26.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Real_life_photo).
Pelargónie (muškáty) sú nepochybne jednou z najobľúbenejších rastlín v našich záhradách a na balkónoch. Potešia nielen svojím krásnym vzhľadom a pestrými kvetmi, ale aj nádhernou vôňou. Pozrite sa, ako sa o ne starať na konci leta, aby boli oku lahodiace až do prvých mrazov.
Jednou zo skvelých vlastností pelargónie, pre ktorú ju mnohí záhradníci tak milujú, je, že kvitne mimoriadne dlho. Stačí jej zabezpečiť správne podmienky na pestovanie a budete sa môcť tešiť z kvetov od začiatku jari až do neskorej jesene. Pomôžu vám aj domáce, úplne prírodné hnojivá.
Pelargónie: Ako sa starať o tieto krásne kvety? Urobte to pred jeseňou a budú kvitnúť až do mrazov
Pelargónie sú jednou z najobľúbenejších a najrozšírenejších okrasných rastlín u nás. Niet divu, veď len máloktorá kvetina sa môže pochváliť takým dlhým obdobím kvitnutia a širokou škálou farieb. Okvetné lístky rastliny môžu byť biele, červené, ružové alebo dokonca žlté a fialové. Muškáty navyše nie sú mimoriadne náročné a zvládnu ich aj začínajúci záhradníci. Stačí dodržiavať základné pravidlá starostlivosti, ktorých nie je veľa. V prvom rade treba kvety pravidelne zalievať, počas horúčav aj dvakrát denne. Ak je vonku zamračené, stačí kvetináč skontrolovať raz, najlepšie večer. Vždy odstráňte odkvitnuté kvety a suché listy, aby mali nové púčiky priestor na rozkvet. Okrem toho, ako všetky rastliny, aj muškáty potrebujú z času na čas správne hnojenie. Najlepšie je používať organické roztoky, ktoré sú rovnako účinné a často oveľa lacnejšie ako živiny kupované v obchode. Pozrite sa, ako si sami pripraviť zdravé hnojivo.
Ako sa starať o muškáty na balkóne a v záhrade? Používajte domáci pomarančový kondicionér
Pripravíme si domáce jesenné hnojivo pre muškáty z obľúbeného ovocia, ktoré milujú mnohí Slováci. Reč je o pomarančoch. Stačí, ak po ich konzumácii necháte uschnúť šupky, z ktorých potom môžete vytvoriť zdravú zmes plnú dusíka, draslíka a fosforu, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast kvetov. Na začiatok nakrájame alebo nastrúhame šupku na plech a vložíme ju do rúry, aby sa dôkladne vysušila.
Ak nám nezáleží na čase, môžeme ju umiestniť aj na vzdušné miesto. Keď je ovocný odpad celkom suchý, rozdrvíme ho na jemnejší prášok alebo ho necháme nezmenený, ak je vhodný na posypanie zeme. Teraz nie je nič jednoduchšie, ako šupky vhodiť do kvetináčov alebo do pôdy a dôkladne premiešať. Ako vidíte, táto metóda je mimoriadne rýchla a jednoduchá. Na výsledky si však musíme chvíľu počkať. Tento postup sa oplatí opakovať aj raz za dva až tri týždne. Takto bude naša záhrada alebo balkón vyzerať krásne až do neskorej jesene alebo prvých mrazov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Neobvyklý spôsob prezimovania muškátov. V lete budú mať množstvo kvetov
Čím hnojiť muškáty, aby krásne kvitli? Nakrájajte na kocky a rozmixujte. Záhrada sa utopí vo farbách
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.