11.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fongbeerredhot).
Neviete si predstaviť deň bez kúpeľa? Alebo sa dokonca sprchujete dvakrát denne: ráno a večer? Stojí za to tieto návyky prehodnotiť. Ukazuje sa, že príliš časté umývanie môže spôsobiť viac škody ako úžitku.
Pre mnohých ľudí je kúpanie ako rituál: môžu ležať vo vani hodinu a vychutnávať si teplú vodu. Hoci sa každodenné umývanie na prvý pohľad spája s hygienou, v praxi to nie je až také dobré. Vysušuje pokožku a zbavuje ju ochrannej vrstvy, najmä keď sa na umývanie a drhnutie tela používajú špongie alebo kefy.
Účinky príliš častého umývania. Vaša pokožka môže byť v žalostnom stave
Frekvencia umývania závisí aj od krajiny, v ktorej žijete. Občania rôznych krajín majú rôzne zvyky. Podľa health.harvard.edu v Číne približne polovica ľudí priznáva, že sa kúpe len dvakrát týždenne. Naproti tomu dve tretiny Američanov sa sprchujú každý deň. Niekedy sa ľudia umývajú aj niekoľkokrát denne, napríklad po intenzívnom tréningu alebo počas horúceho počasia.
Podľa odborníkov má však každodenné sprchovanie niekoľko negatívnych účinkov: pokožka môže byť suchá, podráždená alebo svrbieť. A to už je pozvánka pre baktérie, prostredníctvom ktorých môžete chytiť infekciu alebo si vyvolať alergické reakcie. Doktor Robert H. Shmerling z Harvard Medical School sa domnieva, že časté umývanie môže znížiť schopnosť imunitného systému vykonávať svoju prácu.
Ako často by sa mal človek umývať? Odpoveď vás môže šokovať
Okrem toho voda, v ktorej sa umývame, často obsahuje soli, ťažké kovy, chlór, fluorid, pesticídy a ďalšie chemikálie, ktoré vám môžu spôsobiť kožné problémy.
Ako často by sme sa teda mali umývať?
„Stačí každý druhý deň,“ – radí Dr. Robynne Chutkanová, zakladateľka a gastroenterologička v Digestive Center for Women a autorka knihy Gutbliss.
„Máme západné ideály o čistote, ktoré sú pre náš mikrobióm veľmi zlé.“ myslí si doktorka Robynne Chutkanová, odborníčka na mikrobióm.
Podľa nej stačí aj raz týždenne, ak sa nadmerne nepotíte. Najlepšou dennou voľbou je krátke umývanie (trvajúce tri alebo štyri minúty) so zameraním na podpazušie, nohy a slabiny. Tieto oblasti sú najnáchylnejšie na rast plesní a baktérií.
Ďalšie tipy od Dr, Robynne Chutkan: Mydlo používajte len na miesta, ktoré sú špinavé alebo spotené; používajte len jemné čistiace prostriedky (vyhýbajte sa antibakteriálnym mydlám a mydlám obsahujúcim sulfáty). Počas dní bez sprchy sa utierajte vlhkou žinkou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
5 dôvodov, prečo cítite nepríjemný pach aj po sprchovaní
Môžete sa sprchovať počas búrky? Zapamätajte si niekoľko pravidiel. Môžu vám zachrániť život
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.