26.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pundapanda).
Vres je symbolom jesennej záhrady. Ich jemné, pestré kvety v odtieňoch fialovej, ružovej a bielej dokážu vytvoriť mimoriadne očarujúcu atmosféru. Aby sme však naplno využili potenciál vresovísk, stojí za to zvážiť, s akými rastlinami vresy vysadiť, aby sme zvýraznili ich prirodzenú krásu a vytvorili harmonickú záhradnú kompozíciu.
Kyslomilné vresovité rastliny – dokonalý vresoviskový dvor
Vres najlepšie rastie v kyslej pôde, preto sa odporúča vysádzať ho s rastlinami s podobnými nárokmi. Výbornými spoločníkmi vresu sú:
- azalky a rododendrony – sú to kríky, ktoré podobne ako vresy uprednostňujú kyslý substrát. Vďaka ich bujným kvetom sa môžeme na jar tešiť z farebnej záhrady a vres sa postará o jej vzhľad na jeseň;
- pieris japonský – vždyzelená rastlina so zaujímavými lesklými listami. Pieris, podobne ako vres, má rád kyslú pôdu a dobre sa mu darí na tienistých miestach. Sú to kríky vyznačujúce sa mladými výhonkami v intenzívnych červených alebo ružových odtieňoch, ktoré na jar nádherne dopĺňajú vres a dodávajú mu výraz a kontrast;
- vresovce – sú prirodzeným spoločníkom vresov, kvitnú skoro na jar alebo neskoro na jeseň. Ich malé, pôvabné kvety v rôznych odtieňoch ružovej, bielej alebo fialovej farby dodávajú kompozíciám sviežosť a ďalšie farby;
- skimia – vždyzelené rastliny s lesklými listami a červenými plodmi, ktoré sa dokonale hodia do jesenných a zimných kompozícií pre trvalý, elegantný vzhľad;
- gaultéria – známe pre svoje okrasné červené bobule sú ideálnou voľbou pre vresové kompozície. Ich vždyzelené listy a farebné plody dodávajú kompozícii prirodzený lesný dojem a dokonale dopĺňajú jemnosť vresu;
- kľukvy – dodajú intenzitu vresovému zákutiu svojimi malými červenými plodmi, ktoré krásne kontrastujú s jemnosťou vresových odtieňov;
- kalmie – upútajú pozornosť svojimi okrasnými kvetmi, ktoré s vresom ladia tvarom aj farbou, takže sa dokonale hodia do vresových kompozícií.
Vresy v kombinácii si inými kvetmi môžu vyzerať nádherne aj vďaka tipu od mossygardencentre.
Cibuľoviny- pre celoročný efekt kvitnutia
Ak chcete, aby vaša záhrada pútala pozornosť nielen na jeseň, zvážte výsadbu vresov spolu s cibuľovitými rastlinami, ktoré kvitnú na jar a v lete. Skoré kvitnutie narcisov a tulipánov je dokonalým úvodom do sezóny. Keď koncom leta začnú kvitnúť, na scénu sa dostanú vresy.
Za zváženie stojí aj podsadba vresu modricami. Tieto malé, intenzívne modré kvety dokonale kontrastujú s jemným vzhľadom vresu a vytvárajú jedinečnú kompozíciu.
Okrasné trávy – dodávajú vresu štruktúru a dynamiku
Výsadba vresu v kombinácii s okrasnými trávami je jedným z najvýraznejších riešení, ktoré dodáva záhradným kompozíciám ľahkosť a dynamiku. Zaradenie rastlín, ako sú ostrice, ozdobnica čínska alebo kostrava, vytvára prirodzené pozadie pre vres a zároveň zvýrazňuje jeho jemný charakter.
- Ostrica s hustou štruktúrou dokonale kontrastuje s jemným vresom a zdôrazňuje jeho eleganciu.
- Ozdobnica čínska so svojimi vysokými, štíhlymi stonkami a ozdobnými hrotmi vnáša do záhrady pohyb a nádherne sa snúbi s vresom, najmä na jeseň, keď obe rastliny dosahujú vrchol svojej krásy.
