05.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Amam ka).
Ideálna spoločnosť pre hortenzie? Ukazuje sa, že v jej blízkosti možno vysadiť okrasné trávy, ihličnany alebo listnaté kríky. Niektorým rastlinám je však lepšie sa vyhnúť, pretože bujná hortenzia ich môže jednoducho zatieniť. Čo je teda najlepšie vysadiť vedľa hortenzie?
Hortenzie sú jednou z najkrajších záhradných dekorácií. Túto rastlinu rozhodne neprehliadnete a zaujme veľkými kvetenstvami v rôznych farbách, od bielej, modrej a ružovej až po fialovú. Krík kvitne od júna do jesene. Zoznam najznámejších druhov zahŕňa:
- hortenzia metlinatá;
- hortenzia stromčekovitá;
- hortenzia kalinolistá.
Každá odroda sa líši dobou kvitnutia, farbou a veľkosťou kvetov. Napríklad hortenzia kalinolistá dosahuje výšku takmer 1,5 m. Krík uprednostňuje humus a vlhkú pôdu s kyslým alebo mierne kyslým pH. Má tiež rád tienisté alebo polotienisté miesto – ak rastie na veľmi slnečnom mieste, môže sa popáliť. Hortenzie by sa mali polievať každý deň, najlepšie skoro ráno alebo po západe slnka. Príliš málo vody spôsobí, že rastlina pomerne rýchlo uschne. „Kráľovná záhrad“ nespôsobuje žiadne väčšie problémy ani pri výbere susedných rastlín. V duete s kríkmi, kvetmi alebo trávami, ktoré majú rady chránené miesta, môže vytvoriť krásnu kompozíciu. Hoci niektorým rastlinám by sa mal striktne vyhýbať, s väčšinou vytvorí bezproblémové susedstvo.
Čo zasadiť vedľa hortenzií?
Zoznam rastlín, ktoré možno vysádzať popri hortenziách, je pomerne dlhý. Skvelými spoločníkmi pre ňu budú okrasné trávy, trvalky, ihličnany, listnaté kríky alebo dokonca vresovce. Začnime so spomínanými okrasnými trávami. V blízkosti hortenzie môžeme vysadiť napríklad miskanty, kavyľ, kostravu, perovec, metlicu trsnatú alebo medúnok.
Hortenzie sa často vysádzajú spolu s trvalkami, aby vytvorili pestré záhradné kompozície. Okrem iných sa v tomto prípade najlepšie osvedčia tieto:
- pivonky,
- orlíčky,
- rozchodníkovec nádherný.
Brečtan alebo ľaliovka budú dobrým doplnkom takejto kompozície. Okolo hortenzií možno vysadiť aj šalvie, aksamietnice, fialy alebo krasuľky.
Hortenzie budú krásne vyzerať aj v spoločnosti kríkov. V duete s ružou alebo dráčom vytvorí nezabudnuteľné záhradné predstavenie. Malá poznámka: pôdopokryvné ruže budú ideálnymi susedmi len vtedy, ak im poskytnete podobné podmienky na rast. Podobne ako hortenzie uprednostňujú dobre odvodnenú a vlhkú pôdu, ale majú radšej oveľa slnečnejšie miesto. Preto skôr, ako sa rozhodnete zasadiť ich vedľa seba, skontrolujte, či bude mať ruža dostatok svetla a hortenzia dostatok tieňa.
V tienistejších oblastiach sa oplatí vysádzať kríky, ktoré uprednostňujú takéto polohy. Patrí medzi ne zimostráz, baza čierna, drieň biely a cezmína. Nápadná hortenzia bude dobre vyzerať aj medzi kríkmi, ako sú rododendrony a záhradné azalky.
Čo nesadiť vedľa hortenzií?
Hoci je hortenzia pomerne dobrým susedom pre mnohé rastliny, je dobré pamätať na to, aby ste ju nevysádzali v blízkosti tých, s ktorými bude nútená súperiť o živiny, alebo tých, ktoré majú úplne iné pôdne preferencie. V tomto prípade nebude fungovať blízkosť stromov, ktoré budú vyhrávať preteky v odoberaní vody a potrebných zložiek z pôdy.
Počas obdobia kvitnutia a rastu vyžaduje hortenzia veľa vody, preto je dôležité, aby sa v jej blízkosti nenachádzali rastliny s nízkymi nárokmi na vodu, ako napríklad levanduľa alebo skalnica. „Záhradná kráľovná“ vyžaduje dostatočné množstvo zálievky a príliš vlhká pôda by prispela k rozvoju hubových ochorení uvedených rastlín.
Hortenzie sú tiež ideálnym susedom pre zeleninu a bylinky. Rastlina uprednostňuje kyslú pôdu (pH 5,5 až 6,5), zatiaľ čo im vyhovuje zásaditá pôda. V takomto susedstve by bolo potrebné pomerne často upravovať pH pôdy, čo by nemalo dobrý vplyv na všetky rastliny.
Malé rastliny by sa nemali vysádzať ani v blízkosti hortenzií, pretože by ich jednoducho zatienili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zbierajte, zalievajte vodou a buďte trpezliví. Nebudete ľutovať. Hortenzie budú hýriť kvetmi
Neviete, čo robiť s popadanými jablkami? Naaranžujte ich pod hortenzie a budete ohromení efektom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.