05.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maria Evseyeva).
Ako sa leto končí, záhrada mení svoju tvár – z farebnej na trochu tlmenejšiu, čo predznamenáva príchod jesene. To však neznamená, že majitelia pozemkov si môžu po rušnom letnom období sadnúť a odpočívať. Veď to, ako bude záhrada vyzerať budúci rok, závisí do veľkej miery od množstva času, ktorý jej venujú v septembri. Čo teda robiť v záhrade v septembri? Na tieto práce nesmiete zabudnúť.
September, ktorý predznamenáva ešte stále nepokojný príchod mierne chladnejších dní, mení tvár domácej záhrady. September je pre záhradkárov rušným a intenzívnym obdobím zberu a ošetrovania a pokles teplôt, mierne rozmarnejšie počasie a miestami odfarbujúce sa listy sú jasným signálom, že čoskoro privítame ďalšiu sezónu.
Pre záhradkárov je toto obdobie obdobím, keď si musia ešte viac vyhrnúť rukávy. Čaká ich totiž jeden z najintenzívnejších okamihov pozemkového dobrodružstva.
Aké záhradné práce robiť v septembri? Na tieto nesmiete zabudnúť
So zmenou kalendára sa oplatí pozrieť sa na rastliny rastúce v záhrade trochu miernejšie. Tie, ktoré celé leto tešili oko svojho majiteľa, teraz potrebujú trochu starostlivosti – aby mohli budúci rok opäť zapôsobiť farbou a formou. Tie, ktoré sa ešte stále nechystajú pustiť svoj bujný rast, si žiadajú pozornosť – aby mohli prežiť nadchádzajúcu zimu.
Takže je čas pustiť sa do práce. September je v záhrade ideálny čas na upratovanie, starostlivosť o trávnik a záhony a výsadbu cibuľovín, ktoré na jar ozdobia záhony farbami. Predovšetkým je však dôležité vyjsť v septembri do záhrady s motykou a košom. Stále je totiž čas zberu úrody: v popredí sú jablká, hrušky, slivky, hrozno, mrkva, cibuľa alebo červená repa. Je tiež vhodný čas na kopanie zemiakov a zber tekvíc.
Čo môžete zasiať do záhrady v septembri? Na jar sa poďakujete
V septembri sa oplatí trochu viac premýšľať aj o budúcoročnej výzdobe záhrady – vybrať si druh kvetov, ktoré budú na pozemku kvitnúť s príchodom prvých jarných dní, aj miesto, kde sa objavia.
Koniec koncov, jeseň je ideálny čas na výsadbu jarných cibuľovín: krokusov, hyacintov, narcisov alebo tulipánov. Je však dôležité sledovať dôležité termíny – cibuľoviny by mali byť zasadené do zeme pred mrazmi. Len tak budú mať šancu zakoreniť pred zimou. Najlepšie sa budú cítiť na dobre osvetlenom mieste s nie príliš vlhkou pôdou.
Čo by ste mali robiť v záhrade na jeseň? Vezmite si záhradné nožnice
Začiatok septembra je tiež poslednou výzvou na výsadbu sadeníc dvojročných okrasných rastlín: sirôtky, zvončeky, ibišteky, nezábudky alebo sedmokrásky. V tomto čase vstupuje do záhrad a interiérov aj skutočný kráľ jesene – vres. Ak ho chcete vysadiť na svojom pozemku, odporúčame vybrať dobre slnečné miesto s kyslou, dobre odvodnenou pôdou.
September je tiež vhodný čas na výsadbu stromov a kríkov. Je to tiež posledný čas v sezóne na strihanie vytvorených živých plotov. Preto sa za priaznivého počasia – keď je vonku teplo a slnečno – oplatí vyraziť do záhrady s nožnicami a ošetriť rastliny. To sa hodí aj pri ružových kríkoch, ktoré opakovane kvitnú. Systematickým odstraňovaním vädnúcich kvetov budú rastliny dlhšie vytvárať pestré kvetenstvo.
Stromy a kríky by sa však nemali orezávať. Podporíte tým tvorbu nových výhonkov, ktoré pred zimou nestihnú otužovať a vymrznú. To im vôbec nepomôže – naopak, môže im to uškodiť.
Čo robiť na pozemku v septembri? Venujte pozornosť trávniku
Po skončení leta potrebuje pozornosť aj váš trávnik. Ešte sa neoplatí vzdať sa pravidelného kosenia. Ak je počasie vhodné pre rast trávy, môžete ju kosiť raz týždenne. Podobné ošetrenie by sa malo vykonávať do druhej polovice októbra – keďže vtedy najčastejšie odkladáte kosačky.
Je tiež dobré pozbierať suché lístie, konáre a burinu a po pokosení trávnika prevzdušniť pôdu a zlepšiť jej štruktúru. Tým sa urýchli obnova trávnika po zime. Usušené listy sa môžu použiť na kompost, pretože sú dobrým listovým odpadom. Ten sa potom môže použiť na prikrytie trvaliek a kríkov citlivých na mráz, ale nezabudnite, že by sa to malo robiť až po mraze (inak sa stanú hniezdiskom hrabošov).
September sa vyznačuje trochu rozmarnejším, niekedy oveľa chladnejším počasím – a koncom mesiaca sa už často objavujú prvé mrazy. Kvitnúce sezónne rastliny, ako sú oleandre, muškáty a fuksie, by sa preto mali z balkónov alebo terás presťahovať do interiéru ešte pred príchodom mrazov. Oplatí sa postarať aj o tie rastliny, ktoré rastú trvalo v záhrade – zabezpečiť im dodatočnú izolačnú vrstvu, a tak ich chrániť pred nízkymi teplotami, silným vetrom a snehom. Stačí urobiť kopčeky zeme alebo ich prikryť mulčovaním.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je čas postarať sa o svoje tuje. Bez tohto ošetrenia nemusia vaše stromy dobre prežiť zimu
September v záhrade nebýva len o upratovaní. Čo môžete zasadiť? Na začiatok tieto kvety a stromy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.