28.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sozina Kseniia).
Popularita monstery v posledných rokoch vzrástla. Sme radi, že sme si ju vybrali ako dekoráciu interiéru. Niekedy sa stáva, že rastlina „plače“. Čo robiť v takejto situácii? Keď na listoch uvidíte kvapky, vyhnite sa jednému ošetreniu. Potom by sa všetko malo vrátiť do normálu.
Monstera pochádza z Mexika a rastie v tropických lesoch. Vo voľnej prírode sa vyskytuje ako epifyt. Monstera skvelá vytvára značné množstvo vzdušných koreňov, ktoré dosahujú až na zem. Považuje sa aj za cennú úžitkovú rastlinu. Dôvodom sú jedlé plody, ktoré pripomínajú kombináciu banánu a ananásu, ako aj korene, ktoré miestni obyvatelia používajú na výrobu košíkov.
U nás je monstera predovšetkým okrasná rastlina, ktorá je obľúbenou voľbou do rôznych miestností. Najobľúbenejšia je monstera skvelá (Monstera deliciosa) s charakteristickými veľkými zelenými listami. Čoraz viac sa cenia aj jej ďalšie okrasné odrody, napríklad monstera „Monkey Mask“ a monstera „Adansona“.
Monstera v domácnosti. Tu sú informácie, ktoré potrebujete vedieť
Monstera nie je veľmi náročná na starostlivosť. Uprednostňuje teplotu 20 °C, ale dokáže sa prispôsobiť aj o niečo nižším alebo vyšším teplotám. Nemá však rada príliš veľa slnka, takže ideálna poloha pre rastlinu je ďaleko od okna, kde je svetlo rozptýlené. Substrát by mal byť priepustný, napr. zemina v kvetináči s prídavkom rašeliny.
Monstera nevyžaduje veľkú údržbu, ale základom je jej presádzanie do nového substrátu. Ak je naša rastlina mladá, najlepšie je presádzať ju raz ročne na jar. Keď dosiahne väčšiu veľkosť, stačí to urobiť raz za dva až tri roky.
Monstera by sa mala hnojiť od marca do augusta raz za dva týždne. Rastlinu, ktorá stojí v tieni, hnojte raz za tri týždne – nemá veľkú potrebu živín.
Ak máte záujem o prírodné hnojenie, najlepšie sa na tento účel používajú banánové šupky. Jednoducho ich nakrájajte na malé kúsky, vložte do nádoby a zalejte teplou vodou. Zatočenú nádobu nechajte dva dni na tmavom mieste. Potom ju zrieďte vodou a monsteru zalejte. Takýto odvar ju vyživí, posilní korene a poskytne ochrannú bariéru proti škodcom.
Monstera „plače“? Vyhnite sa tomuto ošetreniu, ak na listoch vidíte kvapky
Monstera skvelá nepotrebuje príliš veľa vody, takže v lete ju stačí zalievať raz týždenne a v zime každých 10 až 14 dní. Zalievať by sa mala len vtedy, keď vidíte, že vrchná vrstva substrátu je vyschnutá.
Občas vidíme kvapky na listoch monstery. Vtedy sa hovorovo hovorí, že monstera „plače“. V skutočnosti ide o guttáciu, čo je uvoľňovanie prebytočnej vlhkosti rastlinou. Pri tomto procese sa voda vytláča von cez hydatódy (špeciálne póry na okrajoch listov). Vlhkosť stúpa na povrch, čo vyzerá ako „plač monstery“. V skutočnosti je to xylémová šťava alebo voda s minerálmi.
Prečo monstera „plače“? Dôvodov môže byť niekoľko, ale kľúčovým je nadmerná vlhkosť v substráte. Na zozname sú aj teplotné výkyvy, stres zo zmeny podmienok prostredia alebo nadmerné hnojenie.
Hoci je vyprázdňovanie prirodzené, stojí za to zvážiť, či nie je nadmerne zavlažovaná. Je to dôležitý varovný signál, pretože ak monsteru prelejete, jej listy začnú žltnúť a korene hniť.
Čo robiť, keď monstera „plače“? Najlepšie je niekoľko dní rastlinu nezalievať – tým sa všetko vráti do normálu. Ak sa na listoch začnú objavovať biele škvrny, príčinou môže byť príliš veľa hnojiva.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Monstera rastie ako divá! Stačila rada mojej mamy a môj dom vyzerá ako džungľa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.