22.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Thomson_1).
Ruže sa zdajú byť náročné na starostlivosť – v skutočnosti stačí len veľmi málo, aby nádherne kvitli a potešili vás svojimi nádhernými farbami a vôňami. Nestačí sa však o ne starať priebežne, treba ich aj správne pripravovať od sezóny k sezóne. Venujte im trochu viac času na jeseň, konkrétne v októbri. Popíšeme vám, ako pripraviť ruže na zimu, aby ste sa na jar mohli tešiť z explózie kvetov.
Prezeranie a prerezávanie kríkov
Október je ideálny čas na preriedenie kríkov ruží, pri ktorom sa odstraňujú suché, poškodené a slabé výhonky. Krík sa tak stane hustejším a mladšie, silnejšie výhonky budú mať viac priestoru a svetla na rast.
Nie je však čas na hĺbkové prerezávanie ruží – toto ošetrenie by sa malo vykonať na jar. Teraz sa zamerajte na odstránenie starých listov, zvädnutých kvetov a plodov, ktoré môžu byť zdrojom hubových ochorení.
Ako správne triediť ruže?
Najprv dôkladne prezrite ker a odstráňte všetky suché výhonky alebo výhonky napadnuté chorobou. Stojí za to pozrieť sa aj na listy – ak na nich vidíte známky škvrnitosti alebo iných chorôb, nenechávajte ich na zemi alebo v komposte. Najlepšie je takéto listy spáliť alebo vyhodiť do koša. Týmto spôsobom zabránite prenosu chorôb na iné plodiny.
Kopcovanie – ochrana koreňov pred mrazom
Kopcovanie je jedným z najdôležitejších ošetrení ruží, ktoré ich chráni pred mrazom. Zahŕňa navŕšenie zeminy okolo základne kríka, ktorá chráni korene a spodné časti výhonkov pred nízkymi teplotami. Tento jednoduchý postup môže vaše ruže zachrániť pred zimnými mrazmi, najmä ak sú mladé a nie sú veľmi odolné voči mrazu.
Ako správne kopcovať ruže?
- Najprv musíte odstrániť staré, zvädnuté listy a kvety.
- Následne vytvoriť kopčeky zo zeminy, pilín, kôry alebo vetvičiek ihličnanov.
Výška kopčeka by mala byť približne 20-30 cm. Tým sa ochránia nielen korene, ale aj spodné časti výhonkov, ktoré sú najviac ohrozené mrazom.
Ochrana ruží pred chorobami
Dekontaminácia nástrojov a pomôcok
Október je vhodným obdobím na preskúmanie všetkých nástrojov a pomôcok, ktoré používate pri starostlivosti o ružu.
- Obzvlášť dôležité je zabezpečiť, aby boli vaše nástroje po každom rezaní riadne vyčistené a vydezinfikované.
Zabráni sa tak prenosu chorôb medzi rastlinami. Ak sú podpery poškodené alebo zhrdzavené, je dobré ich vymeniť za nové. Kovové a hliníkové podpery utrite dezinfekčným prostriedkom alebo záhradníckou masťou, aby ste zabránili prenosu infekcie.
Kontrola hubových ochorení
Na jeseň je obzvlášť dôležité venovať pozornosť zdraviu našich ruží. Pred príchodom zimy je dobré vykonať dôkladnú kontrolu kríkov na prítomnosť hubových ochorení, ako je napríklad listová škvrnitosť. Ak spozorujete akékoľvek príznaky chorôb, mali by ste okamžite prijať opatrenia na zabránenie ich šírenia.
- Jedným z najdôležitejších opatrení je odstránenie a spálenie napadnutých listov a použitie vhodných prípravkov na ochranu rastlín.
Ktoré prípravky používať?
V októbri je vhodné použiť fungicídy, aby sa zabránilo ďalšiemu rozvoju hubových chorôb. Na trhu sú dostupné rôzne prípravky, ktoré možno použiť na postrek aj zalievanie rastlín. Je dôležité dodržiavať odporúčania výrobcu a prispôsobiť dávkovanie aktuálnym potrebám rastlín.
Ruže v kvetináčoch – čo s nimi na jeseň?
Ruže pestované v kvetináčoch sú náchylnejšie na mráz ako ruže rastúce v zemi. Kvetináče majú menší objem, takže korene rastlín sú menej chránené pred nízkymi teplotami.
- Premiestnite ich do miestností chránených pred mrazom, ako sú pivnice, skleníky alebo záhradné domčeky.
- Ak to nie je možné, chráňte kvetináče ďalšou izolačnou vrstvou, napríklad bublinkovou fóliou alebo slamou.
V chladnejších podmienkach sa dobre darí odrodám ako Barock, Aloha a Perennial Blue. Je však dôležité pravidelne sledovať ich stav a nedovoliť, aby bola pôda príliš suchá.
Príprava pôdy na jar
Pred zimou je tiež dobré zabezpečiť, aby bola pôda, v ktorej ruže rastú, správne pripravená. Október je ideálny čas na hnojenie pôdy, aby rastliny mali správne množstvo živín na ďalšiu sezónu. Odporúča sa používať organické hnojivá, napríklad kompost alebo hnoj, ktoré obohatia pôdu o cenné mikroživiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zapichnite ružu do zemiaka. Za mesiac sa poďakujete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.