10.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Parilov).
Tuje sú bežnou voľbou v mnohých záhradách, pretože majú dekoratívnu úlohu a sú ideálne na vytváranie elegantných živých plotov. Sú cenené pre svoju nenáročnosť na údržbu a krásny vzhľad počas celého roka (intenzívnu zelenú farbu si zachovávajú aj v zime). Hoci tuje nie sú náročné, v septembri sa o ne treba riadne starať. Odporúča sa dodať im potrebné živiny, aby mohli zdravo rásť a pripraviť sa na zimu. Zistite, ako si v septembri pripraviť výživnú zmes na zalievanie tují, ktorá udrží naše vždyzelené rastliny husté a sviežo zelené.
Ako sa starať o tuje v septembri?
Tuje sa už roky tešia neutíchajúcej obľube medzi milovníkmi zelene. Pôsobia ako dekoratívne solitéry, vytvárajú krásne živé ploty alebo spestrujú kvetinové záhony. Vysadené v blízkosti plota chránia pred prachom a hlukom a poskytujú súkromie. Svoju farbu si zachovávajú po celý rok, takže sú atraktívnym dekoratívnym prvkom aj v zime. Hoci nie sú veľmi náročné rastliny, potrebujú správnu starostlivosť, aby boli príjemné na pohľad. Ako sa starať o tuje v septembri? Je to vhodný čas na začatie prípravy rastlín na zimu. Aby zostali svieže, husté, intenzívne zelené a vyzerali zdravo, je mimoriadne dôležité sa o ne správne starať.
Dôležitou činnosťou je zalievanie tuje – v septembri by malo byť pravidelné, ale mierne. To umožní rastlinám vytvoriť si zásoby vody na zimu a zabrániť fyziologickému suchu. Vyhnite sa však nadmernému zalievaniu, ktoré môže viesť k hnilobe koreňov. V septembri je tiež vhodný čas na doplnenie mulča (najlepšie sú piliny alebo kôra z ihličnanov). Udržuje to vlhkosť pôdy a chráni korene pred mrazom. Na konci leta (koncom augusta/začiatkom septembra) sa odporúča vykonať posledný rez tují. Je dôležité neodkladať ho, pretože rastliny potrebujú čas na regeneráciu pred nástupom mrazov. Cieľom rezu je dodať vitálnym stromom správny tvar. Okrem toho znižuje riziko hubových ochorení a zabraňuje rýchlemu rastu konárov.
V septembri je tiež potrebné hnojiť tuje. V tomto období používajte hnojivá s vysokým obsahom fosforu a draslíka, aby ste thuje posilnili a pomohli im prežiť zimu. Odporúča sa tiež prihnojovať tuje horčíkom, pretože nedostatok horčíka spôsobuje žltnutie, hnednutie a vysychanie ihlíc. Vyhnite sa používaniu hnojív bohatých na dusík, ktorý stimuluje rast výhonkov, a tým znižuje odolnosť rastlín voči mrazu.
Výživná zmes pre tuje
Čím by som mal v septembri zalievať svoje tuje? V záhradkárskych obchodoch nechýbajú špecializované prípravky na hnojenie tují. Aby ste však rastlinám dodali draslík, fosfor a ďalšie dôležité živiny, môžete si pripraviť vlastný živný roztok. Použite na to banánové šupky. Takúto zmes používam vo svojej záhrade, aby moje tuje boli svieže, husté a nezhnedli.
Výživnú zmes pre svoje tuje pripravím tak, že šupky zo 4 – 5 banánov nakrájam na kúsky a potom ich zalejem 4 litrami horúcej vody. Celú zmes rozmixujem a potom ju odložím na 2 dni. Nakoniec zmes scedím a v je to pripravené na septembrové polievanie.
Banánové šupky obsahujú mnoho cenných živín vrátane draslíka, fosforu, horčíka, vápnika, síry a kyseliny kremičitej. Táto výživná zmes je veľmi dobrou alternatívou k hotovým minerálnym hnojivám dostupným v záhradkárskych obchodoch. Hnojivo z banánových šupiek dodá vašim tuje potrebné živiny. Vďaka tomu budú husté, intenzívne zelené a lepšie pripravené na zimu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tu zalejte, tam zasejte a sledujte, ako rastie. Domáce zmesi pre záhradné rastliny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.