03.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív Pixabay/Pixaline).
Matematický hlavolam sa môže zdať jednoduchý, no jeho vyriešenie môže byť zložitejšie a komplikovanejšie, ako si niektorí myslia. Stojí za to vyskúšať si riešenie určitého príkladu, ktorý spôsobil búrku na internete a vyvolal kontroverziu medzi používateľmi internetu. Ktorá odpoveď je správna? Skontrolujte, či ste zadali správny výsledok. Riešenie Vás možno prekvapí.
Matematické rébusy, hlavolamy, krížovky, hádanky a logické hry sú výborným spôsobom, ako precvičiť mozog a tým ho udržiavať v dobrej kondícii. Tréning mozgu je veľmi dôležitý, ak si chceme dlhodobo udržať dobrú pamäť, zvýšiť svoju kreativitu a schopnosť učiť sa.
Niektoré hlavolamy sú náročnejšie ako iné a môžu dokonca spôsobiť kontroverziu medzi používateľmi internetu. Skontrolujte, či dokážete správne vyriešiť zdanlivo jednoduchú matematickú operáciu.
Jednoduchý príklad, nie ľahká odpoveď. Oba výsledky sú správne
Príklad sa zdá jednoduchý, no rozdelil používateľov internetu, ktorí poskytujú úplne iné výsledky a trvajú na svojej pravdivosti. Stojí za to vedieť, že tento hlavolam bol zámerne skonštruovaný tak, aby spôsobil zmätok a stal sa virálnym. Stojí za to sa dobre na neho pozrieť:
- 8 ÷ 2 (2 + 2) = ?
V tomto príklade máme v podstate takmer všetko – delenie, násobenie a sčítanie. Chýba už len odčítanie. Pri riešení príkladu sa oplatí spomenúť si na hodiny matematiky a poradie operácií. Je váš výsledok 1 alebo 16? Výborne! Toto sú správne riešenia tohto príkladu. Ako je však možné, že dva úplne odlišné výsledky sú rovnako pravdivé?
Ako vyriešiť matematickú hádanku? V zadaní existuje chyba
Riešenie rovnice zľava doprava – ako nás zvyčajne učili v škole, musíme vykonať nasledujúce operácie:
- 2 + 2 = 4
- 8 ÷ 2 = 4
- 4 x 4 = 16
- 8 ÷ 2 (2 + 2) = 16
Existuje však aj druhé riešenie. Ľudia, ktorí sú znalejší v matematike, dajú výsledok 1. Na tento účel vykonajú nasledujúce akcie:
- 2 + 2 = 4
- 2 x 4 = 8
- 8 : 8 = 1
- 8 : 2 (2 + 2) = 1
Stojí za to vedieť, že ak pred zátvorkou nie je znak násobenia, výsledok zo zátvorky sa vynásobí číslom bezprostredne pred ním. Dá sa teda povedať, že rovnicu riešime z pravej strany a nie hneď zľava doprava.
Dokonca aj na matematických blogoch sa môžeme dočítať, že pri „operáciách ekvivalentných deleniu a násobeniu (bez zátvoriek) neexistuje jasné, nespochybniteľné konvenčné pravidlo, že túto operáciu vykonávame zľava doprava.„
Dá sa teda povedať, že hlavolam bol zámerne zle napísaný, aby vzbudil záujem. Ak by pred zátvorkou bolo znamienko násobenia, vykonali by sme rovnicu zľava doprava. Potom by matematici aj laici dostali výsledok 16. V prípade takéhoto zápisu ako v tomto príklade sú obe riešenia správne a závisia od prijatej konvencie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
IQ test: Len mimoriadne inteligentný človek vyrieši hlavolam za 10 sekúnd
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.