamená názov cacio e pepe? Slovo cacio sa používa na označenie syra, najmä v Ríme. Cacio e pepe teda znamená presne to, čo syr a korenie. Ako môžete ľahko uhádnuť, cacio e pepe je klasické rímske jedlo, ktorého hlavnými zložkami sú syr a korenie. A skutočne, toto jedno zo starých jedál rímskej kuchyne a okolia sa pripravuje len z troch ingrediencií: cestovín, syra a korenia.
Dnes je pre nás ťažké predstaviť si, že toto jedlo, ktoré je esenciou talianskej elegancie a jednoduchosti, mohlo pochádzať z chudoby. Tento pokrm však vymysleli talianski pastieri, ktorí počas pasenia svojich oviec potrebovali jedlo, ktoré by ich zasýtilo, ale ktoré by nevyžadovalo príliš veľa kuchynského náčinia. Pohodlným a hlavne lacným riešením bolo pripraviť pokrm zo suchých cestovín a zrejúceho syra. Klasické cestoviny cacio e pepe sa pripravujú z cestovín (zvyčajne špagiet alebo iných dlhých cestovín), slanej vody použitej na varenie cestovín, čerstvo mletého alebo ešte lepšie čerstvo natlčeného korenia a syra pecorino. Názov syra pochádza z talianskeho slova pecora, čo znamená ovca, a najoptimálnejším syrom je Pecorino Romano.
Cestoviny cacio e pepe: rôzne spôsoby prípravy
Cestoviny cacio e pepe sa môžu mierne líšiť spôsobom prípravy. Niektorí odporúčajú zmiešať syr s vodou na varenie cestovín a korením a až potom pridať túto zmes do uvarených cestovín. Iní tvrdia, že je oveľa lepšie najprv spojiť cestoviny s vodou a korením a až potom pridať do pokrmu syr. Niektorí tvrdia, že sa oplatí opiecť korenie a zaliať ho vodou z varenia cestovín, aby sa z korenia, ktoré je podstatou pokrmu, získalo maximum chuti. Treba však mať na pamäti, že na to, aby omáčka dosiahla dokonalú konzistenciu bez hrudiek a bola dokonale krémová, je potrebné syr zohriať na správnu teplotu. Podľa odborníkov dosahuje syr pecorino túto ideálnu konzistenciu pri teplote 55 °C. Aby syr dosiahol túto teplotu, odporúča sa ohrievať ho vo vodnom kúpeli.
Talianske jedlo cacio e pepe: povolené úpravy
Talianske jedlo cacio e pepe sa môže mierne upraviť. Hoci základný recept obsahuje špagety, syr pecorino a korenie, môžeme nájsť rôzne verzie cacio e pepe. V niektorých verziách cacio e pepe sa ovčí syr pecorino mieša s kravským syrom Grana Padano alebo Parmigiano Reggiano. Toto miešanie druhov syra sa zvyčajne odôvodňuje príliš intenzívnou vôňou syra pecorino. Treba však pripomenúť, že región Lazio s hlavným mestom v Ríme, ako aj celé stredné Taliansko, je krajinou ovčieho syra. V niektorých verziách pokrmu cacio e pepe je olivový olej veľmi žiaducim doplnkom, zatiaľ čo v iných je povinným doplnkom maslo. V druhom prípade sa to vysvetľuje tým, že pridanie masla umožňuje nielen ľahší spôsob získania rovnomerne krémovej omáčky, ale aj ďalšie aromatické vlastnosti korenia.
Cacio e pepe: recept
Takže: ako sa pripravuje cacio e pepe? Recept je veľmi jednoduchý a príprava pokrmu nám nezaberie veľa času. Potrebujeme:
- 300 gramov špagiet alebo cestovín bucatini
- 200 gramov syra pecorino (napr. Pecorino Romano) alebo inej syrovej zmesi (napr. pol na pol s Grana Padano)
- 1 až 2 čajové lyžičky čerstvo rozdrveného korenia
- voda
- soľ.
Na začiatku vodu na cestoviny poriadne osolíme a uvaríme ich al dente. Medzitým čo najjemnejšie nastrúhajte syr a pomeľte zrnká korenia. Ku koncu varenia cestovín nasypeme rozdrvené korenie do panvice a opražíme ho na miernom ohni. Potom do korenia prilejeme trochu vody z varenia cestovín a necháme ho asi 3 minúty na miernom ohni. Počas tejto doby rozdrvíme syr s trochou vody z varenia cestovín na hladkú pastu. Odstavte panvicu z ohňa, pridajte cestoviny do vody s korením a intenzívne premiešajte. Postupne pridávajte syrovú pastu k obsahu panvice a stále intenzívne miešajte. Pokrm ihneď naservírujte na tanier. Nezabudnite, že pikantnosť pokrmu závisí od množstva korenia a dve čajové lyžičky korenia spôsobia, že pokrm bude naozaj ostrý. Ak chcete, môžete korenie namiesto opekania na suchej panvici opiecť na rozpustenom masle.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Paradajková šťava na zimu ideálna do vašej domácej špajze. Obídete sa aj bez odšťavovača!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.