21.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/vvoe).
Buxus je vždyzelená rastlina na živý plot. Nielenže rýchlo rastie, ale navyše ho možno vysadiť doslova na akomkoľvek mieste. Dobre sa vyrovnáva so zatienením, suchom alebo znečistením ovzdušia, ale má nebezpečného nepriateľa. Čo je najlepšie na vijačku krušpánovú? Pripravte si postrek sami.
Vijačka krušpánová je mimoriadne invazívny škodca, ktorý sa v poslednom čase stal veľkým problémom pre všetkých milovníkov vždyzelených živých plotov. Ak sa na kríkoch objavia larvy motýľa, dokážu v krátkom čase napáchať veľké škody. Ako si poradiť s kŕmením húseníc? Doma sa ich môžete zbaviť za krátky čas.
Ako vyzerá vijačka krušpánová? Najdôležitejšie je prvé rozpoznanie
Vijačka na buxusoch je motýľ s bielymi krídlami a hnedým lemom. Larvy sú naopak zelené a po celom trupe majú čierne pruhy aj bodky. Dosahujú dĺžku až 4 cm a sú mimoriadne žravé. Na prvý pohľad ich možno ťažko spozorovať, ale napadnutá rastlina dá rýchlo najavo ich prítomnosť.
Prvým príznakom sú tenké biele sieťky, ktoré larvy vytvárajú pozdĺž listov a vetvičiek. Väčšinou ich môžete vidieť hlboko vo vnútri rastliny, kde sa húsenice začínajú živiť. Listy sú ohryzené takmer až po konáre a tie, ktoré neboli úplne zožraté, žltnú a usychajú. Ak veľký počet škodcov napadne jeden krík, rýchlo začne mať priesady a stratí svoju hustotu. To je jasný signál, že nie je času nazvyš a treba rýchlo podniknúť kroky na zbavenie živého plota nezvaných hostí.
Čo je najlepšie na vijačku krušpánovú? Domáci postrek vám pomôže vysporiadať sa so škodcom
Pri pestovaní buxusov je potrebné pamätať na jedno dôležité pravidlo. Najdôležitejšie je denne sledovať ker. Pravda je taká, že ak ste sa rozhodli pre vždyzelený živý plot, skôr či neskôr môžete očakávať útok vijačky. Existuje však spôsob, ako škodcov odradiť, a to postrekom kríkov domácim roztokom sivého mydla. Na jeho prípravu budete potrebovať:
- 30 gramov sivého draselného mydla,
- 2 litre vody
- niekoľko kvapiek esenciálneho oleja, napríklad čajového oleja (nepovinné pre lepší účinok).
Mydlo nastrúhajte na strúhadle a rozpustite v teplej vode. Roztok nechajte vychladnúť a nalejte ho do fľaše s rozprašovačom. Postriekajte kríky, pričom začnite od spodnej strany listov, pretože tam sa húsenice najčastejšie ukrývajú. Postrek opakujte raz týždenne. Ak budete postrekovať pravidelne od jari do jesene, vijačka sa už medzi listami neobjaví.
TIP! Dážď zmyje postrek z buxusu, preto ho aplikujte po každom daždi. Nečakajte teda až na určený termín, pretože tak vystavíte kríky opätovnému výskytu kolónie škodcov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy kladie vijačka krušpánová vajíčka? Ako zachrániť krušpán po napadnutí vijačkou?
Účinné spôsoby boja proti vijačke krušpánovej. Zbavte sa škodcu v okamihu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.