13.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Cristian Storto).
Existuje ustálený názor, že pri praní v chlade sa oblečenie ťažšie zbavuje všetkých škvŕn. Mnohí Slováci tomu veria, ale je to mýtus. Odborníci nepochybujú o tom, že pranie pri 40 alebo 60 stupňoch Celzia má viac nevýhod ako výhod, hoci existujú aj situácie, keď sa odporúča používať vysoké teploty.
Zaujíma vás, pri akej teplote prať, aby ste sa zbavili škvŕn a zároveň nespotrebovali príliš veľa elektriny? Niektorí ľudia sa stále domnievajú, že práčka by mala pracovať pri teplote minimálne 40 stupňov Celzia.
Ľudia na celom svete sa však od takéhoto presvedčenia pomaly odkláňajú a aj odborníci čoraz častejšie odporúčajú zmenu návykov. Servisný technik práčok Jiří Kozub uviedol niekoľko rozumných dôvodov, prečo sa oplatí znížiť teplotu prania bielizne.
Ak periete bielizeň pri 40 stupňoch, robíte chybu. Utratíte viac a oblečenie sa rýchlejšie opotrebuje.
Mali by ste vedieť, že pranie oblečenia pri teplote 40 stupňov alebo vyššej môže viesť k jeho rýchlejšiemu opotrebovaniu. Nebuďte prekvapení, ak vaše obľúbené svetre začnú strácať svoje výrazné farby už po niekoľkých praniach.
Tkaniny sa tiež môžu scvrknúť a začať meniť svoj tvar (napr. vlákna jemných tkanín sa skrútia). Servisný technik práčok Jiří Kozub zdôrazňuje, že mnohé práčky a pracie prostriedky vyrábané v súčasnosti sú určené na pranie pri nižších teplotách. Najmä novšie modely.
Pri akej teplote prať? 30 stupňov je dostatočných
Okrem toho pranie v práčkach pri vyšších teplotách spotrebuje viac elektrickej energie, čo nie je dobré pre životné prostredie a vaše účty za elektrinu…. Majte to na pamäti, ak chcete ušetriť peniaze.
Pri akej teplote by ste teda mali prať bielizeň?
- Na pranie oblečenia zvyčajne stačí 30 stupňov Celzia.
Táto teplota chráni jemnejšie tkaniny (napríklad hodváb) a predlžuje životnosť prania, čo znamená menej textilného odpadu a zabezpečuje priaznivejšie účty za elektrinu.
Samozrejme, existujú situácie, keď je vhodné prať pri 40 stupňoch. Oplatí sa ju použiť napríklad pri praní posteľnej bielizne alebo uterákov, kde je veľa nečistôt a baktérií.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žiadna jedlá sóda. Čím čistiť koberec? Kamarátka upratovačka mi povedala trik
Hodím do bubna a zapnem práčku. Tento nepríjemný problém som vyriešila prakticky zadarmo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.