02.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/b.s.yana).
Miso polievka z Japonska sa vyznačuje nielen svojou jedinečnou chuťou, ale aj mnohými zdravotnými vlastnosťami. Všestranná z hľadiska výberu prísad a pomerne jednoduchá na prípravu poteší milovníkov ázijských chutí. Čo je to vlastne miso polievka? Z čoho je vyrobená a aké sú jej vlastnosti? Odpovedáme.
Z čoho sa vyrába miso polievka?
Miso polievka sa pripravuje z rovnomennej tradičnej japonskej pasty, ktorá je pilierom miestnej kuchyne. Miso pasta sa vyrába z fermentovaných sójových bôbov, jačmeňa alebo ryže s prídavkom morskej soli a kvasníc. Jej chuť, vzhľad a vôňa sa líšia v závislosti od regiónu, kde sa vyrába.
Na špecifické vlastnosti pasty má vplyv aj doba fermentácie, jej teplota a samozrejme množstvo pridanej soli. Miso pasta môže mať rôzne farby v závislosti od dĺžky fermentácie – čím je tmavšia, tým je fermentácia dlhšia a chuť je intenzívnejšia. Japonci používajú špecifické druhy miso v danom ročnom období, pričom zohľadňujú sezónnosť produktov.
Ako chutí miso polievka?
Chuť miso polievky je opísaná ako umami. Jej základom je okrem miso pasty rybí vývar dashi. Pasta dodáva polievke charakteristický zákal a obohacuje pokrm o hodnotné a ľahko stráviteľné rastlinné bielkoviny. Rybí vývar zase obsahuje zmes sušených rýb, ako sú sardinky či údené bonito, a sušených morských rias a húb shiitake.
Zvyšok chuti miso polievky je spôsobený mnohými prísadami vybranými v závislosti od regiónu Japonska alebo našich preferencií. Najčastejšie medzi ne patria: krevety, ryby, tofu, riasy wakame, ázijské huby a zelenina. Miso polievku je možné pripraviť aj vo vegetariánskej verzii.
Originálny recept na miso polievku
Na prípravu tradičnej japončiny potrebujete:
- miso pasta;
- 3 malé vrecká dashi vývaru;
- morské riasy wakame;
- sójová omáčka;
- udon rezance;
- huby shitake;
- pažítka;
- biely sezam.
Pridajte dashi bujón do horúcej vody a priveďte do varu na miernom ohni. Medzitým si nakrájame huby shitake (bez stopiek) na tenké plátky a pridáme ich do vývaru spolu s rezancami a podrvenými morskými riasami. Všetko varíme cca 3-4 minúty. Po uplynutí tejto doby odstavíme vývar z ohňa, pridáme miso pastu a vývar poriadne premiešame. Hotovú polievku dochutíme sójovou omáčkou a ozdobíme nasekanou pažítkou a sezamom. Vychutnajte si jedlo!
S čím jesť miso polievku?
Príloh, s ktorými môžeme miso polievku pripraviť, je veľa. Všetko skutočne závisí od našich preferencií v kuchyni. Miso polievku môžeme pripraviť aj vo vegetariánskej verzii. Potom namiesto rybieho vývaru uvaríme polievku s vývarom z morských rias kombu.
Vzhľadom na charakteristickú chuť miso polievky existujú univerzálne návrhy na podávanie, ktoré sa k nej dokonale hodia. Pri objednávaní tohto jedla v reštaurácii sa najčastejšie stretávame so špecifickými variantmi, napr. s tofu a wakame, s lososom a zeleninou (repka a mrkva) alebo s kapustou a ázijskými hubami.
Kto by mal jesť miso polievku – aké sú jej vlastnosti?
Hovorí sa jej najzdravšia polievka na svete. Za všetko môže jeho hlavná zložka – miso pasta, ktorá obsahuje relatívne málo sacharidov, s vysokým obsahom vlákniny a ľahko stráviteľných bielkovín. Je tiež zdrojom vápnika a železa – posilňuje kosti a pomáha regulovať krvný tlak. Miso pasta má tiež detoxikačné a protirakovinové vlastnosti.
Miso pasta, rovnako ako všetky ostatné fermentované produkty, je veľmi dobrým zdrojom probiotických baktérií, ktoré regulujú fungovanie našich čriev. Preto je také dôležité, aby sme po pridaní pasty náš vývar neprevarili – vysoká teplota tieto prospešné baktérie ničí. Probiotiká zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín z potravy.
Polievka s miso pastou sa odporúča najmä ľuďom, ktorí trpia neduhmi súvisiacimi s nesprávnym fungovaním čriev. Je tiež ideálnym zdrojom probiotík pre ľudí, ktorí nemôžu konzumovať produkty ako je kefír alebo jogurt.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiacej články:
Ak je bravčové karé jedinou možnosťou. Žiadne rezne, len ich naplňte, zabaľte a poduste
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.