27.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/089photoshootings).
Varenie – hoci má svojich vášnivých priaznivcov aj vášnivých odporcov – je jednou z tých činností, ktoré môžu spôsobiť značné problémy. Aj tí najskúsenejší kuchári totiž robia základné chyby. Varíte aj vy? Tu je 5 chýb, ktoré robíte bez toho, aby ste o tom vedeli. Zapamätajte si ich do budúcnosti.
Hoci varenie môže byť pre niekoho relaxom a zábavou, pre iných je jednou z tých domácich prác, ktorým sa snažia čo najčastejšie vyhnúť. Najmä vtedy, keď sa niečo pokazí – čo sa v kuchyni stáva často. Za týmto stavom však môžu byť banálne, ale nesprávne návyky.
Koniec koncov, keď sa konečná chuť vysnívaného pokrmu (alebo jeho vzhľad, najmä v prípade dezertov) výrazne líši od verzie na fotografii v kuchárskej knihe, chuť skúšať ďalej sa v krátkom čase vytratí. Dbajte však na to, aby ste sa nedopustili žiadnych zásadných chýb. Tým sa nevyhnú ani tí najskúsenejší kuchári.
5 najčastejších kuchárskych chýb. Venujte pozornosť svojim zvykom
Mnohí začínajúci kuchári bez toho, aby sa hneď vrhli do hlbokej vody, hľadajú jednoduché, ale chutné a osvedčené recepty. Na poprednom mieste medzi nimi sú hrdo lievance. A hoci sa zdá, že pri troche kuchárskej zručnosti sa nemôžu pokaziť, jednoduchá chyba zničí ich konzistenciu a ťahá vás za nervy, keď sa lievance začnú na panvici trhať.
Takže keď v recepte uvidíte, že pripravené cesto máte odložiť na pol hodiny, než sa dostane na panvicu, tento proces nevynechajte. Práve vtedy tekutina zhustne a lievance budú tenké a počas pečenia sa nebudú trhať.
Zásadnou chybou môže byť aj to, že jedlo počas prípravy neochutnáte. Vynechanie tohto kroku sa môže rovnať zničeniu pokrmu – pretože včas nezistíte, či je jedlo príliš slané alebo či mu chýba pridané korenie.
Varíte týmto spôsobom? Podobné chyby robia aj tí najskúsenejší kuchári
Jedným z tipov, ktoré si odovzdávajú nadšenci varenia, je pokvapkať cestoviny olivovým olejom. Tento proces má podľa rady prebehnúť hneď po ich scedení, čím sa zabezpečí, že sa cestoviny nezlepia a nelepia. Tuk však zabráni tomu, aby sa cestoviny v budúcnosti spojili s omáčkou. S podobným zvykom sa preto oplatí nadobro rozlúčiť – namiesto toho cestoviny hneď po uvarení vložte do omáčky alebo ich zalejte studenou vodou, čo pomôže odstrániť zemiakový škrob a eliminovať možnosť zlepenia.
Obľúbeným zvykom je tiež pridávať soľ do vody pred jej varením – niekedy preto, aby sme na to neskôr nezabudli, niekedy z čistej roztržitosti a niekedy preto, že to tak robí veľa iných. Toto je ďalšia zdanlivo banálna, v skutočnosti však významná chyba.
Soľ totiž spomaľuje varenie vody, čím predlžuje čas varenia a ovplyvňuje aj neskoršie účty. Preto je lepšie vodu najprv uvariť a až potom ju osoliť. Tým sa chránia aj hrnce. Dúhovo sfarbené škvrny na hrncoch sú spôsobené soľou pridanou do studenej vody.
Chyby tiež často robíme aj pri vyprážaní. Niekedy do panvice vložíme výrobky, ktoré sú ešte zmrazené, čo spôsobuje prskanie tuku a predovšetkým výrazné zníženie teploty. Často tiež vyprážame na nedostatočne zohriatej panvici, čím riskujeme prilepenie, vysušenie a nedostatočné prepečenie mäsa, a mnohokrát mäso príliš často obraciame – to potom neuzatvára póry a uvoľňuje šťavy do panvice, v dôsledku čoho je suché a menej chutné. Šéfkuchári navyše radia, aby ste sa pokúšali vyprážať jedlá na masti, kokosovom oleji alebo masle – bude to oveľa zdravšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Grilujete a pečiete v alobale? Viete, do ktorej strany zabaliť jedlo?
Praskajú vajcia pri varení? Zabudnite na zlé návyky a použite triviálne triky vrátane tohto s ihlou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.