24.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ekaterina Vidiasova).
Čistenie dlažobných kociek je základným prostriedkom na udržanie dobrého stavu povrchu na dlhé roky. Ak sa chcete tešiť z pohľadu na upravený pozemok, nemusíte siahať po drahých prípravkoch a uchyľovať sa k zložitým postupom. Tu je niekoľko tipov, ako si doma vyčistiť dlažobné kocky. Ľahko sa tak zbavíte odolných olejových škvŕn, hrdze, machu a buriny.
Čistenie dlažby raz ročne nestačí. Ako často by sa to malo robiť?
Nečistoty by sa mali odstraňovať priebežne. Platí to najmä vtedy, ak sú na dlažbe nevzhľadné škvrny, napr. od motorového oleja alebo tuku z grilovania. Čím skôr zareagujete, tým ľahšie ich odstránite. Zároveň tým ochránite povrch pred zafarbením, ktoré by sa mohlo stať trvalým.
Okrem takýchto prípadov sa odporúča čistiť dlažbu trikrát za sezónu. Na jar je údržba potrebná z dôvodu nepriaznivých podmienok, ktorým bol materiál vystavený v zime. Medzi ne patrí predovšetkým:
- nízke teploty;
- sneh;
- ľad;
- opatrenia používané na zníženie šmykľavosti povrchov, napr. soľ.
V lete sa opäť pustíme do práce, aby sme chodník osviežili a na jeseň ho ochránili pred zimou.
Starostlivosť o chodníky pre začiatočníkov
Keď plánujete investovať do pokládky dlažby na pozemku, je dôležité venovať pozornosť samotnému výrobku. Mnohí výrobcovia ponúkajú impregnované dlažobné kocky, ktoré sú odolnejšie voči nečistotám a škodlivým látkam. Ak však máte pred domom dlažobné kocky bez ochrannej vrstvy, je dobré takýto prípravok po položení použiť.
Úprava sa začína prozaickým zametaním a odstraňovaním lístia, okvetných lístkov, piesku a prachu. Takto pripravená dlažba bude pripravená na riadne čistenie.
Jednoduché riešenia sú niekedy najlepšie
Najmenej komplikovaným, ale zároveň účinným spôsobom čistenia dlažby je použitie teplej vody. Na dôkladné opláchnutie nečistôt odporúčame použiť tlakový čistič. Tento patent si poradí aj s mastnými škvrnami. Pre väčšiu účinnosť môžete vodu vopred zmiešať s jemným čistiacim prostriedkom, napríklad s prostriedkom na umývanie riadu.
Čistenie dlažby octom – kedy je to najlepšie?
Vlastnosti octu sú obľúbené u všetkých, ktorí chcú lacný a ekologický spôsob čistenia. Prípravok je vhodný nielen na odstraňovanie vodného kameňa v kúpeľni, ale aj na čistenie dlažby. Stačí ho zriediť s vodou v pomere 2:1 a nastriekať na dlažbu. Odstráni sa tak prach aj zbaví machu a buriny.
Sóda bikarbóna odstráni odolné škvrny
Tu je ďalší univerzálny prostriedok, ktorý je ideálny na pečenie aj čistenie. Tentoraz sa so sódou bikarbónou vydáme von, pretože je veľmi dobrá na odstraňovanie čerstvých škvŕn z dlažby. Žiadna mastnota neodolá!
Budeme pôsobiť lokálne. Z sódy bikarbóny a vody pripravíme nie príliš hustú pastu a nanesieme ju priamo na problematické znečistenie. Nechajte pôsobiť približne niekoľko minút a potom odstráňte zubnou kefkou. Nakoniec opláchnite studenou vodou.
Ako odstrániť špinu z dlažby?
Riešenie sa môže zdať prekvapivé, ale obľúbený nápoj si poradí nielen s mastnými škvrnami, ale aj so stopami hrdze na dlažbe. Tie môžu vzniknúť v dôsledku neopatrného vysypania minerálnych hnojív pri starostlivosti o rastliny v bezprostrednej blízkosti dlažby. Niekedy sú dôsledkom ponechania oceľového náradia alebo záhradného nábytku na dlažbe.
So škvrnami od špiny si môžete poradiť pomocou octu, ale veľmi účinná je aj kola. Stačí ju vyliať na škvrnu a nechať pôsobiť niekoľko hodín alebo aj cez noc. Na druhý deň škvrnu odstráňte mäkkou kefou alebo papierovými utierkami. Opláchnite vodou a máte hotovo!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyčistite dlažobné kocky rýchlo a lacno. Jedným prípravkom odstránite mach, burinu a škvrny
Čisté a voňavé podlahy v kuchyni a kúpeľni. Štyri patenty na čistenie dlaždíc
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.