24.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.O.E).
Strihanie ruží je jednou z najdôležitejších činností pri starostlivosti o túto rastlinu. Vykonávame ho dvakrát ročne, ale čo je dôležité, nie rovnakým spôsobom. Jarné prerezávanie je veľmi intenzívne, pretože vtedy dávame rastline požadovaný tvar. Jesenné prerezávanie sa naopak týka skôr prípravy ruže na zimu a zbavenia sa slabších výhonkov. Ako to robiť správne a čomu by ste mali venovať osobitnú pozornosť?
Jesenné prerezávanie ruží – ktoré výhonky treba odstrániť?
Jeseň je vhodným obdobím na rez ruží, ale aby sa predišlo poškodeniu rastliny, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel, tak ako to vidíme na videu od užívateľa miss_mary_lu na Tiktoku.
- Jesenné prerezávanie ruží nemá byť také intenzívne ako prerezávanie vykonávané na jar.
Cieľom tohto ošetrenia je posilniť ju pred zimou odstránením chorých častí. Nezabudnite, že rez by mal byť vždy diagonálny.
- Odstraňujeme len odumreté alebo poškodené výhonky a kvety ruží, ktoré môžu začať hniť pod snehom.
Ak dôjde k hnilobe, infekcia sa môže rozšíriť aj na zdravé časti rastliny. To isté platí aj pre výhonky s jasnými príznakmi ochorenia, ako je vädnutie, pleseň alebo tmavé škvrny. Na chorých výhonkoch sa navyše môžu vyskytovať škodcovia.
Na jeseň sa oplatí odstrániť aj tie výhonky, ktoré nestihli zdrevnatieť a sú tak vystavené škodlivým účinkom nízkych teplôt počas zimy.
- Dlhé zelené výhonky na jeseň skracujeme o 2/3 svojej dĺžky.
Nezabudnite na jeseň orezávať zdravé, zdrevnatené výhonky rastliny, pretože tie sú základom pre kvitnutie ruže v nasledujúcej sezóne.
Starostlivosť o ruže po prerezávaní
Po ukončení jesenného rezu ruží je poslednou starostlivosťou v tejto sezóne ich ochrana pred zimou, ktorá spočíva v:
- Mulčovaní rastlín kôrou alebo rašelinou hneď po prvých mrazoch.
Toto ošetrenie ochráni korene ruží pred mrazom, ale ak sa vykoná príliš skoro, môže stimulovať rast rastliny, čím sa zníži jej odolnosť voči zime.
- Pri odrodách, ktoré sú obzvlášť citlivé na mráz, môžete celý ker prikryť netkanou textíliou alebo slamou.
Aby ste kríkom pomohli prežiť zimu, odporúča sa použiť podpery, ktoré zabránia tomu, aby sa stonky ruží pod ťarchou snehu zlomili.
Najčastejšie chyby pri strihaní ruží
Jednu z najčastejších chýb pri jesennom strihaní ruží predstavuje príliš veľký rez, podobne ako pri jarnom strihaní. Po takomto zákroku býva ruža veľmi oslabená a nemusí prežiť zimu.
Ani načasovanie jesenného rezu by nemalo byť náhodné. Odporúča sa vykonať ho niekoľko týždňov pred objavením sa prvých mrazov.
Pri odstraňovaní chorých stoniek ruží sa oplatí dbať na to, aby boli použité nástroje čisté. Ak následne odrežete zdravé zelené výhonky, existuje značné riziko prenosu infekcie na zdravú rastlinu. Preto nezabudnite nástroje dezinfikovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odmietajú vaše ruže kvitnúť? Na vine môže byť nevhodné susedstvo
Strihanie ruží v lete. Čo možno urobiť, aby ruže kvitli až do neskorej jesene?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.