23.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Katiekk).
Vo vzťahu nie sú dôležité len činy, ale aj slová a to, čo povieme, môže byť oveľa dôležitejšie, ako si myslíme. Niektoré prejavy, hoci sú zdanlivo nevinné, dokážu postupne zničiť aj ten najkrajší vzťah. Psychológovia už roky varujú pred siedmimi slovami, ktoré pri častom vyslovovaní môžu prispieť k vážnym problémom vo vzťahu. Čo sú to za slová a prečo sa oplatí ich z každodennej komunikácie vylúčiť?
„Vždy“
Frázy ako „vždy to robíš“ alebo „vždy ma kritizuješ“ zriedka odrážajú realitu, ale môžu vyvolať pocit uväznenia a nespravodlivosti. Takéto frázy naznačujú, že partner sa nemení a koná vždy nesprávne, čo môže viesť k bezmocnosti a neochote pokračovať v rozhovore. Namiesto toho stojí za to zamerať sa na opis konkrétnej situácie bez zovšeobecňovania.
„Nikdy“
„Nikdy si nepamätáš moje narodeniny“ alebo „Nikdy ma nepodporuješ“ – to sú obvinenia, ktoré bolia viac, ako si možno myslíte. Slovo „nikdy“ je zároveň aj veľmi nespravodlivé. Vyslovením tejto frázy vytvárame dojem, že neexistuje žiadna nádej na zmenu správania nášho partnera, namiesto toho, aby sme sa zamerali na problém, ktorý sa nás týka. To zase vyvoláva v druhej strane pocit, že neustále robí niečo zlé. Rovnako ako pri slove „vždy“ je lepšie diskutovať o správaní partnera, ktoré nás v danej chvíli nahnevalo alebo zarmútilo.
„Mal by si“
Toto slovo znie ako rozkaz a možno ho vnímať ako túžbu ovládať svojho partnera. „Mal by si mi pomôcť“, „Mal by si ma počúvať“ – takéto vety vyvolávajú tlak a automatický odpor strany, ktorej sú určené. Psychológovia preto radia vyhnúť sa navrhovaniu toho, čo by váš partner „mal“ robiť. Je lepšie hovoriť o vlastných potrebách a očakávaniach, nechať priestor na dialóg a kompromisy.
„Prepáč, ale…“
Hoci sa táto veta začína sľubne, slovo „ale“ ničí celý zámer nášho ospravedlnenia. Všetko preto, že keď po „prepáč“ pridáme jedno malé „ale“, znie to, akoby sme chceli ospravedlniť svoje správanie a zvaliť vinu na partnera.
„Prepáč, ale keby si ma nerozčúlila, nekričal by som“ – to nie je ospravedlnenie, len rafinovaná manipulácia. Skutočné ospravedlnenie by malo byť úprimné a bez dodatočných kvalifikácií.
„Musíš“
„Musíš mi veriť“, „Musíš to pochopiť“ – takéto vyjadrenia znejú ako požiadavky, ktoré môžu spôsobiť vzburu na strane druhej osoby. Nikto predsa nemá rád, keď sa do ničoho núti, obzvlášť vo vzťahu založenom na rovnosti a vzájomnej láske. Medzitým slovo „musíš“ vnáša napätie a zmysel pre povinnosť, kde by mali dominovať dobrovoľné činy vyplývajúce z lásky a porozumenia.
„Prečo…?“
Otázky začínajúce „prečo“ môžu byť vnímané ako útok partnera. „Prečo sa vždy vraciaš neskoro?“ alebo „Prečo mi nikdy nepovieš, že ma miluješ?“ naznačujú vinu a nedbanlivosť, čo sa môže zmeniť na skutočnosť, že niektoré slová alebo činy už nezažijeme. Namiesto toho je lepšie formulovať otvorené otázky, ktoré nesúdia, ale povzbudzujú k úvahám a konverzácii, ako napríklad „Mohli by sme sa porozprávať o tom, čo sa deje?“.
„Nič“
Jedným z najničivejších javov vo vzťahu je ticho. Na otázku „Čo sa stalo?“ odpovedáme „nič“, aj keď je jasne viditeľné, že niečo nie je v poriadku, vytvára sa múr nepochopenia. Mlčanie v konfliktných situáciách je spôsob úniku z problému, ktorý len prehlbuje vzdialenosť medzi partnermi. Komunikácia je kľúčom k zdravému vzťahu a skrývanie emócií vedie k frustrácii a narastajúcim bariéram.
Ako zmeniť jazyk vo vzťahu?
Namiesto používania slov, ktoré ničia, stojí za to zamerať sa na budovanie pozitívnej komunikácie. Dôležité je vyjadrovať emócie tak, aby to partnerovi neublížilo, no zároveň otvorilo cestu k rozhovoru.
Psychológovia preto odporúčajú používať vety so zámenom „ja“ a povedať napríklad „Cítim sa zranený, keď…“ namiesto „Ty vždy…“. Vďaka tomu smerujeme rozhovor k našim potrebám a sústredíme sa na emócie, ktoré sa nás v danej situácii priamo týkajú, namiesto hádzania obvinení na partnera. Tento prístup podporuje spoluprácu, nie konflikt.
Nakoniec stojí za to pripomenúť, že slová majú veľkú moc. Dokážu si vybudovať dôveru, blízkosť a lásku, no dokážu aj zničiť to, čo je vo vzťahu najdôležitejšie a následne viesť k rozchodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
11 vlastností, podľa ktorých spoznáte génia. Ktoré z nich máte?
„Skúška stoličky“ na pracovnom pohovore je pasca. Takto sa z toho dostaňte a určite získate prácu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.