14.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pundapanda).
Hoci je vres známy svojou odolnosťou a pôvabom, nie je nezničiteľný. Stačí niekoľko základných chýb v starostlivosti, aby tieto krásne rastliny začali vädnúť a strácať svoj lesk. Zlé zalievanie, nesprávne umiestnenie alebo nevhodná pôda môžu viesť k ich rýchlemu úhynu. Zistite, čomu sa bezpodmienečne vyhnúť, aby ste sa mohli tešiť z ich krásy po mnoho sezón.
Vres je vždyzelená kríkovitá rastlina patriaca do čeľade vresovité (Ericaceae), ktorá sa vyznačuje malými ihličkovitými listami a jemnými fialovými, ružovými alebo bielymi kvetmi. Kvitnú od konca leta do začiatku jesene a dodávajú záhradám a vresoviskám intenzívne farby. Vďaka svojej atraktívnosti a nízkym nárokom sa vresy s obľubou pestujú v záhradách, skalkách a tiež v kvetináčoch.
7 najčastejších chýb pri pestovaní vresov
Zdá sa, že sú nezničiteľné, ale v skutočnosti môžu byť vresy rozmarné. Aj skúsení záhradníci sa často dopúšťajú chýb, ktoré im môžu uškodiť. Stačí niekoľko drobných chýb, aby nás tieto krásne rastliny prestali tešiť svojím kvitnutím. Prečítajte si 7 najčastejších chýb pri pestovaní vresov, ktorým sa treba vyhnúť, aby ste sa vždy mohli tešiť z ich jedinečného čara.
1. Zlá pôda
Vresu sa najlepšie darí v pôde chudobnej na živiny. Príliš úrodná pôda bohatá na dusík a iné minerálne látky podporuje nadmerný rast listov na úkor kvitnutia, čo má za následok, že rastliny síce vyzerajú „prerastene“, ale nekvitnú bohato. Optimálna pôda pre vresy je kyslá, s pH od 3,5 do 5,5. V alkalickej alebo neutrálnej pôde môžu rastliny slabnúť, žltnúť a dokonca odumierať, pretože majú obmedzený prístup ku kľúčovým mikroživinám, ako je železo a mangán.
Treba tiež vedieť, že vres neznáša pôdu, ktorá je neustále vlhká alebo málo priepustná. Nadmerné množstvo vody môže viesť k hnilobe koreňov, čo často vedie k úhynu rastliny. Ideálne sa im darí v dobre odvodnenej pôde, ktorá zadržiava vlhkosť, ale nie je premočená. Ťažká, ílovitá pôda tiež nie je priaznivá pre ich rast, pretože obmedzuje prístup vzduchu ku koreňom. Najlepšou voľbou pre vresy je ľahká, vzdušná pôda, najlepšie s piesočnato-rašelinovým zložením.
2. Príliš málo svetla
Hoci sú vresy svetlomilné rastliny, neznášajú dlhodobé zatienenie. Tam, kde majú príliš málo svetla, môžu prestať kvitnúť a mať nezdravý, vytiahnutý vzhľad. Aby sa im darilo a kvitli, potrebujú plné slnko alebo aspoň niekoľko hodín priameho svetla denne.
3. Nedostatočné zavlažovanie
Hoci vresy nemajú rady nadbytok vody, neznášajú ani dlhodobé sucho, najmä v období intenzívneho rastu a kvitnutia. Ak nedostávajú dostatok vody, môžu prestať rásť a ich kvety rýchlo zvädnú. Dôležité je pravidelne ich zalievať počas suchých období, ale nedopustiť, aby bola pôda zaplavená. Vresy nemajú rady tvrdú vodu (bohatú na vápnik), pretože tá môže zvýšiť pH pôdy. Najlepšie je polievať ich dažďovou alebo aspoň zmäkčenou vodou.
4. Príliš nízka vlhkosť vzduchu
Vresy uprednostňujú mierne vlhký vzduch. Príliš suchá klíma, najmä v kombinácii s horúcim slnkom, môže spôsobiť, že rastliny vyschnú a kvety môžu rýchlo odkvitnúť. Vo veľmi suchom podnebí zvážte kropenie rastlín, aby ste udržali dostatočnú vlhkosť.
5. Nesprávne hnojenie
Vres je citlivý na prehnojenie, najmä hnojivami s vysokým obsahom dusíka. Príliš veľa tejto živiny podporuje nadmerný vegetatívny rast, ale oslabuje kvitnutie a môže viesť k zníženiu odolnosti voči chorobám. Hnojivá obsahujúce vápnik môžu zvýšiť pH pôdy, čo môže viesť k problémom s príjmom živín.
6. Nesprávne prerezávanie
Vres potrebuje pravidelné prerezávanie, aby si udržal kompaktný tvar a v nasledujúcom roku bohato kvitol. Nedostatok pravidelného zastrihávania spôsobuje, že rastliny sú v spodných častiach lysé, strácajú svoj kompaktný habitus a čoraz menej kvitnú. Nesprávny alebo príliš agresívny rez však môže rastlinu oslabiť. Vresy je najlepšie strihať po odkvitnutí, pričom sa ponechá 1/3 dĺžky výhonkov.
7. Nedostatočná ochrana na zimu
Hoci je vres rastlina odolná voči chladu, neznamená to, že je úplne necitlivá na nepriaznivé poveternostné podmienky. Silné a dlhotrvajúce mrazy môžu vážne poškodiť ich jemné stonky, najmä ak rastú v oblastiach s tuhými zimami. Nízke teploty v kombinácii s nedostatočnou ochranou môžu spôsobiť zamrznutie rastliny, ktoré často vedie k jej úhynu.
V chladnejších klimatických pásmach je dobré vres na zimu prikryť. Agrovlákno alebo iný ochranný materiál pomáha vytvoriť okolo rastliny mikroklímu, ktorá chráni pred príliš nízkymi teplotami a náhlymi zmenami počasia. Je to dôležité najmä pre mladé sadenice, ktoré sú na mráz citlivejšie ako dospelé exempláre.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kupujete vres? Ak nechcete, aby vám zvädol, venujte pozornosť týmto veciam
Muškáty môžete mať zadarmo. Potrebujete len med a škoricu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.