29.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Začiatok jesene je ideálny čas na tvorbu zásob, napríklad vo forme nakladaných uhoriek. Keď po niekoľkých mesiacoch siahneme po zaváranom pohári s takouto pochúťkou, rozmýšľame, či určite nie je po dobe spotreby a či je konzumácia uhoriek bezpečná. Majú teda nakladané uhorky dátum spotreby?
Prečo jesť nakladané uhorky?
Nakladané uhorky sú vynikajúcim prírodným probiotikom, ktoré posilňuje imunitu organizmu a má blahodarný vplyv na činnosť tráviaceho systému. Nakladané uhorky sú výborným zdrojom vitamínov B, C, K, E a A, ktoré majú výrazný vplyv na pokožku, vlasy alebo nechty.
Tieto obľúbené uhorky obsahujú okrem iného aj horčík, fosfor a draslík, ktoré sú mimoriadne dôležité pre správne fungovanie kostrového systému.
Nakladané uhorky vďaka vysokému obsahu vitamínu C pomáhajú v boji proti infekciám a prechladnutiu, preto sa po nich oplatí siahnuť najmä počas tzv. chrípkového obdobia. Ak by vám to nestačilo, nakladané uhorky pomáhajú obnoviť črevnú flóru, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, znižujú riziko aterosklerózy a srdcových ochorení, ale tiež zabraňujú migrénam a pôsobia proti stresu.
Ako dlho možno nakladané uhorky skladovať?
Trvanlivosť nakladaných uhoriek je ovplyvnená najmä procesom nakladania. Ak pripravíme naše zaváraniny podľa „umenia“, pričom okrem iného dbáme na dôkladné umytie pohárov a ich zavretie, uhorky môžu úspešne stáť v špajzi aj dva roky.
Veľmi dôležité sú aj podmienky, v ktorých nakladané uhorky skladujeme. Aby sme predĺžili ich trvanlivosť, mali by sme im zabezpečiť chladné a tmavé miesto. Dôležité je tiež pamätať na to, že keď otvoríte pohár s uhorkami, ich trvanlivosť sa skráti. Takéto uhorky môžete v chladničke uchovávať až tri mesiace, ale mali by ste ich pravidelne kontrolovať, či sa na nich neobjavuje napríklad pleseň. „Kondícia“ takýchto uhoriek závisí okrem iného od hladiny slaného nálevu v pohári.
Čo znamená biely povlak na nakladaných uhorkách?
Keď už hovoríme o „testovaní“ uhoriek, stojí za to odpovedať na otázku, či by biely povlak na nakladaných uhorkách mal byť pre nás varovným signálom a či by sme sa mali zdržať konzumácie takýchto uhoriek.
Často sa stáva, že po odskrutkovaní pohára je na uhorkách vidieť biely povlak, ktorý nevyzerá veľmi esteticky. Mnohí ľudia sa domnievajú, že uhorky už nie sú jedlé a pokazili sa. Nič nemôže byť ďalej od pravdy.
- Biely povlak na nakladaných uhorkách sú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré majú priaznivý vplyv na náš organizmus tým, že regulujú zloženie črevnej mikroflóry, čím zlepšujú tráviace procesy.
V pohári s nakladanými uhorkami sa často tvorí aj biely kvasinkový sediment, ktorý odrádza siahnuť po uhorkách. Takáto tenká vrstva je výsledkom bakteriálnej činnosti počas procesu nakladania. Hoci nie je toxická, mali by sme sa jej čo najskôr zbaviť. Dôvod je jednoduchý – môže negatívne ovplyvniť chuť a trvanlivosť našich uhoriek. Fermentovaný odpad môže niekomu pripomínať pleseň. A to by mal byť dôvod na obavy. Ak na svojich uhorkách spozorujete pleseň, v žiadnom prípade ich nejedzte.
Plesne sú krehké. Okrem iného môže viesť k tráviacim ťažkostiam a otravám jedlom, preto by sme sa jej mali vyhýbať ako moru. Uhorky nie sú imúnne voči plesniam, ktoré sa môžu objaviť napríklad pri neuzavretej nádobe. Ako teda rozoznáte pleseň od kvasníc? Formy sú rôznych farieb: šedá, modrá, oranžová, ale niekedy aj biela. Na rozdiel od fermentačného kalu však pleseň nie je homogénna.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Spôsob ako pripraviť dokonale nadýchanú ryžu. Táto metóda našich babičiek je spoľahlivá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.