25.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/benhardingphoto).
Kliešte napriek svojej malej veľkosti môžu predstavovať vážnu hrozbu pre naše zdravie. Tieto malé parazity z triedy pavúkovcov prenášajú rôzne choroby, ako je lymská borelióza a kliešťová encefalitída, ktoré môžu mať vážne zdravotné následky. Preto je také dôležité chrániť sa pred ich uhryznutím.
Zatiaľ čo používanie vhodného oblečenia a repelentov je dôležité, v prevencii útokov kliešťov môže zohrávať významnú úlohu aj naša strava. Existujú potraviny, ktoré pomáhajú odradiť tieto nebezpečné tvory. V tomto článku sa dozviete, čo jesť, aby ste znížili riziko útokov kliešťov.
Nájdeme ich v lesoch, na lúkach, ale aj v mestských parkoch a záhradách. Priťahuje ich telesné teplo, oxid uhličitý a pach potu. Sú mimoriadne nebezpečné, pretože nesú patogény, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenia.
Je zaujímavé, že výskumy naznačujú, že kliešte častejšie útočia na ľudí so špecifickou krvnou skupinou – preferujú najmä krvnú skupinu 0. Navyše ľudia, ktorí používajú kozmetiku s intenzívnou kvetinovou vôňou, môžu byť tiež náchylnejší na útoky týchto pavúkovcov. Preto stojí za to pamätať, aby ste sa vyhli používaniu vonných balzamov alebo parfumov, najmä pred odchodom do zalesnených oblastí.
Diéta a kliešte – ako to funguje?
Aj keď sa môže zdať, že strava má malý vplyv na ochranu pred kliešťami, existujú určité potraviny, ktoré môžu pomôcť odpudzovať tieto nebezpečné tvory. Zlúčeniny v niektorých potravinách môžu zmeniť náš telesný pach, vďaka čomu sme pre kliešte menej príťažliví. Preto sa oplatí zaradiť do stravy vhodné produkty, ktoré môžu predstavovať dodatočnú ochrannú bariéru.
Cesnak – prírodný repelent
Cesnak je známy svojimi zdravotnými vlastnosťami už po stáročia, no málokto vie, že môže pomôcť aj pri ochrane pred kliešťami. Zlúčeniny síry, ktoré obsahuje, ako napríklad alicín, nielen posilňujú imunitný systém, ale ovplyvňujú aj vôňu našej pokožky, čím sme pre kliešte menej príťažliví. Pravidelná konzumácia cesnaku preto môže byť prirodzeným spôsobom, ako tieto pavúkovce odohnať.
Cesnak sa môže pridávať do rôznych jedál, ako sú šaláty, polievky a hlavné jedlá. Možno ho použiť aj vo forme doplnkov, ak niekto nie je fanúšikom jeho intenzívnej chuti. Je však potrebné pripomenúť, že najlepšie výsledky dosiahnete konzumáciou čerstvého cesnaku.
Cist – bylina s mnohými vlastnosťami
Cist je bylina, ktorá si získala obľubu najmä vďaka svojim vlastnostiam podporujúcim imunitný systém. Málokto však vie, že môže pomôcť aj pri ochrane pred kliešťami. Pravidelná konzumácia cistusového nálevu môže spôsobiť, že náš pot bude pre kliešte menej atraktívny.
Cist je možné konzumovať vo forme čaju, ktorý podporuje nielen zdravie, ale pomáha aj prirodzene odpudzovať kliešte. Oplatí sa ho piť pravidelne, najmä v obdobiach, keď sme viac vystavení kontaktu s týmito pavúkovcami, napríklad počas jarných a letných výletov do prírody.
Vitamíny skupiny B – prečo sú dôležité?
Vitamíny skupiny B hrajú kľúčovú úlohu vo fungovaní nášho tela, okrem iného ovplyvňujú aj metabolizmus, nervový systém a zdravie pokožky. Ukazuje sa, že môžu chrániť aj pred kliešťami. Výskum naznačuje, že pravidelná konzumácia vitamínov B môže zmeniť náš telesný pach, čo nás robí menej atraktívnymi pre kliešte.
Produkty bohaté na vitamíny B zahŕňajú: celozrnné cereálne výrobky, strukoviny, orechy, semená, ale aj mäso, vajcia a ryby. Oplatí sa dbať na pravidelnú konzumáciu týchto produktov, aby ste prirodzene podporili ochranu pred kliešťami.
Jablčný ocot
Jablčný ocot je ďalší prírodný liek, ktorý môže pomôcť odpudzovať kliešte. Pravidelná konzumácia jablčného octu, napr. ako prísada do šalátov, môže mať vplyv na vôňu našej pokožky, čím sa stávame menej príťažlivými pre kliešte.
Dá sa použiť aj zvonka, keď ho pred odchodom von rozriedite vodou a nastriekate na pokožku.
Kokosový olej
Kokosový olej, aj keď je známy najmä pre svoje hydratačné a ošetrujúce vlastnosti, môže pomôcť aj pri ochrane pred kliešťami. Obsahuje kyselinu laurovú, ktorá dokáže tieto pavúkovce odpudzovať. Môže sa používať ako vnútorne, pridávať ho do jedál, tak aj zvonka na premastenie pokožky pred prechádzkou.
Cibuľa a iná sírnatá zelenina
Rovnako ako cesnak, cibuľa a iná zelenina obsahujúca zlúčeniny síry, ako je pór a šalotka, môžu ovplyvniť náš telesný pach a odpudzovať kliešte. Pravidelná konzumácia tejto zeleniny môže podporiť prirodzenú obranu proti týmto nebezpečným tvorom.
Kliešte sú vážnou hrozbou pre naše zdravie, preto stojí za to prijať všetky možné opatrenia, aby sme sa pred ich útokmi ochránili. Okrem používania vhodného oblečenia a repelentov sa oplatí teda venovať pozornosť aj vašej strave, ktorá môže zohrávať kľúčovú úlohu aj pri ochrane pred týmito pavúkovcami. Konzumácia potravín, ako je cesnak, cist, potravín bohatých na vitamíny B, jablčný ocot, kokosový olej a sírnatej zeleniny, môže pomôcť prirodzene odpudzovať kliešte.
Pamätajte však, že strava je len jedným prvkom ochrany. Vždy sa oplatí použiť mnohostranný prístup, aby ste sa účinne chránili pred kliešťami a minimalizovali riziko nákazy chorobami prenášanými týmito nebezpečnými pavúkovcami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ošúpem a dám do misky. V lete sa rýchlo zbavím ovocných mušiek
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.