Trvalky a pôdopokryvné rastliny – na doplnenie vresových záhonov
Ak chcete, aby vresovisko pôsobilo prirodzeným, lesným dojmom, je dobré do kompozície zakomponovať trvalky a pôdopokryvné rastliny. Tu je niekoľko návrhov:
- zimozeleň menšia (Vinca minor) – vždyzelená pôdopokryvná rastlina s modrými kvetmi, ktorá dobre rastie v tieni a na jar dodáva farbu;
- funkie (Hosta) – ich dekoratívne veľké listy dobre kontrastujú s drobnými kvetmi vresu. Funkie uprednostňujú tieň, preto sa dobre kombinujú s vresmi na miestach s obmedzeným slnečným žiarením.
Krásnu kombináciu vresu s hostou môžeme vidieť na videu užívateľa gardensdesignedby_sophie.
Ihličnany – pre štruktúru a vždyzelený charakter
Vres vyzerá skvele na pozadí vždyzelených ihličnanov, ktoré vytvárajú kontrastný, stabilný základ pre jeho jemné kvety. Tu je niekoľko príkladov:
- smrek biely (Picea abies ‚Nidiformis‘) – malá guľovitá odroda smreka je ideálna do vresových záhonov, ktorým dodáva štruktúru;
- borievka plazivá (Juniperus horizontalis) – nízke, rozľahlé odrody borievky skvele pokrývajú pôdu a zároveň kontrastujú s farbou vresu.
Aké ďalšie rastliny sa oplatí vysadiť spolu s vresom?
- Cyklamény, známe aj ako alpské fialky, sú rastliny s výraznými tmavozelenými listami a jemnými farebnými kvetmi.
Ich jemná krása sa dokonale spája s vresom vďaka podobným požiadavkám na starostlivosť. Striedanie vresov v rôznych odtieňoch – od bielej po fialovú, ružovú a červenú – vytvára výraznú pestrofarebnú kompozíciu, ktorá vnáša do priestoru dynamiku a harmóniu.
- Chryzantémy sa hodia k vresu vďaka svojej bohatej palete farieb a schopnosti odolávať chladnému počasiu.
Kvitnú až do neskorej jesene, takže dokonale dopĺňajú vresové kompozície na balkónoch a terasách.
- Ďalšou skvelou voľbou sú jesenné sirôtky, ktorých žiarivé farby dodajú aranžmánu energický nádych.
- Okrasná kapusta dodáva kompozíciám originálny, mierne extravagantný vzhľad vďaka svojim ozdobným, farebným listom.
- Strieborný drôtik (Calocephalus) je rastlina so striebristými, tenkými stonkami, ktorá vnáša jemný, elegantný kontrast k farbám vresu.
- Starček prímorský so svojimi striebornými listami dodáva kompozíciám chladný, sofistikovaný nádych a dokonale zvýrazňuje jemné farby vresu.
Ako sa starať o vresy v kvetináčoch? Praktické tipy
Vresy v kvetináčoch môžu byť príjemné na pohľad mnoho týždňov, ale potrebujú správnu starostlivosť.
- Kvetináč, v ktorom sú rastliny zasadené, musí mať drenážne otvory, aby mohla prebytočná voda voľne odtekať.
- Na dno kvetináča je tiež dobré pridať drenážnu vrstvu, napr. z keramzitu alebo malých kamienkov.
Ak vysádzate vres alebo iné rastliny v blízkosti ihličnanov, oplatí sa zvoliť keramické kvetináče. Plastové kvetináče sa hodia aj pre menšie rastliny.
Vresy, podobne ako rododendrony, potrebujú kyslú pôdu s pH 4,5 až 5,5.
Odporúča sa umiestniť ich na terasu alebo balkón, na miesta chránené pred silným vetrom, ktorý by mohol rastliny vysušiť alebo poškodiť jemné kvety. Rastú aj v polotieni, ale ich kvitnutie môže byť menej bohaté.
Substrát v kvetináči by mal byť vlhký, ale nie mokrý. Vres reaguje zle na sucho aj premokrenie. Najlepšie je zalievať ich, keď vrchná vrstva pôdy začne mierne vysychať.
- Na zalievanie je najlepšie používať dažďovú alebo filtrovanú vodu, ktorá nezvyšuje pH pôdy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Váš vres bude krásny ako vždy. Všetko, čo musíte urobiť, je nasypať ju do kvetináča
Dá sa vres pestovať doma? Mnoho ľudí verí, že nešťastie priťahuje ako magnet
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.