25.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alicja neumiler).
Už dávno sa nevie, že základom zdravého tela je strava a zdravý životný štýl. O telo by sa malo starať komplexne, ale srdce si niekedy vyžaduje osobitnú pozornosť a starostlivosť. Na podporu jeho činnosti môžeme siahnuť po ovocí, pretože niektoré z nich môžu výrazne ovplyvniť jeho stav.
Význam stravy pre zdravé srdce
Strava má významný vplyv na naše zdravie vrátane kardiovaskulárneho zdravia. To, čo jeme, plánujeme v každodennej strave, môže významne znížiť alebo zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení vrátane aterosklerózy, hypertenzie, infarktu alebo mŕtvice.
Existujú potraviny, ktoré priaznivo ovplyvňujú hladinu cholesterolu, obsahujú sodík a draslík, ktoré ovplyvňujú krvný tlak, a tiež vlákninu.
Niektoré potraviny však zohrávajú v starostlivosti o zdravé srdce väčšiu úlohu ako iné, a to je prípad ovocia. Ktoré ovocie by sme teda mali zaradiť do svojho jedálnička, aby sme podporili činnosť srdcovo-cievneho systému?
Antioxidanty sú na prvom mieste. Toto ovocie ich obsahuje veľa
Antioxidanty alebo antioxidanty zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane organizmu pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály. Deje sa to tak, že im pri chemických procesoch odovzdajú elektrón a premenia ich na molekuly, ktoré sú menej reaktívne a škodlivé pre nás. Týmto procesom zabraňujú poškodeniu buniek.
Nie je to bez významu pre kardiovaskulárny systém, pretože antioxidanty týmto spôsobom chránia endotelové bunky – vrstvu vystieľajúcu cievy. Zdravý endotel je kľúčový pre zachovanie pružnosti ciev a správneho prietoku krvi. Na druhej strane poškodenie endotelu môže viesť k rozvoju aterosklerózy, ktorá zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody.
Ďalšou príčinou rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení je chronický zápal. Na zmierňovaní takýchto vzplanutí sa podieľajú aj antioxidanty.
Niektoré antioxidanty, ako napríklad koenzým Q10, sú kľúčové pre produkciu energie v našich svalových bunkách. Srdce je najdôležitejším svalom v našom tele, takže aj v ňom prebieha výroba energie. Nie je prekvapujúce, že antioxidanty podporujú správne fungovanie srdca, najmä u ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Zdroje antioxidantov sa nachádzajú v mnohých produktoch vrátane ovocia. Čučoriedky, maliny a černice ich obsahujú pomerne veľa. Do jedálnička sa oplatí zaradiť aj granátové jablko, ktoré obsahuje veľa polyfenolov vrátane punikalagínu a antokyanínov, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak a chránia pred aterosklerózou.
Na druhej strane hrozno, najmä to tmavé, obsahuje resveratrol, silný antioxidant, ktorý chráni srdce a podporuje zdravie ciev. Arónie obsahujú vysokú koncentráciu polyfenolov, najmä antokyanov, rovnako ako čerešne.
Zaujímavou možnosťou je v tomto prípade aj avokádo, ktoré obsahuje vitamín E, luteín a glutatión, ktoré chránia bunky pred… oxidačného stresu.
Rovnováha sodíka a draslíka. Neprehliadajte to vo svojom jedálničku
Draslík je mimoriadne dôležitý minerál pre srdce. Pôsobí proti sodíku a pomáha regulovať krvný tlak. Konzumácia dostatočného množstva draslíka pomáha znižovať negatívne účinky nadmerného príjmu soli, t. j. sodíka. Je nevyhnutný pre normálny krvný tlak.
Strava bohatá na draslík môže pomôcť znížiť krvný tlak, čo znižuje riziko mŕtvice, infarktu a iných kardiovaskulárnych ochorení.
Podobne ako antioxidanty, aj draslík je nevyhnutný pre správne fungovanie svalov vrátane srdcového svalu. Je zodpovedný za reguláciu svalových kontrakcií.
Okrem toho vysoké hladiny draslíka podporujú pružnosť ciev a je jedným z kľúčových elektrolytov v tele, ktorý pomáha udržiavať rovnováhu vody a elektrolytov. Táto rovnováha je dôležitá pre správnu funkciu srdca a prevenciu opuchov.
Ovocie, ako sú banány, pomaranče, avokádo, melóny, kivi a broskyne, je vynikajúcim zdrojom draslíka, a preto sa ho oplatí zaradiť do svojho jedálnička. Odporúčaná denná dávka draslíka pre dospelých je približne 3500-4700 mg.
Vláknina je dôležitá nielen pre črevá. Srdce ju má tiež rado
Vláknina v strave sa spája najmä so zdravím čriev, ale má oveľa širší účinok ako len na tráviaci systém. Nesmieme zabúdať, že všetko v našom tele je navzájom prepojené a ovplyvňuje sa.
A tak vláknina, ktorá sa nachádza v ovocí, ako sú jablká, citrusy a bobuľoviny, viaže v črevách cholesterol a zabraňuje jeho vstrebávaniu do krvného obehu. To vedie k zníženiu hladiny „zlého“ LDL cholesterolu, ktorý je rizikovým faktorom aterosklerózy a srdcových ochorení.
Spomaľuje tiež vstrebávanie cukrov, čo následne pomáha udržiavať stabilnú hladinu glukózy v krvi.
Strava bohatá na vlákninu, najmä rozpustnú, sa spája s nižším krvným tlakom. Pomáha znižovať zápal a zlepšovať funkciu ciev. V strave je výborným zdrojom rozpustnej vlákniny práve ovocie, ktoré sa nachádza v jablkách, hruškách, malinách, banánoch, avokáde a sušených slivkách.
Odporúča sa, aby ženy denne skonzumovali aspoň 25 gramov vlákniny a muži aspoň 38 gramov. Väčšina ľudí tieto hodnoty nedosahuje, preto je zaradenie ovocia bohatého na vlákninu do jedálnička kľúčové.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Omladí vás, postará sa o vašu postavu a spevní pokožku. „Ovocie bohov“ je skutočným pokladom prírody
Psychotest: Vyberte si ovocie a skontrolujte, ktoré vaše vlastnosti odpudzujú iných ľudí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.