19.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia Hrynovets).
Zálievka je jedným zo základných postupov starostlivosti o rastliny v črepníkoch. To, akou vodou a v akom množstve zalievame, má nepochybne obrovský vplyv na ich stav. Ako sa ukazuje, záleží aj na dennej dobe, kedy sa rozhodneme polievať. Kedy teda zalievať rastliny v črepníkoch? Kontrolujeme.
V ktorú dennú dobu treba rastliny zalievať?
Rastliny v črepníkoch je najlepšie zalievať ráno, keď slnko práve vychádza. Toto je ideálny čas na zalievanie, pretože pôda stihne absorbovať všetku vodu skôr, ako sa začne z povrchu vyparovať vplyvom slnečného žiarenia. Navyše, ak nalejeme vodu na listy rastliny, voda sa z ich povrchu vyparí skôr, ako sa objaví silné poludňajšie slnko. Tým sa zabráni spáleniu rastliny od slnka.
Navyše ranným zalievaním rastlín v črepníkoch predchádzame vzniku plesní a hubových chorôb, ktoré sa najlepšie rozvíjajú na tmavom, teplom a vlhkom mieste. Voda, ktorá zostane na listoch, výhonkoch alebo iných zákutiach rastliny pri rannej zálievke, sa pred zotmením vyparí.
Kedy zalievať rastliny, ak to ráno nestíhame?
Ak nie je možné zalievať rastliny v črepníkoch ráno, existujú aj alternatívne možnosti. Potom sa však musíme prispôsobiť niekoľkým dôležitým pravidlám.
- Najdôležitejšie je nepreháňať to s množstvom dodávanej vody. Rastlinu zalievajte až vtedy, keď vrchná vrstva pôdy vyschne.
- Dbajme na to, aby črepník, v ktorom rastlinu pestujeme, mal na dne odtok. Vďaka tomu si rastlina ľahko poradí s prebytočnou vodou (nezabudnite odstrániť vodu nahromadenú v tanieriku).
- Vyhnite sa zalievaniu rastlín na plnom slnku, t. j. na poludnie a skoro popoludní. Takéto praktiky môžu viesť k spáleniu listov a nadmernému vyparovaniu vody z pôdy, ktorá ju nestihne absorbovať.
Najčastejšie chyby pri zalievaní
Najdôležitejšia pri zalievaní rastlín je pravidelnosť, samozrejme primerane prispôsobená druhu, napr. kaktusy a sukulenty polievame raz za tri týždne.
Jednou z najčastejších chýb, majiteľov rastlín je nadmerné vysychanie a následné zaliatie obrovským množstvom vody. Takéto „záchranné“ akcie budú však fungovať len zriedka.
Aby sme sa v takejto situácii pokúsili rastlinu zachrániť, dáme črepník (s otvorom na dne) do väčšej misky s mäkkou, vlažnou vodou. V priebehu niekoľkých hodín si rastlina naberie toľko vody, koľko potrebuje , a pôda bude účinne hydratovaná. Na polievanie je najlepšie použiť dažďovú vodu, filtrovanú alebo odstátu vodu z vodovodu (aspoň 1 deň).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.