21.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Joe Kuis).
Bezpochyby je to jedna z rastlín, ktorá okamžite upúta pozornosť. Zvyčajne sa označuje ako „kamenná ruža“ a je nepochybne elegantnou ozdobou každého interiéru. Eševéria sa vyskytuje v mnohých odrodách a farbách. Ako sa o ňu starať? Tu je niekoľko užitočných rád.
Eševéria, bežne nazývaná „kamenná ruža“, je elegantnou ozdobou každého interiéru. Sukulenty tohto typu tvoria listnaté ružice, ktoré pripomínajú vzhľad rozvinutého kvetu ruže. Môžu dosahovať priemer viac ako 10 cm.
Rastlina patrí do čeľade húževnatcovitých – rovnako ako obľúbený tučnolist vajcovitý, bežne označovaný ako „strom šťastia“. Existuje takmer 150 rôznych druhov eševérií – najčastejšie sa vyskytujú v oblastiach Mexika a Kalifornie (polopúštne oblasti). Eševéria má mäsité, hrubé listy pokryté mešcom, ktorý poskytuje ochrannú bariéru proti nadmernej strate vody a prílišnému slnku.
Odrody eševérie
Eševérie je celá škála odrôd. Každá má originálny tvar a farbu listov. Jednou z najnápaditejších odrôd je „Rainbow“, ktorá je skutočným chameleónom! Farba jej listov sa mení podľa ročných období. Vďaka tomu môžete v každom ročnom období obdivovať skutočnú spleť farieb vrátane modrej, ružovej a zelenej.
Okrem nej je mimoriadne pestrá odroda „Hercules“ – rastlina má modré listy a na ich okrajoch možno vidieť bordovo-červenú líniu. Na druhej strane listy odrody „Magic Red“ majú čerešňovo-červenú farbu a listy odrody „Black Prince“ sú takmer čierne. Odroda „Raindrops“ má naopak už veľké okrúhle listy v zelenomodrom odtieni s lemovaním, ktoré môže pripomínať kvapky dažďa.
Ak sa o eševériu dobre staráte, rastlina môže kvitnúť aj v byte. Vtedy môžete obdivovať zvončekovité kvety na dlhej stonke.
Na toto miesto umiestnite eševériu. Odvďačí sa vám krásnym vzhľadom
Eševéria miluje slnko a teploty v rozmedzí 20-24 °C. Preto by mala zaujímať slnečné miesto v miestnosti. Ak nemá dostatočný prístup k prirodzenému svetlu, jej listy a stonky sa nadmerne predĺžia. Rastlina prezimuje pri mierne nižšej teplote 5 až približne 8 stupňov C. V zime je preto najlepšie premiestniť ju do svetlej miestnosti, napríklad na nevykurované schodisko.
Treba mať na pamäti, že teplota v miestnosti, kde prezimuje eševéria, by nemala klesnúť pod 7 stupňov C. V takom prípade začne rastlina chradnúť na pohľad – listy začnú černieť a opadávať aj pri miernom premiestnení kvetináča.
Ako zalievať eševériu?
Eševéria nemá rada nadmerné zalievanie. Preto je najlepšie ju na jar a v lete zalievať každé dva týždne. Výnimkou je horúce počasie – v tomto období môže byť potrebné zalievať rastlinu o niečo častejšie. Zemina v kvetináči by mala mierne vyschnúť, pretože priveľa vody spôsobí žltnutie a opadávanie listov. Okrem toho to vedie k hnilobe stonky. Musíte pozorne sledovať substrát, pretože zemina v kvetináči by tiež nemala vyschnúť do sucha.
Ako zalievať eševériu na jeseň a v zime? Tu je zasa kľúčová šetrnosť. Najlepšie je zalievať rastlinu raz za mesiac, ale dávajte pozor na listy, aby sa nenamočili.
Na záver ešte jedna rada: Pri zalievaní sa vyhnite namáčaniu listov. Môže to spôsobiť škvrny a podporiť hnilobu listov zvnútra. Oplatí sa použiť jednoduchý trik a umiestniť kvetináč do nádoby s vodou. To umožní nasiaknutie pôdy zospodu. Ošetrenie by malo trvať 15 až 30 minút.
Hnojenie eševérie
Eševéria nepotrebuje príliš veľa hnojenia – ak aj tu prehnojíte, rastlina sa vám pravdepodobne neodvďačí krásnym vzhľadom. Nadmerné hnojenie môže mať zlý vplyv na korene rastliny. Preto je najlepšie prihnojovať ju dvakrát ročne, počas obdobia rastu. Najlepšie funguje hnojivo určené pre sukulenty a kaktusy. Ošetrenie by sa malo vykonávať 2 až 3-krát ročne, od jari do jesene.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tučnolist – formovanie na jar. Takto sa postaráte o jeho stav
Neporazí ich sucho ani vietor. Sú to najlepšie kvety na balkón. Sú odolné voči rozmarom počasia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.