23.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Junaidirhamadan shutterstock/Ingrid Maasik).
Diviak v záhrade dokáže narobiť veľa problémov. Jedna návšteva často stačí na zdevastovanie trávnika a zničenie našej úrody. Našťastie existujú osvedčené spôsoby, ako nezvaných hostí odradiť od návratu. Väčšina z nich nevyžaduje, aby sme tým strávili veľa času alebo peňazí.
V skutočnosti je najlepšie pristupovať k týmto zvieratám s veľkou opatrnosťou, najmä ak náhodou stretneme samicu diviaka, bachyňu, s mláďatami. To však neznamená, že sme voči nim úplne bezbranní. Tu nám pomôže lepšie pochopenie týchto cicavcov. Vďaka tomu problém vyriešime bez toho, aby sme sebe alebo zvieraťu ublížili.
Čím sa živia diviaky? Ak sa o zvierati dozviete viac, pomôže vám to pochopiť, čo ho vo vašej záhrade láka
Diviak je cicavec z čeľade diviakovité. Hoci to nie je tak dávno, čo sa dal nájsť len v lesoch, v posledných rokoch počúvame čoraz viac o tom, že diviaky obťažujú obyvateľov slovenských miest. Treba poznamenať, že tieto zvieratá sú vo všeobecnosti veľmi užitočné. Ich strava zahŕňa okrem iného aj zdochliny, čím sa obmedzuje šírenie chorôb. Ochotne jedia aj larvy hmyzu, takže znižujú riziko, že by sa z nich mohli vyvinúť dospelí škodcovia napádajúci naše plodiny.
Na druhej strane, diviaky nepohrdnú rastlinami ani zvyškami našej potravy, ponechanými napr. pri smetných nádobách. Je vhodné dodať, že naše domáce „bufety“ využívajú čoraz častejšie z dôvodu zmenšovania lesných plôch v dôsledku rozširovania miest a ciest. Preto je ťažké im to vyčítať a určite by sme na to nemali reagovať konaním, ktoré týmto zvieratám škodí. Čo teda môžeme urobiť? Najlepšie je použiť zmysly votrelca: sluch, zrak a čuch.
Čoho sa diviaky najviac boja? Osvedčené triky, ako nadobro odplašiť diviaka
Prvou účinnou metódou, ako vyhnať diviaka zo záhrady, je vytvoriť hluk, no nemusíme čakať, kým zviera príde. Diviaky sú totiž dosť plaché, a tak sa môže ukázať, že sa obyčajných hliníkových plechoviek boja.
- Stačí niekoľko prázdnych kusov spojiť šnúrkou a následne zavesiť na strategické miesto, napr. na plot. Nárazy vetra by mali stačiť na uvedenie plechoviek do pohybu, čo zase spôsobí hluk.
- Zo starých cédečiek si vyrobíme ďalšiu odstrašujúcu reťaz. Najlepšie je ich zavesiť na strom, kde sa môžu voľne otáčať. Slnečné svetlo, ktoré sa od nich odráža, by malo kanca účinne odradiť, aby sa diviaky nepriblížili. Táto metóda sa používa aj na zbavenie sa nechceného vtáctva.
- Posledným spôsobom, ako odohnať kanca, je využiť pach ľudského potu. Môžeme to skombinovať s trikom s plechovkou a dať dovnútra kúsky látky nasiaknuté ľudskou vôňou. Najlepšie však poslúži bábka oblečená v prepotených šatách.
Môže to byť staré oblečenie, ktoré použijeme na posledný intenzívny tréning. Podobný účinok bude mať natretý krém na topánky na drevených kolíkoch zarazených do zeme.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Osy už nebudú lietať do bytu. Stačí ho pokrčiť a položiť hneď vedľa okna
Týchto pachov sa kuny obávajú viac než čohokoľvek iného. Dajú sa na útek a už sa nikdy nevrátia.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.