27.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.Zykov).
Na jeseň a v zime sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa do vášho domu dostanú myši. Títo malí škodcovia sa teraz často vkrádajú do menej frekventovaných tmavých miestností, kde hľadajú úkryt pred chladom a potravu. Nemusíte však na ne nastražovať pasce, aby ste si s nimi poradili. Namiesto toho rozsypte pod dvere niekoľko listov zo záhrady.
Jeseň poteší farbami pestrofarebného lístia padajúceho zo stromov, ale toto ročné obdobie má aj svoje nevýhody. Jedným z najväčších problémov sú teraz myši, ktoré sa vkrádajú do garáží a domov a hľadajú teplý úkryt a potravu.
Hladní malí škodcovia nielenže hltajú a vyžierajú zásoby zo špajze, ale často poškodzujú aj nábytok, elektroinštaláciu a steny. Môžu viesť k značným škodám. Našťastie existujú domáce prostriedky proti myšiam, ktoré vám umožnia zbaviť sa ich rýchlo, účinne a bezpečne – bez kladenia pascí.
Ako sa zbaviť myší? Namiesto pasce potrebujete len pár listov zo záhrady
Aby ste na jeseň zabránili návšteve myší, je dobré zaplátať všetky diery, na okná umiestniť ochranné siete a chrániť potraviny v špajzách (uložením do vzduchotesných, najlepšie sklenených nádob). Okrem toho odporúčame priebežne používať humánne a úplne prírodné spôsoby na odradenie hlodavcov.
- Myši nemajú rady výrazné, bylinné a kvetinové vône, napr. vôňu divozela, vratiča, mäty piepornej a levandule, ako aj paradajkových listov. Prineste si ich preto zo záhrady a pravidelne ich rozptyľujte pod dverami do domu alebo garáže a odradíte ich od návštevy.
Ak chcete hlodavce odradiť nadobro, odtrhnite v záhrade väčší konár paradajky a zaveste ho do špajze, chodby alebo pivnice. Vôňa, ktorú rastlina vydáva, bude myši dráždiť, takže sa budú zdráhať zahniezdiť v tejto oblasti. Sadenice paradajok môžete umiestniť aj na parapet v kvetináčoch. Tým zabezpečíte, že sa vám cez okno určite nedostanú.
Domáce prostriedky na myši v domácnosti. Sú bezpečné a odradia škodcov
Listy paradajok na myši sú však len jedným z mnohých spôsobov, ako odradiť škodcov.
- Môžete tiež z času na čas rozsypať korenie, t. j. kajenské korenie alebo čierne korenie, na parapet a do blízkosti dverí.
- Na odradenie myší je dobré použiť aj nasekané strúčiky cesnaku. Môžete ich rozprestrieť napríklad na kuchynskú utierku na citlivých miestach, kam škodcovia často nazerajú.
Medzi účinné domáce prostriedky na myši v domácnosti patria aj:
- chlpy mačky – stačí trochu, aby škodcovia vedeli, že dom obýva ich prirodzený nepriateľ
- hliníková fólia – odráža svetlo a vydáva charakteristický šuchotavý zvuk, takže škodcovia po nej nebudú chcieť chodiť
- ocot – zrieďte ocot s vodou a rozprašovačom nastriekajte na miesta, kde sa škodcovia často zdržiavajú
- škorica – oplatí sa rozsypať korenie v pivnici, sklade alebo špajzi
- cédrový olej – je toxický pre škodcov, ktorí neznášajú jeho drevitú vôňu
Ako si vyrobiť jednoduchú pascu na myši pomocou kartónových krabíc a paličky!
Ale čo ak sú už myši v dome? Toto je tá najednoduchšia pasca na myši. Potrebujete iba kartónovú krabicu, paličku a staré plastové vedro.
- z kartónu vystrihnite kruh
- paličku položte stredom na kruh a dobre ju prilepte.
- potom vyvŕtajte malé otvory do bokov plastového vedra a vložte do nich paličku, ktorá umožní zavesenie kartónú v strede vedra.
- na kartón prilepte niekoľko potravín, ktoré myši (alebo potkany) rady jedia, ako návnadu
- nakoniec umiestnite na obe strany vedra dva malé rebríky, po ktorých môžu myši vyliezť.
- pasca na myši je pripravená
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako vyčistiť komín? Pozbierajte tieto šupky a spáľte ich. Nemusíte chodiť na strechu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.