12.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/topimages).
Clematisy dobývajú záhrady po celom svete. Niet sa čomu čudovať, veď patria medzi najkrajšie popínavé rastliny. Sú to trvalky, ktoré potešia svojimi kvetmi v rôznych farbách a dokážu úplne zmeniť tvár vašej záhrady, terasy alebo balkóna. Poradíme vám, ako sa o ne starať a kam ich vysadiť, aby ste sa tešili z ich bujného kvitnutia.
Clematisy (plamienok) sú veľmi obľúbené rastliny pre svoju krásu, ale aj všestrannosť. Sú dostupné v mnohých odrodách a dokážu našu záhradu utopiť v kvetoch. Navyše sa ľahko hodia do rôznych aranžmánov, pretože sa vyznačujú širokou škálou tvarov a farieb. Prečítajte si, ako sa starať o plamienky a kde ich vysádzať, aby bohato kvitli.
Kde je najlepšie miesto na zasadenie plamienka? Vďaka tomu bude bohato kvitnúť
Keďže plamienky sú veľmi univerzálne rastliny, dajú sa pestovať na rôznych miestach. Môžeme ich umiestniť do záhrad, na balkóny alebo terasy. Kľúčom k zdravému rastu a kvitnutiu je však výber správneho miesta, ktoré spĺňa ich požiadavky.
V prvom rade plamienky sa najlepšie cítia na slnečných alebo polotienistých miestach. Plamienkom sa totiž darí, keď je horná časť rastliny dobre vystavená slnečnému žiareniu a spodná časť je chránená pred silným žiarením. Preto môžeme spodnú časť chrániť tak, že okolo nej vysadíme nízke pôdopokryvné rastliny. Tie ochránia korene pred prehrievaním a vysychaním.
Okrem toho sa uistite, že ide o miesto chránené pred silným vetrom. Nezabudnite, že plamienok ako popínavá rastlina potrebuje vhodné opory, na ktorých sa môže šplhať. Vhodné sú mreže, pergoly, ploty alebo kmene stromov. Nezabudnite však, že opory by mali byť pevné, pretože niektoré plamienky môžu byť v plnom vzraste veľmi ťažké.
Ak sa rozhodnete pestovať plamienok v kvetináčoch, zabezpečte mu veľké nádoby s dobrou vrstvou drenáže. To umožní odtok prebytočnej vody a poskytne koreňom vhodné podmienky na rast.
Výsadba clematisu – ako na to?
Dôležité je tiež správne vysadiť plamienok. Tento proces musíme vykonať správnym spôsobom, aby rastliny mohli zdravo rásť a bujne kvitnúť. Tu je uvedené, čo musíme urobiť krok za krokom:
- Príprava substrátu – plamienok sa najlepšie cíti v priepustnej a mierne vlhkej pôde. Mali by sa vysádzať na plochu bez burín, kde je pôda úrodná a správne pripravená. Na tento účel do nej môžeme vopred pridať kompost alebo hnoj.
- Kopanie jamy – pri kopaní jamy pre plamienok berte do úvahy, že by mala byť aspoň dvakrát väčšia ako koreňový bal rastliny. V ťažkých pôdach použite drenáž z kamienkov alebo keramzitu.
- Výsadba plamienka – skôr ako pristúpime k výsadbe rastliny, mali by sme jej koreňový bal na niekoľko minút ponoriť do vody. Potom rastlinu zasaďte hlbšie, ako rástla v črepníku. Ak sadíte viackveté odrody, mali by ste odstrániť spodné listy a zasadiť rastlinu ešte hlbšie, aby ste zabezpečili lepšie zakorenenie. Rastlinu hneď po zasadení výdatne zalejte.
- Opory pre plamienok – po vysadení sa musíme postarať aj o oporu. Spočiatku môžete výhonky plamienka opatrne pripevniť napríklad k bambusovej tyči alebo k mriežke pergoly. Po krátkom čase sa už rastlina bude popínať sama.
Hnojenie clematisov – kedy sa má vykonať?
Prvé hnojenie sa vykonáva 3-4 týždne po vysadení plamienka na jar. V ideálnom prípade by sa malo vykonať po skončení mrazov, t. j. v marci alebo apríli, samozrejme, s prihliadnutím na poveternostné podmienky.
V tomto prípade sa najlepšie osvedčia hnojivá s postupným uvoľňovaním živín, pretože poskytujú rastlinám potrebné živiny počas dlhého obdobia. Prvé hnojenie je pre plamienok obzvlášť dôležité, preto by sa malo vykonať včas a dôkladne, pretože podporuje rozvoj koreňov a pripravuje rastlinu na intenzívny rast.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Muškáty môžete mať zadarmo. Potrebujete len med a škoricu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.