23.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Krakenimages.com).
Káva je jedným z tých nápojov, bez ktorých si milióny ľudí na celom svete nevedia predstaviť svoj život. Každý veľmi dobre vie, že ide o zdroj kofeínu, ktorého hlavnou úlohou je stimulovať telo k plneniu každodenných povinností. Okolo čierneho nápoja koluje veľa mýtov, no dokázalo sa veľa prekvapivých faktov. Na jednej strane dokáže zlepšiť fungovanie organizmu, no časom sa môže stať aj návykovým. Hoci pitiu kávy väčšinou nekladú žiadne prekážky, niekedy ju treba prestať piť, no vtedy naše telo primerane zareaguje. Ukážeme vám, čo sa stane s vaším telom, keď prestanete piť kávu.
Fakty o káve
Čierna káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Mnoho ľudí ju oceňuje pre jej chuť a vôňu a rôzne odrody, spôsoby varenia a spôsoby podávania spôsobujú, že nápoj má obrovské množstvo fanúšikov. Mnoho ľudí si nevie predstaviť ráno bez kávy, pretože dokonale stimuluje a pomáha sústrediť sa. Navyše kofeín obsiahnutý v káve dodáva energiu a stimuluje mnohé procesy prebiehajúce v tele.
Pred časom panoval názor, že káva môže byť škodlivá: môže zvyšovať krvný tlak a vyplavovať z tela cenné látky. Samozrejme, ak pijeme kávu v primeranom množstve, nemusíme sa obávať jej negatívnych účinkov, práve naopak: pomôže nám schudnúť, zlepší srdcovú kondíciu, odstráni následky chronického stresu a poskytne nám dobrú náladu.
Ako kofeín ovplyvňuje telo?
Čo sa stane, keď pijeme kávu? Potom samozrejme pozeráme najmä na hlavnú zložku nálevu, teda kofeín. Ten zase blokuje pôsobenie adenozínu – neurotransmiteru, ktorý je primárne zodpovedný za únavu tela. Ale to nie je jediný proces, ktorý prebieha v tele.
Takto na nás ešte káva pôsobí:
- spôsobuje zvýšenie telesnej teploty,
- zlepšenie metabolizmu,
- rozšírenie krvných ciev,
- sekrécia serotonínu, adrenalínu a dopamínu,
- zvýšená oxidačná aktivita.
Stojí za to vedieť, že účinky kofeínu nie sú okamžité. Prvé účinky možno pocítiť až takmer hodinu po vypití čierneho nálevu, takže pitie hneď po prebudení je zbytočné: radšej odložiť šálku horúcej kávy.
Vzdať sa kávy: kto by ju nemal piť?
Aj keď je dokázané, že múdre pitie kávy môže prispieť k zlepšeniu stavu organizmu, je ľahké sa na nej stať závislým. Vtedy môžeme sami pocítiť negatívne účinky pitia nálevu. Podráždenosť, nesústredenosť, vyplavovanie cenných látok z tela a zvýšený krvný tlak sú len niektoré z príznakov toho, že priveľa pijeme. Okrem toho sa mu musia vyhýbať ľudia trpiaci hormonálnymi a žalúdočnými problémami, ako aj tí, ktorí majú problémy s močovým mechúrom.
Ženy prechádzajúce menopauzou by sa mali vzdať kávy a ženy, ktoré čakajú deti, by mali vopred vyhľadať lekársku pomoc, aby sa zabezpečilo, že kofeín neovplyvní vývoj plodu.
Čo sa stane s vaším telom, keď prestanete piť kávu?
Zastavenie pitia kávy z dňa na deň môže mať množstvo negatívnych účinkov. Medzi ne patrí okrem iného ospalosť a celkové problémy s koncentráciou.
Môžu sa vyskytnúť aj:
- bolesti hlavy,
- únava,
- stavy úzkosti a strachu,
- tzv. mozgová hmla
- zhoršenie nálady,
- podráždenosť.
Našťastie, vyššie uvedené príznaky nie sú dlhotrvajúce, takže sa väčšinou nevyskytujú počas dňa, ale len niekoľko hodín. Navyše, ak sa skutočne vzdáme pitia kávy, telo by sa malo po niekoľkých dňoch vrátiť do rovnováhy. Ukazuje sa, že vzdanie sa kávy nespôsobuje len negatívne účinky, pretože môžeme vidieť výhody vzdania sa kávy.
Výhody vzdania sa kávy
Ak pijeme kávu každý deň dlhé roky a vo veľkom množstve, dochádza v našom tele k množstvu zmien. Ak prestaneme piť čierny nálev, čoskoro si môžeme všimnúť množstvo výhod. Aké to sú?
- Zlepšenie kvality spánku – pitie veľkého množstva kávy počas dňa môže narušiť prirodzený spánkový rytmus. Zvyk piť kofeín v popoludňajších hodinách mohol spôsobiť problémy so zaspávaním. Vzdaním sa kávy sa zlepší nielen kvalita spánku, ale aj ráno máme viac energie a cítime sa oddýchnutí.
- Menej stresu – kofeín stimuluje telo k produkcii serotonínu (hormónu šťastia), ale aj k produkcii adrenalínu, stresového hormónu. Ak pijeme priveľa kávy, poskytujeme svojmu telu priveľa a preťažujeme ho zbytočnými „umelými“ podnetmi.
- Normalizácia funkcie srdca – veľká dávka kofeínu môže viesť k intenzívnej práci orgánu a spôsobiť jeho búšenie srdca. Vzdaním sa pitia kávy sa uľaví srdcu.
- Lepšia činnosť žalúdka – pitie kávy stimuluje aj žalúdok, preto sa hneď po jej vypití často dostavia nepríjemné tráviace problémy. Zastavenie konzumácie kávy spôsobuje, že bolesti brucha, plynatosť, pálenie pažeráka a pálenie záhy vymiznú.
- Belšie zuby – káva, podobne ako čaj – spôsobujú hromadenie usadenín na zubnej sklovine. Ak sa vzdáme pitia čierneho nálevu, náš úsmev bude zdravší a krajší.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
To je dôvod, prečo káva stráca svoju chuť a vôňu. Zle ju skladujete. Mnoho ľudí robí túto chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.